Nemáte signál? Pořiďte si vlastní „3G BTS“ Vodafone

Vodafone nabídne zákazníkům vlastní femtobuňku. Máte kancelář v ocelové budově nebo sklípek v podzemí? I tam můžete mít signál.

I když se operátoři v posledních měsících velmi snaží, přece jen se jejich mobilní signál nikdy nedostane úplně všude. Jsou místa, kde se nedovoláte vůbec, vlivem špatné propustnosti pro signál u některých budov, v prostorách pod úrovní země a podobně. Potom jsou místa, kde se sice nějak dovoláte, ale o rychlém mobilním 3G internetu a například videohovorech přes 3G si můžete nechat jen zdát.

Podmínkou pro pokrytí dané oblasti sítěmi třetí generace bývá obvykle určitá minimální hustota osídlení. Pokud žijete na samotě u lesa, stále se nacházíte v „2G tmě“ a přitom šance na rozumné 3G pokrytí operátorem ve vaší lokalitě jsou mizivé, pořiďte si svou vlastní malou mobilní buňku – femtobuňku. Stačí mít jen přístup k internetové přípojce. Přes internet totiž femto zařízení komunikuje se sítí operátora.

Samozřejmě to zase není úplně jen tak. Nemůžete si doma jen tak postavit svou vlastní mini obdobu základnové stanice bez posvěcení operátora, do jehož sítě se chcete připojit. Femtobuňky nejsou „univerzální“ a nepřipojí vás libovolně do sítě, kterou si zrovna zamanete. Proto je nutné, aby jejich použití podporoval sám operátor a měl dohodnuté frekvence pro femto s telekomunikačním úřadem. To u nás zatím nebylo běžnou praxí a operátoři vždy radši zřizovali vlastní klasické BTS stanice a území nebo prostory dokrývali vlastními picobuňkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TIP: Co jsou to vlastně femtobuňky, jak pracují a jak se liší od běžných BTS stanic? Čtěte zde

Nyní jako první operátor u nás přichází s komerční službou využití femtobuněk Vodafone. Jeho nabídka má jméno „Vlastní 3G zóna“ a už z názvu je patrné, že účelově poslouží tomu, co jsme si popsali výše. Můžete si buď vylepšit signál ve špatně propustných budovách, nebo své prostory upgradovat na 3G, zcela nezávisle na stavebních plánech operátora v daném místě.

Máte internet? Pak máte 3G

Vodafone nabídne svým zákazníkům službu Vlastní 3G zóna od 1. července. Nejde jen o vlastní zónu, tedy oblast pokrytou mobilním signálem, ale zároveň přenosové zařízení. To vyrábí firma Alcatel-Lucent a nejvíce se podobá obyčejnému kancelářskému routeru. Vlastní 3G zónu si mohou pořídit všichni tarifní zákazníci Vodafonu, bez ohledu na to, jaké služby využívají. Podmínkou je pouze vlastnictví vysokorychlostního připojení k internetu s doporučenou rychlostí přenosu alespoň 2 Mb/s (ADSL, VDSL, SDSL nebo kabelové připojení). Operátor doporučuje spíše pevné připojení, femtobuňka by ale měla pracovat i s nekódovaným signálem Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek

Za Vlastní 3G zónu Vodafonu zákazník zaplatí 3 377 Kč. Platí se jen pořizovací cena vlastního zařízení femtobuňky, operátor si následně nebude účtovat žádný paušál. Na druhou stranu mobilní čísla, která budou do dané femtobuňky registrována, nebudou mít žádné speciální úlevy mimo běžný tarif za to, že operátorovi vlastně na svoje náklady pomáháte rozšiřovat síť. Pro firemní zákazníky nabízí Vodafone s Vlastní 3G zónou zároveň i zřízení pevného ADSL připojení, na kterém bude femtobuňka pracovat.

Do Vlastní 3G zóny lze registrovat až 16 telefonních čísel Vodafonu. V jednom okamžiku mohou současně telefonovat maximálně 4 zařízení.

Vodafone Vlastní 3G zóna ve zkratce:

 • Vlastní 3G zónu tvoří malý 3G vysílač a přijímač od firmy Alcatel-Lucent, které jsou využívány ke spojení s registrovanými 3G zařízeními, podobně jako v rámci Wi-Fi sítě
 • Zóna pokryje okolí v dosahu 20 metrů 3G signálem, lze proto využívat všechny služby 3G sítě: volání, SMS, MMS, rychlá data
 • Před aktivací je třeba mobilní telefonní čísla od Vodafonu, která budou se stanicí používána, zaregistrovat na lince operátora a uvést poštovní adresu
 • Poté se zaregistrovaná zařízení připojí k Zóně vždy automaticky
Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Technologie, 3G, BTS

90 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jirka 15. 11. 2011 15:38:46
  Takže při přesměrování na VOIP platíš za hovory z Vodafonu na pevnou VOIP...
 • wlm 1. 7. 2011 18:45:13
  To je sice pravda, ale zase se vám nikdo na váš mobil nedovolá, to kouzlo...
 • MGee 29. 6. 2011 11:55:29
  Můžete mi někdo vysvětlit, jak to funguje přes wifi, jak se tu dost často...
Určitě si přečtěte

Vodafone zruší evropský roaming už 11. června. Známe podrobnosti

Vodafone zruší evropský roaming už 11. června. Známe podrobnosti

** Příplatky padnou. Za volaní, SMS a data se bude platit jako doma. ** U Vodafone platí zóna EU pro 31 zemí, pozor na Švýcarsko. ** Pro zbylé země doporučuje operátor balíček Roaming na den.

Dnes | Pospíšil Aleš | 4

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Včera | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 38

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23