Nokia vypouští aktualizaci Amber pro Lumie [aktualizováno]

Aktualizováno 16. srpna 2013

Počínaje včerejším dnem začala Nokia vypouštět do světa aktualizaci s názvem Amber (viz článek níže). Jako první se dočkali majitelé Lumií 820 a 920 na vybraných trzích. Později se přidají i ostatní modely Lumia 520, 620 a 720. Finský výrobce na svých stránkách uvedl, že všichni uživatelé Lumií s WP8 by měli být schopni Amber nainstalovat do konce srpna. Nokia vytvořila pro své příznivce také jednoduchý videonávod:


Dlouho očekávaný, i když pouze minoritní update GDR 2 (= General Distribution Release), začal být uvolňován, v důsledku čehož hlásí první majitelé zařízení Windows Phone 8S a 8X by HTC a Samsung ATIV S dostupnost aktualizace, a to už i v naší zemi. Pestrobarevné finské portfolio přijde na řadu o pár týdnů později. Znovu je třeba připomenout, že nejdříve dostávají update zařízení z volného prodeje a jako poslední brandované telefony od operátorů.

HTC opět první, Samsung v závěsu

I s posledním updatem tomu bylo z hlediska časového harmonogramu stejně. Jako první dostali aktualizaci majitelé HTC s „osmičkovými okny”, a to v těsném předstihu před jihokorejským Samsungem. Bohužel, stejně jako update jiného systému u kteréhokoliv jiného výrobce, se nyní ani Windows Phone nevyhnuly problémům. Někteří majitelé modelů HTC hlásí zamrzání či dokonce trvalé poškození přístroje při dlouhodobém přehrávání hudby či videa - údajně je na vině přehřívající se zesilovač umocněný funkcí BeatsAudio. Ale pryč od špatných zpráv. Co je v minoritním updatu GDR 2 nového?

Klepněte pro větší obrázek 
Jako první se updatu GDR 2 dočkávají majitelé Windows Phone 8S a 8X by HTC spolu s majiteli Samsung ATIV S
 • podpora pro FM rádio. Smartphony jím hardwarově disponovaly, jen nebylo zpřístupněno softwarově. To se nyní mění a v hubu Hudba se (stejně jako ve WP7.x) nachází možnost spustit rádio. O tuto možnost se však neobohatí Nokia Lumia 620, která není vybavena potřebným hardwarem.
 • mazání dočasných souborů. Systém Windows Phone sice některé dočasné soubory maže sám, tendence je však hromadící a zejména u smartphonů s pouze 4 GB vnitřní paměti to byl velký problém. Nokia už dávno implementovala Kontrolu úložiště jako položku do nastavení, HTC též přidalo jednoduchou možnost do nastavení (v položce úložiště telefonu, je však nutné mít nainstalovanou aplikaci), jak situaci vyřešil Samsung nám momentálně není známo.
 • Data Sense neboli možnost kontrolovat přenesená data, hovory a SMS zprávy. Nebude závislá na operátorovi (nebude totiž umět komprimaci dat přes jeho servery), ale její dostupnost bude záležet na tom, odkud je telefon pořízen. Aplikace umí zobrazit detailní využití dat přes operátora i Wi-Fi, která aplikace je jak datově náročná, kolik bylo provoláno volných minut a posláno SMS. Vstupní hodnoty si zadá sám uživatel.
 • Drobné vylepšení Internet Exploreru, který se dočká vylepšení přehrávání zvuku v HTML5. Dále podpora pro protokoly CalDAV a CardDAV související se zrušením ActiveSync, takže bude nadále možné synchronizovat kontakty i kalendář z Google účtu. Poslední drobné vylepšení se týká služby Xbox Music.

Nokie čekají na Amber

Ne že by se finský výrobce dostatečně nesnažil, jen s updatem GDR 2 přijde i samostatné vylepšení Amber, v důsledku čehož by se update pro Nokie měl objevit v průběhu prvních dvou srpnových týdnů. Toto vylepšení je už z výroby dostupné na modelech Lumia 925 a Lumia 1020. Co si tedy Nokia připravila speciálního?

Klepněte pro větší obrázek 
Portfolio Nokíí Lumia s WP8 se updatů GDR 2 a Amber dočkají v první polovině srpna (obr.: Facebook Nokia ČR)
 • Možnost probudit telefon dvojitým poklepáním na displej. Funkci bude nejprve potřeba povolit v nastavení displej+dotykový.
 • Možnost v nastavení fotoaparátu jako výchozí fotoaplikaci zvolit Nokia Smart Cam. Aplikace je už v současnosti dostupná v Marketplace, je však vázána na novější verzi firmwaru.
 • Nové tapety a pravděpodobně také novou podobu vyzvánění Nokia Tune, Nokia SMS a Nokia Clock.
 • Funkci Flip to silence, neboli otočením zařízení displejem dolů ztišit vyzvánění příchozího hovoru.
 • možnost v nastavení displeje uživatelsky upravit teplotu a saturaci barevného podání displeje podle vlastních potřeb.
 • Možnost na zhasnutém displeji zobrazit hodiny. Možné bude nastavit i jejich vypnutí po 15 minutách nebo ztmavení v noci, aby tolik nerušily. Tato funkce bude dostupná na všech modelech, ne jen těch s Amoled displejem. Podle posledních zpráv přímo od Nokie však zůstanou ochuzeny Nokie Lumia 52x, údajně z důvodu hardwarové náročnosti.

Témata článku: HTC, Huawei, Nokia, Samsung, Windows, Smartphony, Aktualizace softwaru, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 925, Samsung Ativ S

180 komentářů

Nejnovější komentáře

 • radomilcz 15. 9. 2013 10:21:24
  Zde je odkaz na oficiální český update pro telefon Nokia Lumia 920. Pro...
 • Libor Macák 17. 8. 2013 11:04:17
  Tak já už telefony používám jen s WP 8 a nešel bych z5 na Android, který...
 • Luděk Pokorný 16. 8. 2013 16:33:23
  Ubohým , směšným a odporným WP nemůže pomoci žádný update. Ten systém je...
Určitě si přečtěte

Honor 8 Pro zahájil svou českou cestu. Je krásný, ale příliš drahý

Honor 8 Pro zahájil svou českou cestu. Je krásný, ale příliš drahý

** Na začátku května jde do prodeje nový vlajkový model čínského Honoru ** Zařízení má prvotřídní výbavu i design ** Na poměry značky ale zaskočí možná až příliš odvážná cena

Včera | Láska Jan | 28

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19

Testujeme Sony Xperia XA1: jaká je střední třída bez bočních rámečků?

Testujeme Sony Xperia XA1: jaká je střední třída bez bočních rámečků?

25.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip, Láska Jan | 7