Nový podvodný hit – neviditelné reklamy v aplikacích

Studie odhalila přítomnost neviditelných reklam v mobilních aplikacích. Inzerentům utíkají peníze a uživatelům data.

Neviditelné reklamy oberou inzerenty skoro o miliardu dolarů (asi 25 mld. Kč) ročně. Podle studie společnosti Forensiq obsahuje nějakou aplikaci s neviditelnou reklamou 1 % mobilních zařízení v USA a 2 až 3 % zařízení v Evropě a Asii, celkem asi 12 miliónů zařízení. Problém se týká více než 5 000 infikovaných aplikací pro platformy Android, iOS a Windows Phone, které pochází převážně od menších a méně známých vývojářů.

Jak taková „neviditelná reklama“ funguje? Uživatelé vidí na obrazovce jednu reklamu, ale na pozadí nepozorovaně rotuje dalších pět až deset bannerů. Aplikace jsou dokonce aktivní na pozadí. Ačkoli nejsou spuštěny, denně na jediném zařízení „zobrazí“ tisíce neviditelných reklam. Po instalaci programu se problém nemusí projevit okamžitě. Aplikace mohou fungovat jako trojský kůň a podvodný systém spustí až za určité konstelace okolností (třeba když se telefon připojí k nabíječce a domácí Wi-Fi).

Největší obětí jsou…

Tajně běžící reklamy představují hrubé porušení pravidel mobilních platforem, jejich přítomnost však nelze jednoduše odhalit. Oběti z řad inzerentů ztrácejí přehled o zobrazování objednaných reklam. Ty jsou totiž zprostředkovány přes několik úrovní automatizovaných distribučních systémů.

Právě inzerenti jsou největší obětí podvodu, ale tajně načtené reklamy zatěžují i ​​smartphony uživatelů – znamenají energetickou a výkonovou zátěž pro smartphone, ale také vyšší datový provoz. Pokud je to na Wi-Fi, nejde o zásadní problém, ale s typicky tenkým českým FUP limitem už by to problém být mohl. Příklad aplikace ve videu výše byl schopný spolknout něuvěřitelné 2 GB dat za jediný den!

Jak se můžete chránit

Pravidla jsou klasická, ale v praxi o to hůře splnitelná. Před instalací zvolené aplikace věnujte zvýšenou pozornost jejím recenzím přímo v app storech. Kromě ratingů si všímejte případné zmínky o nestandardním chování. Podivně mohou po čase vypadat časové a datové profily aplikace.

Zákeřné programy při první instalaci často vyžadují podezřelé povolení. Pokuste se rozlišit, zda jsou potřebné pro plnění jejich účelu. Mohou požadovat například povolení pro zablokování režimu spánku, nebo automatické spuštění při startu zařízení, povolení pro úpravu obsahu na SD kartě či stálý přístup ke službám pro zjišťování polohy.

Na téma upozornil portál TechXplore.

Témata článku: Mobilní aplikace, Bezpečnost

29 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PatrikX6 1. 8. 2015 21:13:06
    Koukám, že na živě a v mobilmánii je také pěkně přereklamováno. Tady také...
  • DejvCZ 1. 8. 2015 18:52:03
    Mě se dnes zase stalo to že jsem Taťkovi promazával na hloupem mobilu sms,...
  • Martin Novotný 1. 8. 2015 12:45:01
    tak nejak nechapu proc je tam tedy davaji ,kdyz stejne nejsou videt....
Určitě si přečtěte

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

15.  1.  2017 | Měchura Milan | 12

Máte nový dron? Pozor, váží se k němu složitá pravidla

Máte nový dron? Pozor, váží se k němu složitá pravidla

** Drony jsou hit mezi profesionály i nadšenými amatéry. ** K létání s civilními drony se vztahuje složitá legislavita. ** Potřebujete licenci? Víte, kde můžete létat?

14.  1.  2017 | .cz Blesk | 9

V mrazu váš mobil trpí. Pomoc je jednoduchá...

V mrazu váš mobil trpí. Pomoc je jednoduchá...

** V mrazu netrpíte jen vy, ale i váš chytrý telefon. ** Baterie ztrácí kapacitu a hrozí kondenzace. ** Pomoc je jednoduchá, dopřejte mu tělesné teplo.

10.  1.  2017 | Kůžel Filip | 36

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43