Nokia opravdu prodá Vertu, propustí dalších 10 tisíc lidí

Situace v Nokii začíná být vážná. Firma se zbavuje dlouholetých manažerů a propustí další tisíce lidí. Ani odprodej Vertu ji však finančně nevytrhne.

Nokia pokračuje v razantním utahování opasků, podle dnes vydaných tiskových zpráv přeskočí na pásku hned několik dírek. Firma oznámila, že v rámci léčebného procesu restrukturalizace, který započal s nástupem Stephena Elopa koncem roku 2010, propustí do konce roku 2013 dalších 10 tisíc zaměstnanců. Toto číslo souvisí s kompletním uzavřením továren ve Finsku, Německu a Kanadě, firma chce také zredukovat a zefektivnit marketingové a jiné podnikové činnosti. Obecně se bude šetřit hlavně v oblastech, které nejsou „jádrem byznysu“.

Společnost se ale otřásá i na vysokých manažerských pozicích. Firmu po osmi letech opouští například i veřejnosti známá výkonná viceprezidentka a šéfka divize mobilních telefonů Mary McDowellová. Nokii opustí dále viceprezident pro trhy Niklas Savander i dosavadní hlava marketingu Jerri Devardová. Celkem tři vrcholové funkce budou nahrazeny novými manažery, kterými se stanou Timo Toikkanen za mobilní telefony, Chris Weber za obchod a marketing, a Susan Sheehanová za komunikaci firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z tváří Nokie, viceprezidentka divize mobilních telefonů Mary McDowellová, odchází po osmi letech z firmy

Lumie nade vše

Nokia také oficiálně potvrdila svůj dřívější zájem, zbavit se luxusní divize malosériově vyráběných telefonů Vertu. Kupcem bude kapitálová investiční společnost EQT VI ze Skandinávie, která získá 90% podíl. Zbylých 10 procent si Nokia ponechá. Podrobnosti dohody mezi Nokií a EQT VI jsou tajné, nebyla specifikována ani suma, za kterou Nokia většinový podíl odprodá. Podle dřívějších odhadů by se částka mohla pohybovat někde kolem čtvrt miliardy eur. Obchod by měl být uzavřen v druhé polovině tohoto roku.

Ani odprodej Vertu ale Nokii z finančních těžkostí nezachrání. Firma dnes ve svém pravidelném výhledu hospodaření na druhé čtvrtletí 2012 uvedla, že dokončení restrukturalizace si do roku 2013 vyžádá ještě další tři miliardy eur. Ve své strategii se Nokia bude soustředit zejména na smartphony Lumia. V tomto segmentu chce přinášet inovace i za cenu investic. Rovnou proto oznámila záměr akvizice švédské společnosti Scalado, která se zabývá vývojem inovativních fotografických řešení a aplikací. Právě u smartphonů Lumia se delší dobu šušká o implementaci technologie PureView. V divizi obyčejných mobilních telefonů, komerčně nazývaných Asha, půjde nadále hlavně o ziskovost.

Témata článku: Nokia, Kauzy

73 komentářů

Nejnovější komentáře

  • iqlogic 15. 6. 2012 22:38:34
    Nokia už dávno mala vymeniť celý top manažment, lebo ako sme sa mohli...
  • Jakub Kocůrek 15. 6. 2012 0:29:24
    kdyz jsem si koupil novou 9300 nelitoval jsem, kdyz jsem si poridil e90...
  • barrybary 14. 6. 2012 23:19:54
    Nokii pohrbivaji vymazanci, kteri o nokii tvrdi jak ji maji/meli radi, ale...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

Včera | Láska Jan | 10

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

** Ministr Mládek dostal „vynadáno“ od premiéra, nechrání zákazníky ** Spotřebitelé mají dobrou naději zmírnit zvůli operátorů ** Lobby je však mocné, zdaleka není vyhráno

17.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 49

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

7.  1.  2017 | E15.cz , Schwarzmann Marek | 34