Ode dneška v EU voláme levněji. Včetně Chorvatska

Regulované ceny v eurotarifu od 1. července opět klesají. Roamingové ceny za volání, SMS i data proto zlevňují i čeští operátoři.

Evropská komise nařídila telekomunikačním operátorům už celkem sedmou regulaci maximálních cen hovorů a textových zpráv v zemích EU. Podruhé se potom snižují stropy za přenesená data. Nové ceny platí od 1. července 2013 a reagují na ně i čeští operátoři. Zatímco ceny hovorů a zpráv klesají už jen pozvolna, výraznější pokles zhruba o třetinu zaznamenala maximální cena přeneseného kilobajtu.

Regulace se týká všech operátorů, kteří působí ve státech Evropské unie. Ve všech 28 státech Unie (od 1. července včetně Chorvatska) si operátoři bez nutnosti aktivace jakéhokoliv dodatečného balíčku mohou za odchozí hovor v roamingu naúčtovat maximálně 28,8 eurocentu (cca 7,50 Kč) za minutu. Příchozí hovor má nastaven limit na 8,4 centu (cca 2,20 Kč) za minutu. Odeslaná SMS zpráva vás vyjde na 9,6 centu (cca 2,50 Kč). Za příchozí textovou zprávu se v roamingu neplatí.

Chorvatsko už není roamingový „chyták“

Evropská komise si uvědomuje i rostoucí popularitu mobilního internetu. Podruhé v historii eurotarifu se snižuje i cena za přenesená data. Zatímco dosud jsme za přenesený megabajt zaplatili 84 centů (cca 22 Kč), od července se cena snižuje na 54 centů (cca 14 Kč). To je ve srovnání s poplatky za domácí internet v mobilu, kde obvykle 1 MB v nižších balíčcích odpovídá 1 Kč, stále mnoho. Proto se i do zemí EU vyplatí před cestou aktivovat některý z roamingových balíčků, které operátoři nabízejí nezávisle na regulovaném eurotarifu.

Nezměněna od 1. července zůstává tarifikace hovorů v eurotarifu, která je mnohdy férovější než u některých domácích českých tarifů. Odchozí hovor bude účtován jako doposud se sekundovou tarifikací po prvních 30 sekundách (30 + 1), příchozí hovory mají sekundovou tarifikaci od první sekundy (1 + 1). Data se počítají na jednotky kilobajtů (o loňském chybném účtování roamingových dat v eurotarifu u O2 čtěte zde).

Regulované ceny v eurotarifu od 1. července 2013:

 • odchozí hovory: max. 7,50 Kč/min (tarifikace 30 + 1)
 • příchozí hovory: max. 2,20 Kč/min (tarifikace 1 + 1)
 • odeslaná SMS: max. 2,50 Kč
 • přenesená data: max. 14 Kč/MB (účtování po 1 kB)

1. července vstupuje do EU i oblíbená dovolenková destinace Čechů, Chorvatsko. To jistě potěší mnoho cestovatelů. Kromě zrušení různých byrokratických překážek musí i operátoři přizpůsobit své roamingové ceny v této zemi. Nutno poznamenat, že všichni čeští operátoři už se i v minulosti k Chorvatsku stavěli jako k unijní zemi a řadili jej zpravidla do první nejlevnější roamingové zóny. Ode dneška už to pro ně bude povinnost.

Čeští operátoři těsně pod stropem

Limity nastavené Evropskou komisí jsou cenové stropy, sami operátoři mohou jít s cenou klidně i níže. Všichni tři velcí čeští operátoři se ale drží těsně pod limitem a jejich ceny se liší jen nepatrně. Telefónica v rámci eurotarifu nabízí volání z evropských zemí za 7,45 Kč za minutu, příchozí hovor za 2,15 Kč a SMS za 2,45 Kč. Vodafone má ceny hovorů o dva haléře vyšší, SMS je za 2,49 Kč. T-Mobile snižoval roamingové ceny už v květnu a ty nyní činí 7,47 Kč za minutu odchozího hovoru, 2,18 Kč za minutu příchozího hovoru a 2,48 Kč za odeslanou SMS. Cena jednoho přeneseného MB dat klesla u všech operátorů shodně na 14 Kč, což je přesně nový limit regulace.

Vedle toho mají operátoři i vlastní roamingové nabídky, které už nemusí podléhat limitům eurotarifu. O aktivaci je zpravidla potřeba požádat na infolince nebo ji provést v samoobsluze. Telefónica už vloni představila tarif Volání bez hranic s jednotnou sazbou pro minutu hovoru i SMS 3,90 Kč. Tento tarif však není příliš vhodný, pokud jste odhodláni v zemích EU posílat zejména SMS. Cena regulované SMS v eurotarifu je totiž o 1,40 Kč nižší.

Klepněte pro větší obrázek
Za svůj nejúspěšnější roamingový tarif označuje Telefónica vloni zavedené Volání bez hranic

Vodafone nabízí nově roamingový tarif na jeden den. Zaplatíte jednorázový poplatek 99 Kč a poté voláte za domácí sazby, v případě neomezených tarifů bezplatně. T-Mobile představil roamingovou nabídku, v rámci které platí i ceny eurotarifu. Pro evropské země mimo EU a USA a Kanadu vyjde minuta volání na 35 Kč, pro zbytek světa pak na 69 Kč. Poslání SMS stojí 9,60, resp. 14,60 Kč. Virtuální operátoři mohou mít vlastní sazby pro hovory v zahraničí, nebo jednoduše přebírají ceny svého velkého operátora, v jehož síti působí. I pro virtuály je však závazný vrchní limit stanovený euroregulací.

Eurotarif klesne ještě jednou

Evropská komise plánuje na příští rok ještě jedno snižování cen. Od 1. července 2014 budeme za minutu odchozího hovoru platit 22,8 centu (cca 5,90 Kč), minuta příchozího hovoru vyjde na 6 centů (cca 1,50 Kč) za minutu. Odeslání SMS zprávy bude stát 7,2 centu (cca 1,90 Kč). Za přenesený megabajt zaplatíme 24 centů (cca 6,20 Kč). Toto snižování bude ale na dlouhou dobu poslední a mělo by vydržet až do roku 2022.

Pomoci ještě více sjednotit ceny za telekomunikační služby, což je cílem Digitální agendy Evropské komise, může aktivita eurokomisařky Neelie Kroes, která podpořila zrušení roamingových poplatků a vyzvala k vytvoření jednotného telekomunikačního trhu v EU do roku 2015. Do jisté míry však může jít pouze o předvolební aktivity před eurovolbami v květnu příštího roku.

Komise na příští rok chystá ještě jednu novinku oddělený prodej roamingových služeb. Od července 2014 si budeme moci vybrat libovolného „poskytovatele roamingu“. V praxi bychom si tak mohli zvolit roamingovou nabídku i zahraničního mobilního operátora. Po překročení hranic bychom se tak dočasně stali zákazníkem zvoleného operátora či poskytovatele roamingových služeb, telefonní číslo by však stále zůstávalo stejné.

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • marek7878 1. 7. 2013 19:41:40
  dneska uz nema vyznam uvazovat o tarifech, ktere si uctuji za stazeny...
 • Martin Novotný 1. 7. 2013 15:57:45
  Jenom do nich,do zmetku..... !!!!
 • -Montparnasse- 1. 7. 2013 13:31:29
  Mně se líbila věta "Zaplatíte 99 Kč a poté voláte zdarma." :-) Šimkovo &...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

** O2 nás napínal, ale nakonec i on spustil VoLTE hovory ** Zatím jen pro paušály a dva typy smartphonů ** Další podporovaná zařízení budou brzy přibývat

17.  1.  2017 | Láska Jan | 33

T-Mobile má flat s neomezenými daty za 945 Kč. V Holandsku... [pozor, článek obsahuje ironii]

T-Mobile má flat s neomezenými daty za 945 Kč. V Holandsku... [pozor, článek obsahuje ironii]

** Holandský T-Mobile představil nové tarify, má i datově neomezený ** Za 945 Kč může zákazník spotřebovat 5 GB denně, pak po 1 GB zdarma přidávat ** Magentovou barvou se nenechte zmást, ČR je totiž „specifický trh“

11.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 37

Vodafone v lednu: levný Alcatel a na šest prstů slev [ceník]

Vodafone v lednu: levný Alcatel a na šest prstů slev [ceník]

** Nejvyšší lednová sleva ve výši 1 600 Kč padla na Xperii XZ od Sony ** O pár stovek zlevnily i brandované telefony Vodafone ** Za úpis na dva roky vám operátor ještě pár tisíc z ceny mobilu ubere

8.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

V lednovém ceníku T-Mobilu zahřejí slevy Xperií od Sony

V lednovém ceníku T-Mobilu zahřejí slevy Xperií od Sony

** Novinka je jen jedna: odolný CAT B100 za 2 199 Kč ** Krom Xperií od Sony zlevnil třeba ještě Samsung Galaxy J5 (2016) ** Největší sleva padla na LG G4c, necelých 1 500 Kč

7.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

O2 v lednu výrazně zlevňuje iPhone 6, Lumii 950 XL i další modely

O2 v lednu výrazně zlevňuje iPhone 6, Lumii 950 XL i další modely

** O 1 000 Kč zlevnily čtyři starší modely včetně iPhonu 6s Plus ** Do nabídky přibyly HTC Desire 650 a HTC One A9s ** Dobrý poměr ceny a výkonu nabídnou v lednu starší Samsungy

6.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 19