O2 oznámilo snížení cen roamingu. Nově umožní Oddělený roaming

Operátoři musí nejpozději od 1. července 2014 snížit ceny roamingu v zemích EU tak, aby odpovídaly regulacím Evropské komise. T-Mobile i Vodafone nové ceny již oznámili, dnes je na řadě O2. Jeho nový ceník začne platit 1. července. Snížené ceny roamingu platí pouze pro země EU + Norsko, Island, Lichtenštejnsko, San Marino. Švýcarsko v rámci Eurotarifu operátor řadí do dražší zóny Zbytek Evropy.

Země EU + Norsko, Island, Lichtenštejnsko, San MarinoPůvodní cenaNová cena od 1. července 2014
Odchozí hovor7,45 Kč6,30 Kč
Příchozí hovor2,15 Kč1,65 Kč
Odeslání SMS2,45 Kč1,95 Kč
Odeslání MMS9,60 Kč6,60 Kč
Internet (Kč/MB)14 Kč6,60 Kč

Nové ceny O2 Eurotarifu v rámci zemí EU jsou podobně jako u dalších dvou našich operátorů na hranici, nebo o několik haléřů pod hranicí stropů daných regulací. O2 má nadále za stejných podmínek v nabídce roamingový tarif Volání bez hranic, který nabízí jednotnou sazbu 3,90 Kč za minutu odchozího i příchozího volání a také za odeslanou SMS. V Evropě se vyplatí těm, kdo častěji telefonují.

Oddělený roaming – na domácí SIM zahraniční operátor

Od 1. července 2014 lze pro roaming využívaný v zemích EU využít novou možnost, tzv. Oddělený roaming. Zůstává vám SIM karta stávajícího tuzemského operátora, ale služby bude účtovat buď částečně (pouze data), nebo všechny, operátor v dané zahraniční zemi. Převod EU roamingových služeb k jinému poskytovateli v rámci těchto dvou možností Odděleného roamingu je zdarma a můžete ho využít kdykoliv. Tato služba bude možná na základě vzájemných dohod mezi evropskými operátory, které postupně vznikají. Pro možnost využití Odděleného roamingu s vybraným poskytovatelem v zahraničí je dobré informovat se na jeho internetových stránkách.

Dále podrobněji z Podmínek O2 pro Oddělený roaming:

Pro Oddělený roaming existují dvě možnosti:

1. Jednorázové využití internetu v Evropské unii od jiného poskytovatele - umožňuje jednorázově využít v zemích Evropské unie služeb mobilního internetu jiného poskytovatele. Při využití této možnosti stále zůstáváte zákazníkem O2 (pro hovory, SMS a MMS), připojení k internetu však zajišťuje a účtuje vámi vybraný poskytovatel (např. formou prodeje předplaceného objemu dat). Informace, jak pro využití této služby postupovat, získáte od poskytovatele, u kterého se chcete k internetu připojit.

2. Trvalé přenesení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli - umožňuje nastálo převést EU roamingové služby k jinému poskytovateli. Při cestě do zahraničí vám pak tyto roamingové hovory, SMS, MMS a internet bude účtovat vybraný poskytovatel. Pro ostatní služby (včetně roamingu mimo Evropskou unii) zůstáváte zákazníkem O2, v zemích Evropské unie se stáváte zákazníkem vybraného poskytovatele.
V současné době se jedná o poskytovateli, ke kterému by bylo možné EU roamingové služby převést, a zatím tedy nelze této možnosti využít.

Jednorázové využití internetu v Evropské unii od jiného poskytovatele

Zákazník si v dané zemi vybere poskytovatele, od kterého chce internet jednorázově využít. Tento poskytovatel zákazníka informuje, co je potřeba nastavit, aby se přístroj připojil k internetu v jeho síti. Důležitá je hlavně změna nastavení přístupového bodu (APN) na „euinternet". K připojení k internetu od vybraného poskytovatele dojde bezprostředně po správném nastavení přístroje a povolení připojení ze strany poskytovatele.

Ceny za připojení v rámci jednorázového využití internetu v EU platí zákazník vybranému poskytovateli služeb dle podmínek tohoto poskytovatele. Po celou dobu využívání této možnosti však zákazník zůstává pro ostatní EU roamingové služby, zejména hovory, SMS a MMS, zákazníkem O2.

Trvalé přenesení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli

Zákazník si vybere poskytovatele, u kterého chce EU roamingové služby využívat a uzavře s ním smlouvu. Pro ostatní služby, včetně roamingu mimo Evropskou unii, zůstává stále zákazníkem O2, při cestě do zemí Evropské unie se však jeho telefonní číslo automaticky přepne a zákazník využívá roamingového poskytovatele, se kterým uzavřel smlouvu a který mu bude zprostředkovávat EU roamingové služby. Za tyto služby mu také bude účtovat smluvené poplatky. O2 už nebude poskytovatelem EU roamingových služeb, a za hovory, SMS, MMS a internet využité v zemích Evropské unie tak nebude danému zákazníkovi nic účtovat. Při návratu zpět do České republiky se číslo automaticky opět připojí k síti O2 a zákazník využívá služeb O2.

Trvalé přenesení EU roamingových služeb nemá vliv na zprostředkování a účtování Platebních transakcí ze zemí Evropské unie. Ty tedy i v případě převedení EU roamingových služeb k jinému poskytovateli zajišťuje a účtuje O2. Informace, jak trvale přenést roamingové služby k jinému poskytovateli v rámci Evropské unie, zákazníkovi poskytne operátor, ke kterému chce zákazník služby převést.

K přenesení EU roamingových služeb dojde do 24 hodin od podání žádosti. Před převodem těchto služeb je zákazník vyzván, aby prostřednictvím SMS zprávy potvrdil souhlas s přenesením EU roamingových služeb k jinému roamingovému poskytovateli.

V případě přenosu telefonního čísla k jinému poskytovateli v rámci České republiky je zrušeno nastavení Odděleného roamingu. Pro opětovné využití jiného poskytovatele EU roamingových služeb je nutné o přenos zažádat českého poskytovatele, k němuž bylo číslo převedeno.

Oddělený roaming je možné využít pro následující země:

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Franc. Guyána, Guadeloupe, Martinik, Sv. Barthelemy a Martin, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Mayotte, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie.

Témata článku: O2, Roaming

76 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vyorana_ondatra 31. 5. 2014 17:14:08
    Mno.... šance, že například v Itálii si dokážu zjistit, který operátor...
  • Arismendo 31. 5. 2014 16:10:36
    Je to absurdní ,ale tržní ekonomika u mobilních služeb nefunguje ,protože...
  • martin79 30. 5. 2014 17:46:35
    Kdo casto cestuje po EU ma data v tarifu a kdo cestuje jen jednou rocne do...
Určitě si přečtěte

Vánoční ceník telefonů O2: Extra slevy a nový tablet od Samsungu

Vánoční ceník telefonů O2: Extra slevy a nový tablet od Samsungu

** Slevy na vybrané telefony hledejte na stránce O2 Extra výhod ** Do nabídky zařadil operátor 10" tablet Samsung Galaxy Tab A ** Druhá novinka potěší zájemce o tradiční „tlačítkový“ telefon

Včera | Pospíšil Aleš | 4

Tohle je úplně absurdní! O2 umí neomezený tarif s 10 GB dat za 99 Kč

Tohle je úplně absurdní! O2 umí neomezený tarif s 10 GB dat za 99 Kč

** Rozdíl mezi firemními a veřejně dostupnými tarify se znovu zvětšuje **Rekordní podmínky vysoutěžila Vojenská nemocnice Olomouc u O2 ** Neomezené volání za 49 Kč, se 3 GB dat za 79 Kč.

7.  12.  2016 | Kůžel Filip | 168

Cynický Týden mobilně 360: Vánoce, operáci a Xiaomi Mi Note 2

Cynický Týden mobilně 360: Vánoce, operáci a Xiaomi Mi Note 2

** Zavádíme nový termit. Operák je nepříliš dobrý operátor ** Kritizujeme dárek pro vozíčkáře. Jsme cyničtí, nebo je chyba jinde? ** Představíme vám krásný Xiaomi Mi Note 2

19.  11.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

O2 v listopadu: Honor 8 Premium a omlazený iPhone 6s [ceník]

O2 v listopadu: Honor 8 Premium a omlazený iPhone 6s [ceník]

** iPhone SE pro malou ručku zlevnil o 400 Kč ** V nabídce operátora se brzy objeví 32GB iPhony 6s ** Vybrané telefony zařadil operátor do vánoční nabídky se slevou

9.  11.  2016 | Pospíšil Aleš