Novela zákona má přistřihnout křídla operátorům

Konec sankcím za předčasné ukončení smlouvy, zákaz automatického prodlužování a poskytování úplných informací. To vše chce Jan Husák prosadit do zákona.

Předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl Jan Husák přitvrzuje v tažení proti mobilním operátorům. Chce zrušit pokuty za předčasné ukončení smlouvy, automatické prodlužování smluv a zamezit neúplnému informování zákazníků o podmínkách při uzavírání smlouvy. To vše prostřednictvím novely Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK 127/2005 Sb.). Kompletní návrh skupiny pěti poslanců jde přímo do sněmovny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Návrh novely ZoEK: Do 1. čtení by se měl dostat ještě letos, platit by mohl od poloviny roku 2013

Klíčové změny z hlediska spotřebitele nacházíme v § 63, konkrétně jde odstavce 9 až 11, které by po přijetí novely měly vypadat takto (kráceno):

 • (9) Uzavírá-li se smlouva na dálku, je podnikatel povinen předat uživateli informace podle odstavce 1 písemně před uzavřením smlouvy, jinak je toto uzavření neplatné.
 • (10) Prodloužení smlouvy uzavřené na dobu určitou bez písemného souhlasu účastníka je zakázané. Záznam o poskytnutí souhlasu musí podnikatel vést po celou dobu trvání smluvního vztahu.
 • (11) Smluvní pokuty sjednané za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou jsou nepřípustné.

Pokud bude návrh schválen, půjde o tvrdý zásah do podnikání operátorů. Z pohledu spotřebitele jde ovšem o velmi žádoucí změnu, která z nám dá šanci na lepší zacházení ze strany operátora, který už nebude moci spoléhat na to, že si zákazníka spoutá okovy a jednou za měsíc si řekne o peníze.

Návrh má znemožnit mobilním operátorům uzavírat či měnit smlouvy na mobilní služby, pokud zákazníkovi jednoznačně neposkytnou všechny informace. „V současnosti se stává, že zákazník uzavře nebo změní smlouvu, aniž by mu firma sdělila všechny informace. Ve výsledku tak musí platit i za služby, které si nechtěl objednat. Všechny takové informace by měly být povinnou součástí smlouvy,“ dodává Husák.

Vypálí Husák rybník operátorům?

Další změny se týkají těch podnikatelů, kteří by měli zájem provozovat na českém trhu MVNO, tedy virtuálního operátora. Cílem nové legislativy je zamezit stávajícím mobilním operátorům zneužívat své postavení vůči ostatním podnikatelům, znemožnit jim nesmyslně prodlužovat jednání a naopak jim uložit, aby povinně museli oznámit důvody odmítnutí dohody včetně oznámení na ČTÚ, což má vylepšit roli úřadu jakožto mediátora jednání. Důvody pro zpřísnění pravidel jsou už léta stejné – nízká konkurence na trhu, zneužívání dominantního postavení a podobné ceny u všech tří operátorů, kteří drží pozice namísto toho, aby soupeřili o zákazníka nabídkou lepší ceny.

Klepněte pro větší obrázek
Jan Husák ve sněmovně

Odmítnutým podnikatelům to ulehčí vést eventuální spory. „Můj návrh je maximem možného. Evropská legislativa totiž neumožňuje, aby stát (ČTÚ) mobilním operátorům nařídil vpustit virtuální operátory do svých sítí,“ shrnul poslanec.

Osobně bych přijetí této novely zákona bral všemi deseti. Jako daňové poplatníky nás však může trápit, že přijetí takové legislativy neinicioval už v minulosti ČTÚ, tedy regulační orgán, který má oblast ochrany spotřebitele jako jednu z hlavních oblastí své působnosti.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, ČTÚ

52 komentářů

Nejnovější komentáře

 • A1rh- 30. 10. 2012 0:33:37
  Ano, je třeba je stále umravňovat, sami se slušně chovat nezačnou. Viz...
 • ivan.v 29. 10. 2012 16:56:36
  T-mobile přes telefon naverboval moji 70ti letou babičku na tarif za 300...
 • honzatrx 29. 10. 2012 13:59:56
  Vycházeje z mnohaletých praktických zkušeností, troufám si tvrdit, že jako...
Určitě si přečtěte

MPO: Usmlouvejte si nízké ceny jako na tržišti nebo odjeďte do Polska [komentář]

MPO: Usmlouvejte si nízké ceny jako na tržišti nebo odjeďte do Polska [komentář]

** Politická debata nad předraženými mobilními daty pokračuje ** Nový náměstek MPO schvaluje handlovat o ceny jako na tržišti ** Za polskými cenami máme prý odjet do Polska

15.  2.  2017 | Láska Jan | 50

Samsung už není největším výrobcem smartphonů. Titul mu vyfoukl Apple

Samsung už není největším výrobcem smartphonů. Titul mu vyfoukl Apple

** Trh smartphonů má za sebou rekordní čtvrtletí ** Rekord má za sebou i Apple, který se stal světovou jedničkou ** Nejrychlejší růst zaznamenaly čínské firmy

12.  2.  2017 | Láska Jan | 50

Premiér Sobotka: Cílem vlády je levnější mobilní internet. Pomoct může i čtvrtý operátor

Premiér Sobotka: Cílem vlády je levnější mobilní internet. Pomoct může i čtvrtý operátor

** Premiér jednal se šéfy ČTÚ a ÚOHS a ministrem průmyslu a obchodu ** Shodli se na krocích, které mají vést k levnějším mobilním datům ** Cílem je zmenšení propasti mezi firemními a spotřebitelskými cenami

7.  2.  2017 | Kůžel Filip | 81

Ministr Mládek: „ČTÚ je nefunkční a roaming je jen pro elity“

Ministr Mládek: „ČTÚ je nefunkční a roaming je jen pro elity“

** Novela zákona má posílit spotřebitele ve vztahu s operátorem ** Ministr si přes média rovnal účty s radním ČTÚ Ondřejem Malým ** Bizarně působila vzpomínka na zásluhy exšéfa ČTÚ Pavla Dvořáka

6.  2.  2017 | Kůžel Filip | 60