O2 a GE Money spouští naostro NFC platby z mobilu

Od dnešního dne může každý zájemce požádat o vydání NFC SIM karty od O2 a GE Money Bank. Platit s ní můžete na 10 tisících terminálů.

Začátkem ledna ohlásila Telefónica další spolupráci na projektu bezkontaktních NFC plateb. Po pilotním provozu s Komerční bankou a karetní společností Visa, zahájeném v loňském roce, přichází počínaje dnešním dnem ostrý provoz O2 s GE Money Bank a Mastercard. O NFC platební kartu v mobilu si nyní může zažádat každý zájemce, který využívá (nebo začne využívat) služeb O2, na kterékoli pobočce GE Money Bank. Banka poskytuje službu zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

NFC platební kartu si můžete představit jako platební debetní či kreditní kartu a zároveň mobilní SIM kartu v jednom plastovém výlisku ve tvaru (micro)SIM karty. Na jejím vydání proto banka musí spolupracovat s telefonním operátorem, v tomto případě O2. Nevýhodou tohoto řešení proti projektům univerzálnějších „mobilních peněženek“ (např. Mobito, MasterCard Mobile) je omezenost nabídky na vybrané subjekty (konkrétní banka, operátor a poskytovatel platební karty). Na druhou stranu platba s mobilními peněženkami v současné podobě (zadávání kódu platby do aplikace nebo SMS) v kamenném obchodě nikdy nebude tak rychlá a pohodlná jako přes NFC.

Zatím jen se Samsungem

Výraznějším úskalím pro masové rozšíření NFC plateb z mobilu je v současnosti omezení na několik konkrétních typů podporovaných přístrojů. Banka s karetní společností totiž musí vyvinout zabezpečenou aplikaci pro použití na konkrétní platformě a typu telefonu. V projektu MasterCard, O2 a GE Money Bank jsou zatím podporovány pouze tři certifikované modely chytrých telefonů od Samsungu:

 • Samsung Galaxy S III
 • Samsung Galaxy Note II
 • Samsung Galaxy Ace 2

Pokud žádný z těchto smartphonů nemáte, má pro vás GE Money připraveno alternativní řešení v podobě PayPass nálepek s NFC. Ty potom můžete nalepit na jakýkoli mobil nebo třeba úplně jiný předmět, který máte při placení po ruce. S použitím nálepky ale přicházíte o výhodu přehledné aplikace v mobilu, která zaznamenává a uchovává seznam všech uskutečněných transakcí. Nálepka je však stále lepší řešení než klasická bezkontaktní karta, protože při přikládání k terminálu z nálepky nikdo nemůže odkoukat žádné citlivé údaje.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní platby přes NFC se postupem času stanou všední záležitostí. V současnosti v tuzemských obchodech a restauracích najdeme na deset tisíc terminálů, které podporují bezkontaktní platby pro NFC kartu v telefonu nebo klasickou bezkontaktní platební kartu. To je zhruba 13 % ze všech kartových terminálů instalovaných po republice. Bezkontaktní platba je přitom výrazně rychlejší a pohodlnější než klasické zasunutí karty do terminálu. Při transakcích do 500 Kč není ani nutné zadávat PIN, platba tak proběhne v řádu jednotek sekund.

Témata článku: Mobilní aplikace, Samsung, O2, NFC, MasterCard

21 komentářů

Nejnovější komentáře

 • -tomtom- 6. 2. 2013 10:57:37
  Uměl byste mi někdo vysvětlit jaký je rozdíl mezi NFC v telefonu (nebo na...
 • Dances 29. 1. 2013 18:17:20
  Tak to je něco pro mě. O2 mám k tomu Samsung Galaxy Note II a do třetí cé...
 • LadDys 29. 1. 2013 17:09:40
  Nechápu proč je okolo toho takovej obštrukcí. Přitom by stačila nějaká...

Určitě si přečtěte


Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

** Kauza hořlavého Galaxy Note 7 pořád běží ** Stále přibývají nové vtípky, průběžně doplňujeme jejich sbírku ** Znáte další? Napište nám do diskuze

24.  10.  2016 | Kůžel Filip | 9

Zajímavosti ze sítě O2: LTE se používá více v Čechách než na Moravě

Zajímavosti ze sítě O2: LTE se používá více v Čechách než na Moravě

** V síti O2 roste spotřeba dat v LTE ** Zákazníci pomalu obměňují starší telefony ** LTE smartphony jsou častěji v Čechách než na Moravě a ve Slezsku

20.  10.  2016 | Láska Jan | 14