O2 a GE Money spouští naostro NFC platby z mobilu

Od dnešního dne může každý zájemce požádat o vydání NFC SIM karty od O2 a GE Money Bank. Platit s ní můžete na 10 tisících terminálů.

Začátkem ledna ohlásila Telefónica další spolupráci na projektu bezkontaktních NFC plateb. Po pilotním provozu s Komerční bankou a karetní společností Visa, zahájeném v loňském roce, přichází počínaje dnešním dnem ostrý provoz O2 s GE Money Bank a Mastercard. O NFC platební kartu v mobilu si nyní může zažádat každý zájemce, který využívá (nebo začne využívat) služeb O2, na kterékoli pobočce GE Money Bank. Banka poskytuje službu zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

NFC platební kartu si můžete představit jako platební debetní či kreditní kartu a zároveň mobilní SIM kartu v jednom plastovém výlisku ve tvaru (micro)SIM karty. Na jejím vydání proto banka musí spolupracovat s telefonním operátorem, v tomto případě O2. Nevýhodou tohoto řešení proti projektům univerzálnějších „mobilních peněženek“ (např. Mobito, MasterCard Mobile) je omezenost nabídky na vybrané subjekty (konkrétní banka, operátor a poskytovatel platební karty). Na druhou stranu platba s mobilními peněženkami v současné podobě (zadávání kódu platby do aplikace nebo SMS) v kamenném obchodě nikdy nebude tak rychlá a pohodlná jako přes NFC.

Zatím jen se Samsungem

Výraznějším úskalím pro masové rozšíření NFC plateb z mobilu je v současnosti omezení na několik konkrétních typů podporovaných přístrojů. Banka s karetní společností totiž musí vyvinout zabezpečenou aplikaci pro použití na konkrétní platformě a typu telefonu. V projektu MasterCard, O2 a GE Money Bank jsou zatím podporovány pouze tři certifikované modely chytrých telefonů od Samsungu:

 • Samsung Galaxy S III
 • Samsung Galaxy Note II
 • Samsung Galaxy Ace 2

Pokud žádný z těchto smartphonů nemáte, má pro vás GE Money připraveno alternativní řešení v podobě PayPass nálepek s NFC. Ty potom můžete nalepit na jakýkoli mobil nebo třeba úplně jiný předmět, který máte při placení po ruce. S použitím nálepky ale přicházíte o výhodu přehledné aplikace v mobilu, která zaznamenává a uchovává seznam všech uskutečněných transakcí. Nálepka je však stále lepší řešení než klasická bezkontaktní karta, protože při přikládání k terminálu z nálepky nikdo nemůže odkoukat žádné citlivé údaje.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní platby přes NFC se postupem času stanou všední záležitostí. V současnosti v tuzemských obchodech a restauracích najdeme na deset tisíc terminálů, které podporují bezkontaktní platby pro NFC kartu v telefonu nebo klasickou bezkontaktní platební kartu. To je zhruba 13 % ze všech kartových terminálů instalovaných po republice. Bezkontaktní platba je přitom výrazně rychlejší a pohodlnější než klasické zasunutí karty do terminálu. Při transakcích do 500 Kč není ani nutné zadávat PIN, platba tak proběhne v řádu jednotek sekund.

Témata článku: Samsung, Mobilní aplikace, O2, NFC, MasterCard, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III

21 komentářů

Nejnovější komentáře

 • -tomtom- 6. 2. 2013 10:57:37
  Uměl byste mi někdo vysvětlit jaký je rozdíl mezi NFC v telefonu (nebo na...
 • Dances 29. 1. 2013 18:17:20
  Tak to je něco pro mě. O2 mám k tomu Samsung Galaxy Note II a do třetí cé...
 • LadDys 29. 1. 2013 17:09:40
  Nechápu proč je okolo toho takovej obštrukcí. Přitom by stačila nějaká...
Určitě si přečtěte

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

** Tři neomezené tarify s 9 GB a televize vyjde na dva tisíce ** Čtvrtou SIM s 3 GB je možné dokoupit za ďábelských 666 Kč ** Stejně jako Vodafone „tlačí“ O2 víc služeb za nižší jednotkovou cenu

27.  4.  2017 | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 35

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

** Postavit mobil na stativ a fotit „na dlouhý čas“ umí kde kdo. ** Google Labs jdou dál. Takových snímků pořídí 64. ** Algoritmy z nich pak vykouzlí neuvěřitelnou podívanou.

27.  4.  2017 | Kůžel Filip | 31