Oklamali jste nás, tvrdí akcionáři BlackBerry. Firma čelí žalobě

Špatné hospodářské výsledky BlackBerry mají dohru. Firmu se rozhodli zažalovat její vlastní akcionáři. Cítí se podvedení. Ztratový výrobce telefonů prý lhal o skutečném stavu firmy a také zamlčoval neúspěch operačního systému BlackBerry 10, což ovlivnilo hodnotu akcií na burze.

Žalující strana nyní hledá akcionáře, kteří investovali do BlackBerry v období od 27. září 2012 do 20. září 2013, tedy období, ve kterém prý společnost zkleslovala výsledky aktivit společnosti, jak uvádí web USAtoday.com. Kanadská společnost BlackBerry (dříve Research In Motion) uváděla akcionáře v omyl opakovanými tvrzeními, že zdárně plní své závazky a že nový operační systém BlackBerry 10 prý vývojáři přijali pozitivně, jak tvrdí Marvin Pearlstein v žalobě podané u federálního soudu minulý pátek.

Klepněte pro větší obrázek

„Platforma BlackBerry 10 nebyla ve skutečnosti dobře přijata…což nakonec vyústilo v propuštění více než čtyř tisíc zaměstnanců, tedy zhruba 40 procent pracovní síly,“ uvádí žaloba, která kromě jiných míří přímo proti generálnímu řediteli Thorstenu Heinsovi a finančímu řediteli Brianu Bidulkovi. Nepravdivé informace podle žaloby nakonec také ovlivnily hodnotu firmy na burze. Jak žalující strana dokládá, od 20. září, kdy BlackBerry oficiálně oznámila výrazné ztráty, klesla hodnota cenných papírů o 25 procent. Samotná firma odmítla žalobu komentovat, slíbila však, že se jí bude zabývat.

Soudy v minulosti

Pro BlackBerry není žaloba podobného typu ničím novým. Podobný případ řešily americké soudy už před dvěma lety. Investoři žalovali BlackBerry za zkreslování hospodářských výsledků, které údajně způsobily nezdařený start tabletu PlayBook. Případ doposud nebyl uzavřen.

Firma Consumer Law Group zase po BlackBerry požadovala náhradu škod způsobených výpadkem služeb kanadského výrobců telefonů.

Špatné hospodářské výsledky

Jak vyšlo najevo minulý měsíc, BlackBerry se potýká s vážnými problémy. Podle hospodářských výsledků skončila firma takřka v miliardové ztrátě, kterou zapříčinil především vysoký počet neprodaných smartphonů BlackBerry Z10. Výsledky doprovázela informace o prudkém propadu tržeb na 1,6 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií BlackBerry za poslední měsíc Zdroj: Yahoo

Výrobce hledal delší dobu kupce. Koncem září se v zásadě dohodl na svém převzetí společností Fairfax Financial Holdings. Konsorcium, které je zároveň největším akcionářem firmy, je za BlackBerry ochotno zaplatit 4,7 miliardy dolarů. Fairfax Financial své obchodní aktivity soustřeďuje hlavně na oblast pojišťovnictví.

Témata článku: BlackBerry, Hospodaření a finance

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Polášek 9. 10. 2013 20:35:26
    Vývojáří BB10 přijali, ale nakonec odešli kvůli samotnému BlackBerry....
  • Ulán Bátar 9. 10. 2013 17:13:54
    Tak nějak mi přestává být Blackberry líto. Možná by bylo nejlepší, aby to...
  • jjmc 9. 10. 2013 12:40:16
    To je riziko investování proto na burze neobchoduji protože nejsem...
Určitě si přečtěte

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

Včera | Měchura Milan | 12

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

7.  1.  2017 | E15.cz , Schwarzmann Marek | 34

Ministr Mládek zapomněl, co slíbil. Ochranu spotřebitele ze zákona vynechal

Ministr Mládek zapomněl, co slíbil. Ochranu spotřebitele ze zákona vynechal

** Operátoři už nám několikrát ukázali, jaký vliv na zákonodárce mají ** V Senátu loni neprošla novela zákona z pera Aleny Dernerové ** Ministr Mládek sliboval, že zákonnou ochranu spotřebitele posílí

4.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 33

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

** Virtuálové to nemají lehké, velcí operátoři je drží pod krkem ** Alespoň tak to vidí Radek Vymazal z Prostějova, majitel Connecticy ** „Operátořina“ je pro něj koníček a zároveň i práce

2.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 32