NFC platby mobilem: operátor umí nahrát platební kartu „na dálku“

GE Money Bank s operátorem O2 a karetní společností MasterCard pracují na vylepšování společného projektu NFC plateb mobilem. Nově nabízejí nahrání až tří platebních karet na jednu NFC SIM kartu se secure elementem na dálku, tzv. OTA (Over-The-Air). Update vaší NFC SIM karty tak proběhne přes síť operátora podobně, jako když se vám například aktualizuje firmware telefonu. Odpadá tak chození do banky kvůli přidání platební karty na SIM. Pro prvotní získání NFC SIM karty je ale třeba navštívit operátora. O2 vymění vaši stávající SIM bezplatně a také GE Money Bank poskytuje bezkontaktní NFC platby mobilem zdarma.

Klepněte pro větší obrázek
NFC platby fungují v podporovaných typech mobilů v rámci aplikace O2 Wallet (O2 Peněženka). Zde na obrázku už jsou do aplikace nahrány tři různé platební karty (mohou být kreditní i debetní), ale vždy vydané GE Money Bank. Tím se celé řešení liší od aplikace MasterCard Mobile, která umožní nahrát karty různých bank jde ale prakticky o úplně odlišné řešení, možnost plateb je omezenější a hlavně nevyužívá NFC.

Banka si pochvaluje otevřenost českých zákazníků k novým technologiím. Podle údajů MasterCard roste jak počet bezkontaktních platebních karet, tak i transakcí provedených mobilem (ať už bezkontaktně pomocí NFC, či pomocí platebních mobilních aplikací nebo i přes prémiové SMS zprávy). NFC platby si zákazníci osvojují natolik, že s nimi začínají hradit i drobnější nákupy. Průměrná výše jedné NFC platby mobilem činí 298 Kč. Karty v mobilu spolu s platebními nálepkami, které fungují na stejné NFC technologii, využívá více než 20 tisíc zákazníků GE Money Bank.

Zdolávání technologických bariér

Překážkou bránící opravdu masovému rozvoji NFC plateb v mobilu zůstává stále ještě omezená podpora zařízení. K NFC platbám musíte mít totiž nejen „správného“ operátora a „správnou“ banku, ale také „správný“ mobil. V současnosti lze v programu Karta v mobilu O2 a GE Money Bank používat osm konkrétních smartphonů. Jde o dva modely Sony (Xperia Z a SP) a šest Samsungů (Galaxy Note II, S III, S III mini, Ace 2, S4 a S4 mini). Všimněte si, že kromě novějších modelů uvedených značek (např. Galaxy Note 3 nebo Xperia Z1) zcela chybí jiní výrobci, ale i celé mobilní platformy. Že je technologická bariéra pro NFC platby z mobilu dosud značná, dokazuje i fakt, že OTA nahrávání karet na dálku budou tři ze jmenovaných modelů (Xperia SP, Xperia Z, Galaxy Note II) podporovat až později ve druhé vlně.

Klepněte pro větší obrázek
Další z podprovaných mobilů pro NFC platby (Sony Xperia Z) a ukázka platby na terminálu. V prostředí aplikace O2 Peněženka (O2 Wallet) se zobrazí virtuální náhled karty, kterou platíte, a v případě, že máte nákup za více než 500 Kč, zadáte do této aplikace PIN pro autorizaci platby. V přehledném seznamu potom vidíte vaše poslední bezkontaktně placené transakce.

Pokud máte účet u GE Money Bank, jeden z podporovaných telefonů a využíváte služeb operátora O2, můžete si v internetovém bankovnictví (záložka Karty) na dálku ověřit, zda je vaše současná SIM karta připravena pro NFC platby a případně si na ni nechat na dálku nahrát až tři platební karty zdarma. V opačném případě budete muset navštívit prodejnu O2 a nechat si starou SIM kartu zdarma vyměnit za novou NFC SIM. Potom lze postup v internetovém bankovnictví opakovat.

A jak vlastně fungují samotné NFC bezkontaktní platby, pokud vše nastaveno a s mobilem chcete zaplatit třeba v supermarketu? Jednoduše přiložíte svůj chytrý telefon k bezkontaktnímu platebnímu terminálu. Do částky 500 Kč nemusíte zadávat PIN, pokud jej ovšem speciálně nenastavíte v aplikaci O2 Peněženka v mobilu. Při platbě nad 500 Kč už zadáte PIN pokaždé na platebním terminálu. Přehled o uskutečněných transakcích získáte přímo ve zmíněné aplikaci v telefonu. Úroveň zabezpečení platební karty v mobilu je stejná jako u běžných platebních karet. Dostupné jsou ve formě debetní i kreditní karty.

Témata článku: O2, Technologie, NFC, MasterCard

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tazzmania 4. 12. 2013 23:30:36
    Když jsem si pořizoval kuli platbám S4, měl sem za to, že v telefonu bude...
  • worksfine 4. 12. 2013 0:49:45
    Když máte jeden z podporovaných telefonů, když jste u O2, když máte účet u...
  • Zdeněk Kříž 3. 12. 2013 21:51:22
    a co treba blackberry bold 9900 ten má primo nfc na platby telefonem v CR...

Určitě si přečtěte


Zázrak jménem ultrazvuková čtečka otisků. Stojí za ten humbuk? [video]

Zázrak jménem ultrazvuková čtečka otisků. Stojí za ten humbuk? [video]

** Vyzkoušeli jsme Xiaomi Mi5S a nejvíce nás zajímala nová čtečka otisků prstů ** Ultrazvuk si lépe poradí s mokrými prsty, ale najdou se situace, kdy je konvenční čtečka lepší ** Zázrak se nekoná, starý telefon kvůli ultrazvuku zahazovat nemusíte

Včera | Kůžel Filip | 1

Zajímavosti ze sítě O2: LTE se používá více v Čechách než na Moravě

Zajímavosti ze sítě O2: LTE se používá více v Čechách než na Moravě

** V síti O2 roste spotřeba dat v LTE ** Zákazníci pomalu obměňují starší telefony ** LTE smartphony jsou častěji v Čechách než na Moravě a ve Slezsku

20.  10.  2016 | Láska Jan | 14

Vědci proměnili lidské tělo v datový vodič. Proč je to skvělá novinka?

Vědci proměnili lidské tělo v datový vodič. Proč je to skvělá novinka?

** Vědci přenášeli bity přes lidské tělo ** Stačil jim k tomu iPhone jako vysílač ** Zatím dosáhnout jen pár desítek bitů za sekundu

15.  10.  2016 | Čížek Jakub

Když nemáte signál: 3 cesty, jak se s tím vypořádat

Když nemáte signál: 3 cesty, jak se s tím vypořádat

** Co dělat, když doma nemáte signál ** Můžete vyzkoušet Wi-Fi volání nebo dvě SIM karty ** Mnohdy ale postačí vyměnit telefon za citlivější

15.  10.  2016 | Polesný David | 62