Nokia propouští: 1 700 lidí rovnou, další na dovolenou

Špatné ekonomické zprávy neberou konce. Tedy tato konkrétní je špatná zejména pro zhruba 1 700 zaměstnanců finské Nokie, se kterými největší světový výrobce do budoucna už nepočítá. Ostatně stavy redukují všichni, takže Finové plánované propouštění oznámili už s předstihem v rámci „zvýšení nákladové efektivnosti“. Plán počítá pro rok 2009 s úsporou 700 milionů eur (18,6 miliardy Kč), přičemž nového chlebodárce si budou muset hledat zejména pracovníci z oddělení marketingu a firemního vývoje a podpory. Výrobce tak reaguje na hospodářskou krizi a radikální ochlazení poptávky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdo půjde z kola ven? Možná právě tito pracovníci z mateřského závodu ve Finsku

Na konci minulého roku bylo u Nokie zaměstnáno právě 128 445 lidí, sedmnáct set tedy nepůsobí jako nijak hrozivé číslo, jenže tím omezování stavů nekončí. Výrobce se rozhodl zrušit jedno ze svých výzkumných center v domovském Finsku a dva a půl tisíce zaměstnanců si dá nucenou dovolenou. Další motivační program pro současné pracovníky s výstižným názvem „tisíc padáků“ představuje odstupné pro prvních 1 000 zaměstnanců, kteří odejdou zkusit štěstí jinde dobrovolně.

Klepněte pro větší obrázek
Továrna v německé Bochumi je už dávno zavřená, mají se bát lidé pracující pro Nokii jinde?

Jinak Nokia vyrábí celkem v patnácti státech včetně Finska a Velké Británie, ale některé své továrny přesouvá směrem na východ za levnější pracovní silou. Výrobce na tom ovšem není nijak senzačně, za poslední čtvrtletí loňského roku utržila 12,7 miliardy euro, což představuje 19% meziroční pokles a 3% následný kvartálový pokles. Nových telefonů se za Q4 2008 prodalo 113,1 milionu kusů, tedy o patnáct procent méně meziročně a o 4 % méně v porovnání s předchozím čtvrtletím.

Témata článku: Nokia, Ostatní

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • lk 18. 3. 2009 20:46:02
    Ja bych rekl, ze firmam tohle bude delat rad. Krize se jim ted hodi ke...
  • taktak 18. 3. 2009 16:59:57
    pravda môj posledný mobil od NOKIE je 5800XM ďalej ich už podporovať...
  • Zdeněk 18. 3. 2009 15:10:46
    I kdyby nebylo krize,tak to takto časem stejně dopadne.Vždy jsem měl...
Určitě si přečtěte

Týden mobilně 363: O tom, proč čeští důchodci dotují levné volání manažerům

Týden mobilně 363: O tom, proč čeští důchodci dotují levné volání manažerům

** České telekomunikace jsou rozdělené na dva trhy. Rezidenti doplácejí na firmy ** Představíme lesklý Alcatel Shine Lite ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s nejzajímavějšími událostmi uplynulého týdne

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

21.  11.  2016 | Láska Jan | 32

Nokia se vrací. Její první mobil nebude drahý

Nokia se vrací. Její první mobil nebude drahý

15.  10.  2016 | Kůžel Filip | 31