Nokii spasí skorosmartphony, akcie se odrazily ode dna

Nokia prodává v Asii nové dotykové modely Asha jako levné smartphony. Díky nízké ceně se jí daří a modely Asha 305, 306 a 311 slaví úspěch.

Nokia, která řeší problémy s docházející hotovostí, získává čas na záchranu. Na trhu smartphonů se jí sice stále nedaří prorazit, zlepšila si ale pozici v segmentu levných telefonů. Konkrétně modely Asha, které jsou populární zejména na rychle rostoucích trzích Indie a Číny, vybavila rychlejším internetem, online hrami a vůbec celkově jejich design přiblížila smartphonům. Prodává je přitom za zlomek ceny chytrých telefonů – 39 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokii Asha 306 už seženete i na českém trhu

Jde o novou řadu celodotykových modelů Asha 305, 306 a 311. Díky monoblokové konstrukci s dotykovým displejem vypadají na pohled tyto tři novinky jako dotykový smartphone. Jen málokdo ze zákazníků už se pak zajímá o to, že uvnitř neběží žádný otevřený operační systém, ale propritární platforma Nokie Series 40. Vylepšením prohlížeče, instalací klientů pro Facebook a Twitter se pak uživatelskou zkušeností opravdu blíží nejlevnějším smartphonům.

Nokia se snaží kompenzovat neúspěchy na lukrativním trhu "opravdových" smartphonů posílením pozice ve své silné sféře. Tou je divize klasických telefonů, která je dlouhodobě zisková a podíl Nokie v tomto segmentu v posledním čtvrtletí meziročně posílil z 29 procent na 35 procent. „Lidé zapomínají na to, jak významné je, že prodáváme miliony telefonů denně,“ uvedl pro server Bloomberg Peter Skillman z oddělení designu Nokie. „Zaměření pouze na smartphony je až trochu krátkozraké,“ dodal.

Skorosmartphone za hubičku

Nokia prodá více než 70 milionů levnějších modelů telefonů za čtvrtletí, což firmu zachraňuje před úplným pádem. Čistá ztráta Nokie se v letošním druhém čtvrtletí téměř zečtyřnásobila na 1,41 miliardy eur, finský výrobce je v propadu už páté čtvrtletí za sebou. Akcie Nokie od konce července stouply o více než 60 procent, stále ale jsou o téměř 90 procent níže než v roce 2007. Podle části analytiků jde jen o dočasnou korekci, část expertů ale míní, že růst odráží dřívější podhodnocení síly Nokie a dobré prodeje levných řad telefonů jsou toho důkazem.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií Nokie za poslední rok (Zdroj: Google)

Modely Asha těží z toho, že za levno nabízejí funkce podobné smartphonům. Mají dotykový displej, je možné na ně stahovat aplikace a mají integrované sociální funkce. Jejich prostředí je ale jednodušší a z aplikací není takový výběr jako u jiných platforem. Také použití levnějších komponent a méně výkonného hardwaru snižuje výrobní náklady. Konkrétně se tyto nové dotykové modely Asha vyrábějí v továrně v Indii. V této zemi a dalších asijských státech je jejich primární odbytiště.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 311 je vyvedená v kovu a díky dotykovému ovládání je k nerozeznání od smartphonu (Zdroj: Nokia)

Silnou pozici si s levnými modely Nokia buduje v Číně, která zajišťuje přes 16 procent tržeb finského výrobce a Indii (7,6 procenta). Podle analytiků tamní obliba levných telefonů Nokia dává firmě šanci prosadit se v budoucnu i s dražšími modely a smartphony. „Modely Asha se prodávají dobře, což je dobrá zpráva pro firmu, protože tak získává více času na to rozjet konečně byznys se smartphony,“ uzavírá pro Bloomberg finský analytik Teemu Peraelae.

Celodotykové Nokie řady Asha na českém trhu:

Témata článku: Nokia, Kauzy, Akcie, Nokia Asha 305, Nokia Asha 306, Nokia Asha 311

169 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ladin2 27. 8. 2012 17:15:21
    když jsem kupovat tablet s androidem tak letěl po týdnu zpátky do obchodu...
  • HanuIv 27. 8. 2012 16:18:21
    Zas a znova: koupit Widle a nacpat je do mobilů je nesmysl. Hlavní a...
  • erikm21 25. 8. 2012 15:30:07
    Podle me by zachranilo Nokii ,kdyby se obratili k GOOGLU nacpali do Nokii...
Určitě si přečtěte

MPO: Usmlouvejte si nízké ceny jako na tržišti nebo odjeďte do Polska [komentář]

MPO: Usmlouvejte si nízké ceny jako na tržišti nebo odjeďte do Polska [komentář]

** Politická debata nad předraženými mobilními daty pokračuje ** Nový náměstek MPO schvaluje handlovat o ceny jako na tržišti ** Za polskými cenami máme prý odjet do Polska

15.  2.  2017 | Láska Jan | 50

 Pro dobrotu na žebrotu? Změnou tarifu měli zákazníci ušetřit, teď hrozí O2 pokuta

Pro dobrotu na žebrotu? Změnou tarifu měli zákazníci ušetřit, teď hrozí O2 pokuta

** Operátor změnil zákazníkům tarif aniž ti by to sami žádali ** Regulátor proto nyní s O2 zahájil řízení o pokutě ** Na PředplaDENku bylo loni převedeno 22 tisíc zákazníků

29.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 22