„O2 Československo“: Slováci k nám volají levněji než my sami

Slovenské O2 boří hranice a umožňuje volat do ČR za domácí sazby. Co na to české zastoupení operátora? Dočkáme se „O2 Československa“?

O tom, že mezi stejnými operátory v jednotlivých zemích existují jisté řekněme disproporce už určitě z MobilManie víte, co ale možná nevíte, je fakt, že z pohledu slovenských zákazníků O2 se ze Slovenska a České republiky stává opět jeden stát.

Klepněte pro větší obrázek
Z pohledu O2 SK je Československo jeden stát, proč to naplatí také opačně?

Stručně řečeno, Slováci s výhodným paušálním či předplaceným tarifem Fér mohou nyní volat a SMSkovat do všech sítí v České republice za domácí ceny.

Nad Tatrou sa blýska hromy divo bijú

Se slovenským tarifem O2 Fér minuta hovoru se sekundovou tarifikací do české mobilní sítě vyjde na 0,13 euro (3,37 Kč) a odeslání textovky na šest centů, což činí 1,56 Kč. Cenu za minutu hovoru si ale mohou nadále snížit až na deset eurocentů pokud si aktivují některý z balíčků. Tak co říkáte? Já myslím, že tohle už je hodně dobré.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také MM.sk: Volanie do Česka a EÚ: Postupne výhodnejšie

Hovory do Česka vyjdú zákazníkov O2 po novom rovnako, ako domáci hovor - 13 centov. Za aké ceny sa k západným susedom dovoláte z Orangeu a T-Mobilu?


Ale pozor, nepřehlédněte ani samotný tarif Fér. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, pak vězte, že slovenští zákazníci kyslíkového operátora s ním volají za oněch již zmíněných 0,13 euro do všech sítí s účtováním po jedné sekundě (1+1).

Ano, opravdu za své hovory neplatí navíc ani cent. Ale tím nekončíme, po třetí provolané minutě totiž dále neplatí za hovory do vlastní sítě, a to bez jakýchkoli dalších paušálů a poplatků v duchu "nechci slevu zadarmo".

TarifO2 Fér
cena za minutu do všech sítí v ČR a na Slovensku0,13 €
účtovací schéma1+1
volání do sítě O2 SK po 3. minutězdarma
SMS do všech sítí0,06 €

Tím se dostáváme k paradoxní situaci, kdy Slováci v mnohých případech volají k nám levněji než my zde v České republice sami sobě! Ceny slovenského O2 by totiž netrumfl ani dávno nenabízený předplacený tarif Felicia se sazbou 3,80 Kč do všech sítí, ale nyní s účtováním 60+30 (tedy 4,26 Kč reálně). Jen pro připomenutí, ti kteří Felicii mají ji získali při vypnutí sítě NMT v létě roku 2006.

A pokud nevoláte s NEONem v rámci neomezené služby, pak se na cenu 3,37 Kč dostanete jen stěží. Když ji náhodou papírově přebijete, pak vám ji stejně v realitě pokazí účtování. To samozřejmě platí i pro všechny naše operátory (snad krom U:fona, který nabízí u všech tarifů volání do vlastní sítě zdarma).

Klepněte pro větší obrázek
Skvělé ceny a jasná nabídka bez skrytých háčků, to je O2 na Slovensku v roli nejmenšího operátora

Přirozeně nás zajímalo stanovisko tuzemského O2. Ptali jsme se, zda bychom u nás také nemohli mít výhodný tarif Fér a také zda by i u nás nebylo možné udělat gesto a zbořit onu roamingovou hranici. Za operátora se vyjádřil tiskový mluvčí Martin Žabka:

„Souhlasíme s tím, že je to určitě zajímavá nabídka. Obzvláště pro Slováky, kteří hojně odcházejí za prací do Čech. Pro Čechy by ovšem tato nabídka nebyla až tak relevantní, protože na Slovensku jich trvale působí nesrovnatelně méně. Podobnou nabídku, která by odrážela potřeby našich zákazníků podobně, jako zmíněná nabídka pro slovenské zákazníky O2, zvažujeme.“

Kupte slovenskou předplacenku

Ale zpět k roamingu. Pro ty z nás, kteří často vyjíždí poznávat krásy přírody či za jiným účelem k našim východním sousedům, se totiž otvírá velmi levná alternativa k roamingovým službám našich operátorů. U těch si můžete aktivovat buď Eurotarif...

EurotarifO2 CZT-MobileVodafone
odchozí volání za minutu13,10 Kč12,98 Kč12,90 Kč
příchozí volání za minutu6,00 Kč6,06 Kč6,00 Kč
SMS3,40 Kč3,46 Kč3,45 Kč
Odchozí hovory jsou účtovány po první půlminutě, poté po vteřinách. Přichozí hovory jsou účtovány po sekundách.

...nebo jiný speciální tarif. U O2 je to Smart Roaming s 30 příchozími minutami v rámci čtrnácti vybraných zemí včetně Slovenska. T-Mobile je to Cestovatel, se kterým můžete opět ve vybraných zemích opět včetně Slovenska volat za domácí sazby, ale platíte jednorázový propojovací poplatek. Podobně je na tom Vodafone Passport, který lze rovněž využít u našich východních sousedů.

Čili jak je patrné z tabulky, cenově vychází slovenský tarif Fér mnohem výhodněji. Předplacená karta O2 Fér stojí 3,49 euro (90 Kč), přičemž 1,83 euro zůstane na kartě jako počáteční kredit.

Témata článku: Operátoři, O2

105 komentářů

Nejnovější komentáře

  • boledko 23. 8. 2010 15:15:22
    Tak at se konecne uz nase česká Telefonica ukáže jaka to je nadnarodni...
  • Petr 23. 11. 2009 21:57:07
    Vubec me to neprekvapuje. Ziji momentalne v zahranici (Irsko) a volam domu...
  • ZX 21. 11. 2009 18:42:39
    Takeho zakomplexovaneho xuja ako ty je fakt tazke najst B-]
Určitě si přečtěte

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

** Tři neomezené tarify s 9 GB a televize vyjde na dva tisíce ** Čtvrtou SIM s 3 GB je možné dokoupit za ďábelských 666 Kč ** Stejně jako Vodafone „tlačí“ O2 víc služeb za nižší jednotkovou cenu

Včera | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 32

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Datové jaro pokračuje. Který operátor přifoukne FUP limity příště?

Datové jaro pokračuje. Který operátor přifoukne FUP limity příště?

** Začátkem roku šéf ČTÚ předpověděl datové jaro. Teď je tu! ** T-Mobile první zvedl FUP limity, další budou následovat ** O2 pouští virtuály do LTE a „bič na operátory“ pluje parlamentem

9.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

O2 v dubnu: Samsung Galaxy S8, rudý iPhone 7 a slevy [ceník]

O2 v dubnu: Samsung Galaxy S8, rudý iPhone 7 a slevy [ceník]

** O2 vám sleví až 3 000 Kč, ale musíte upsat duši ** Operátor spíše zlevňoval, iPhone SE koupíte už za 10 495 Kč ** Samsung Galaxy S8 vyjde bez úvazku na 22 tisíc

8.  4.  2017 | Pospíšil Aleš