O2 oznámilo snížení cen roamingu. Nově umožní Oddělený roaming

Operátoři musí nejpozději od 1. července 2014 snížit ceny roamingu v zemích EU tak, aby odpovídaly regulacím Evropské komise. T-Mobile i Vodafone nové ceny již oznámili, dnes je na řadě O2. Jeho nový ceník začne platit 1. července. Snížené ceny roamingu platí pouze pro země EU + Norsko, Island, Lichtenštejnsko, San Marino. Švýcarsko v rámci Eurotarifu operátor řadí do dražší zóny Zbytek Evropy.

Země EU + Norsko, Island, Lichtenštejnsko, San MarinoPůvodní cenaNová cena od 1. července 2014
Odchozí hovor7,45 Kč6,30 Kč
Příchozí hovor2,15 Kč1,65 Kč
Odeslání SMS2,45 Kč1,95 Kč
Odeslání MMS9,60 Kč6,60 Kč
Internet (Kč/MB)14 Kč6,60 Kč

Nové ceny O2 Eurotarifu v rámci zemí EU jsou podobně jako u dalších dvou našich operátorů na hranici, nebo o několik haléřů pod hranicí stropů daných regulací. O2 má nadále za stejných podmínek v nabídce roamingový tarif Volání bez hranic, který nabízí jednotnou sazbu 3,90 Kč za minutu odchozího i příchozího volání a také za odeslanou SMS. V Evropě se vyplatí těm, kdo častěji telefonují.

Oddělený roaming – na domácí SIM zahraniční operátor

Od 1. července 2014 lze pro roaming využívaný v zemích EU využít novou možnost, tzv. Oddělený roaming. Zůstává vám SIM karta stávajícího tuzemského operátora, ale služby bude účtovat buď částečně (pouze data), nebo všechny, operátor v dané zahraniční zemi. Převod EU roamingových služeb k jinému poskytovateli v rámci těchto dvou možností Odděleného roamingu je zdarma a můžete ho využít kdykoliv. Tato služba bude možná na základě vzájemných dohod mezi evropskými operátory, které postupně vznikají. Pro možnost využití Odděleného roamingu s vybraným poskytovatelem v zahraničí je dobré informovat se na jeho internetových stránkách.

Dále podrobněji z Podmínek O2 pro Oddělený roaming:

Pro Oddělený roaming existují dvě možnosti:

1. Jednorázové využití internetu v Evropské unii od jiného poskytovatele - umožňuje jednorázově využít v zemích Evropské unie služeb mobilního internetu jiného poskytovatele. Při využití této možnosti stále zůstáváte zákazníkem O2 (pro hovory, SMS a MMS), připojení k internetu však zajišťuje a účtuje vámi vybraný poskytovatel (např. formou prodeje předplaceného objemu dat). Informace, jak pro využití této služby postupovat, získáte od poskytovatele, u kterého se chcete k internetu připojit.

2. Trvalé přenesení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli - umožňuje nastálo převést EU roamingové služby k jinému poskytovateli. Při cestě do zahraničí vám pak tyto roamingové hovory, SMS, MMS a internet bude účtovat vybraný poskytovatel. Pro ostatní služby (včetně roamingu mimo Evropskou unii) zůstáváte zákazníkem O2, v zemích Evropské unie se stáváte zákazníkem vybraného poskytovatele.
V současné době se jedná o poskytovateli, ke kterému by bylo možné EU roamingové služby převést, a zatím tedy nelze této možnosti využít.

Jednorázové využití internetu v Evropské unii od jiného poskytovatele

Zákazník si v dané zemi vybere poskytovatele, od kterého chce internet jednorázově využít. Tento poskytovatel zákazníka informuje, co je potřeba nastavit, aby se přístroj připojil k internetu v jeho síti. Důležitá je hlavně změna nastavení přístupového bodu (APN) na „euinternet". K připojení k internetu od vybraného poskytovatele dojde bezprostředně po správném nastavení přístroje a povolení připojení ze strany poskytovatele.

Ceny za připojení v rámci jednorázového využití internetu v EU platí zákazník vybranému poskytovateli služeb dle podmínek tohoto poskytovatele. Po celou dobu využívání této možnosti však zákazník zůstává pro ostatní EU roamingové služby, zejména hovory, SMS a MMS, zákazníkem O2.

Trvalé přenesení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli

Zákazník si vybere poskytovatele, u kterého chce EU roamingové služby využívat a uzavře s ním smlouvu. Pro ostatní služby, včetně roamingu mimo Evropskou unii, zůstává stále zákazníkem O2, při cestě do zemí Evropské unie se však jeho telefonní číslo automaticky přepne a zákazník využívá roamingového poskytovatele, se kterým uzavřel smlouvu a který mu bude zprostředkovávat EU roamingové služby. Za tyto služby mu také bude účtovat smluvené poplatky. O2 už nebude poskytovatelem EU roamingových služeb, a za hovory, SMS, MMS a internet využité v zemích Evropské unie tak nebude danému zákazníkovi nic účtovat. Při návratu zpět do České republiky se číslo automaticky opět připojí k síti O2 a zákazník využívá služeb O2.

Trvalé přenesení EU roamingových služeb nemá vliv na zprostředkování a účtování Platebních transakcí ze zemí Evropské unie. Ty tedy i v případě převedení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli zajišťuje a účtuje O2. Informace, jak trvale přenést roamingové služby k jinému poskytovateli v rámci Evropské unie, zákazníkovi poskytne operátor, ke kterému chce zákazník služby převést.

K přenesení EU roamingových služeb dojde do 24 hodin od podání žádosti. Před převodem těchto služeb je zákazník vyzván, aby prostřednictvím SMS zprávy potvrdil souhlas s přenesením EU roamingových služeb k jinému roamingovému poskytovateli.

V případě přenosu telefonního čísla k jinému poskytovateli v rámci České republiky je zrušeno nastavení Odděleného roamingu. Pro opětovné využití jiného poskytovatele EU roamingových služeb je nutné o přenos zažádat českého poskytovatele, k němuž bylo číslo převedeno.

Oddělený roaming je možné využít pro následující země:

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Franc. Guyána, Guadeloupe, Martinik, Sv. Barthelemy a Martin, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Mayotte, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie.

Témata článku: O2, Roaming

76 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vyorana_ondatra 31. 5. 2014 17:14:08
    Mno.... šance, že například v Itálii si dokážu zjistit, který operátor...
  • Arismendo 31. 5. 2014 16:10:36
    Je to absurdní ,ale tržní ekonomika u mobilních služeb nefunguje ,protože...
  • martin79 30. 5. 2014 17:46:35
    Kdo casto cestuje po EU ma data v tarifu a kdo cestuje jen jednou rocne do...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

** O2 nás napínal, ale nakonec i on spustil VoLTE hovory ** Zatím jen pro paušály a dva typy smartphonů ** Další podporovaná zařízení budou brzy přibývat

17.  1.  2017 | Láska Jan | 33

O2 v lednu výrazně zlevňuje iPhone 6, Lumii 950 XL i další modely

O2 v lednu výrazně zlevňuje iPhone 6, Lumii 950 XL i další modely

** O 1 000 Kč zlevnily čtyři starší modely včetně iPhonu 6s Plus ** Do nabídky přibyly HTC Desire 650 a HTC One A9s ** Dobrý poměr ceny a výkonu nabídnou v lednu starší Samsungy

6.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 19

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18

Týden mobilně 364: O suverénně největší krabici na mobil, jakou jsme kdy viděli

Týden mobilně 364: O suverénně největší krabici na mobil, jakou jsme kdy viděli

** Do největšího balení, které jsme kdy viděli, patří HP Elite X3 ** Rušení evropského roamingu? Vypadá to, že to dopadne! ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s nejzajímavějšími událostmi uplynulého týdne

17.  12.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 17