Nokia vstoupí do éry Windows. Budeme u toho

Nokii čeká zásadní událost v dějinách společnosti. Představí první produkty s platformou Microsoftu. Mobilmania u toho nebude chybět.

Pouhé dva dny finského výrobce dělí od zahájení nejdůležitější výroční akce Nokia World 2011. Letos je konference o to důležitější, že na ní Nokia odstartuje novou budoucnost založenou na novém systému. Platforma Windows Phone, kterou si vybrala, může Nokii vynést zpět na mobilní nebe anebo definitvně stáhnout do propasti dějin. Přáli bychom si samozřejmě to první a pojďme si nyní shrnout, proč by se právě ten pozitivní scénář mohl vyplnit.

Windows Phone dospívá

Loni představená Windows Phone 7 byla vybudována "na zelené louce" a jako každá nově vzniklá platforma se potýkala s řadou nedodělků a omezení. Vzpomeňte například na začátky hlavních soků Androidu a iOS. Nyní však okna vstoupila do vývojové verze Mango. Sice to není ještě úplný dospělák, spíše hodně talentovaný puberťák, ale jeho potenciálu už si vedle odborníků a nadšenců všímají i běžní uživatelé.

Krize BlackBerry

Také dění na trhu může Nokii, potažmo Microsoftu pomoci ve vzestupu zařízení s WP. Kanadský RIM dlouhou dobu platil a stále ještě platí za elitního producenta zařízení BlackBerry pro podnikový sektor. Po lapsusu s několikadenním výpadkem e-mailových služeb, které jsou pro podniky klíčové, a po nerozhodnosti, jakou cestou dál směrovat ostružinovou platformu v tabletech a smartphonech, může časem pozici BlackBerry zaujmout dobře sladěné řešení Nokie a Microsoftu.

Podpora Microsoftu

Důležité je také, aby Nokia měla krytá záda. Díky partnerství s Microsoftem, které trvá již od února tohoto roku, se Nokia nemusí tolik jako ostatní výrobci obávat nejrůznějších potenciálních právních sporů. Bitva s Applem skončila smírem a následným vyrovnáním, Nokia tedy může být relativně v klidu. Navíc o vývoj samotného systému se z větší části postará Microsoft, o nezbytné rozšiřující aplikace zase obrovská komunita vývojářů. Nokia se tedy naplno může soustředit na to, co jí šlo vždy nejlépe, na vývoj a výrobu hardwaru.

Široký výběr zařízení

S tím souvisí i poslední bod, který naznačuje, proč by Nokia s WP měla uspět. Na rozdíl od ostatních výrobců, pro které jsou okna spíše doplňkovou platformou vedle Androidu, Nokia je jediná, u které bude hrát systém Microsoftu prim. To by mělo přinést širší portfolio zařízení a tedy větší výběr nejvhodnějšího modelu pro koncového uživatele. Už nyní se proslýchá, že na Nokia World budou představena nejméně dva nové smartphony (Nokie s kódovým názvem Sea Ray a Sabre), vyloučeno ale není novinek víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konečně se dozvíme, jestli Nokie na těchto obrázcích byly jen koncept, nebo reálná zařízení

Budeme u toho

 • Co: Nokia World 2011
 • Kde: Londýn, Velká Británie
 • Kdy: 26.-27. října 2011

Letošní Nokia World začíná 26. října v 10 hodin našeho času. Zahajovací proslov pronese CEO společnosti Nokia Stephen Elop, který představí největší novinky a plány společnosti. Mobilmania bude po celou dobu přímo v Londýně a veškeré novinky včetně živého přenosu z konference, komentářů a preview budete moci sledovat na našich stránkách. 

Na Nokia World vystoupí:

 • Stephen Elop, Chief Executive Officer, Nokia
 • Jo Harlow, Executive Vice President, Smart Devices, Nokia
 • Mary McDowell, Executive Vice President, Mobile Phones, Nokia
 • Joe Belfiore, Corporate Vice President, Windows Phone Program, Microsoft
 • Erik Jorgensen, Corporate Vice President, Bing Mobile, Microsoft
 • Noel Lee, CEO, Monster
 • Peter Vesterbacka, Mighty Eagle and Chief Marketing Officer, Rovio
 • Holger Luedorf, Vice President Mobile & Partnership, Foursquare
 • Loic Le Meur, CEO Seesmic & Founder of LeWeb

Témata článku: Nokia, Windows, Smartphony

91 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Kerala 26. 10. 2011 7:28:21
  Porovnávat Microsoft s Googlem je nesmyslné. Poněvadž Google byla...
 • Kerala 26. 10. 2011 7:08:25
  Pokud WP7 nepředběhne kulhající Blackberry do konce roku, tak je to pěkná...
 • Tomík357 26. 10. 2011 0:42:05
  A hlavní příčinou špatných prodejů nejsou kvality nebo nekvality toho OS....
Určitě si přečtěte

Dotykové aplikace pro nejmenší. Kdy a jak, proč ano a proč raději ne?

Dotykové aplikace pro nejmenší. Kdy a jak, proč ano a proč raději ne?

** Setkání dítěte s tabletem či smartphonem je dnes nevyhnutelné ** Bliká barvami, hraje, reaguje, takže pozornost dítěte získá snadno ** Jak ale tablet využít pro rozvoj dítěte?

Včera | Slussareff Michaela, Černá Zdeňka

Xiaomi Mi Mix: keramický obr posouvá hranice [recenze]

Xiaomi Mi Mix: keramický obr posouvá hranice [recenze]

** Minimální rámečky displeje dělají skvělý první dojem ** Výbavou patří k tomu nejlepšímu na trhu ** Skvělý celek kazí vysoká cena a absence LTE na 800 MHz

Včera | Miksa Martin | 46

Týden mobilně 368: Že je draho, už ví i premiér

Týden mobilně 368: Že je draho, už ví i premiér

** Drahé české telekomunikace jsou tématem i v nejvyšší politice ** Představíme vám Liquid Z6 Plus, první český Acer s kusem kovu ** Na Mobilní pavlači proklepneme to nejzajímavější z minulého týdne

21.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 45