Operátoři jsou nadšení z nového digi-eurokomisaře

Aktivní Neelie Kroes končí a novým eurokomisařem pro digitální záležitosti se stává odpůrce bezplatného roamingu Günther Oettinger...
Operátoři jsou nadšení z nového digi-eurokomisaře

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker včera oznámil složení svého týmu do dalšího období a spolu s tím také nového eurokomisaře pro digitální záležitosti. Aktivní a mnoho pozitivních věcí prosazující Neelie Kroes nahrazuje bývalá hlava Bádenska-Württemberska a bývalý eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Ještě je čas dělat předčasné závěry, obavy z jeho dosazení jsou však na místě.

Mobilní operátoři už se díky zvolení Oettingera začali radovat. „Tohle je excelentní [volba] pro digitální a telekomunikační sektor,“ uvedl například na svém Twitteru Luigi Gambardella, který šéfuje skupině ETNO sdružující evropské telekomunikační operátory.

Klepněte pro větší obrázek
Nové složení Evropské komise. Vedle digitálního eurokomisaře je v ní také viceprezident pro jednotný digitální trh.

Těm jde v současné době o hodně, snaží se totiž co nejvíce snížit dopad diskutovaného telekomunikačního balíčku, jehož součástí je jak konec roamingu v rámci EU, tak problematika extrémně důležité síťové neutrality. Balíček už byl sice v Bruselu před několika měsíci v prvním čtení schválen, eurovolby však další kroky pozastavily a finální odsouhlasení bude na novém parlamentu a Radě.

Odpůrce bezplatného roamingu

Günther Oettinger je lidmi, kteří se vyznají v evropské politice a které Connect.cz oslovil, popisován jako člověk, který dost pravděpodobně půjde na ruku operátorům. Oettinger se ostatně historicky řadí mezi odpůrce bezplatného roamingu. Prosazení balíčku tak ještě může být poměrně dramatické a je možné, že dojde k velkým kompromisům. V roamingu například budou omezeny datové objemy a tak dále.

Ještě zásadnější ale bude obhájit síťovou neutralitu, která v posledních měsících dostává dost na frak. Příklady lze najít také v České republice, nedávno jsme popisovali praktiky T-Mobilu, respektive jeho vlastníka Deutsche Telekom. Právě v Německu hrozila Neelie Kroes tamnímu telekomunikačnímu regulátorovi soudy a je otázkou, jak se bude situace vyvíjet po nástupu německého politika.

Klepněte pro větší obrázek
Nový eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

Samotný Oettinger svůj nástup do nové funkce komentoval pouze letmo. „Těším se na můj nový úkol. Digitální ekonomika a společnost je jednou z největších priorit Junckerovy komise,“ píše na svém Twitteru. Je to priorita, jejíž rozpočet minulé osazenstvo Bruselu osekalo z požadovaných devíti miliard eur na jednu miliardu.

Nástup nového digitálního eurokomisaře ale není jedinou věcí, která vyvolává otázky. Oettinger je eurokomisařem pro digitální ekonomiku a společnost, jeho předchůdkyně Neelie Kroes byla eurokomisařkou pro digitální agendu. Ve složení Junckerovy komise došlo k mírným změnám. Vedle Oettingerovy funkce tu totiž bude působit ještě viceprezident komise pro jednotný digitální trh (Digital Single Market).

Volba tohoto viceprezidenta už je mnohem zajímavější, stal se jím bývalý premiér Estonska Andrus Ansip. Tedy expremiér země, která exceluje v zavádění moderních služeb e-governmentu a jeho využívání jak občany, tak státem.

Jednotný digitální trh je oblast, do které spadá i nařízení eIDAS, tedy elektronická autentizace v rámci zemí Evropské unie. Svůj „e-občankový“ systém si bude muset vybrat a zavést i Česko, více o tom v našem nedávném textu.

Témata článku: Operátoři, Konec roamingu

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • sadrovnik 15. 9. 2014 22:56:15
    Tomu blbečkovi se to rozhoduje když má mobil zdarma placené data i volání...
  • Mikoss 13. 9. 2014 19:05:27
    Neviem, ale som pomerne alergicky na slovo komisar. Lebo podobne funkcie...
  • Josef Beneš 13. 9. 2014 15:12:36
    :-/
Určitě si přečtěte

EU ruší roaming a operátoři kličkují v pravidlech. Už mají tři triky

EU ruší roaming a operátoři kličkují v pravidlech. Už mají tři triky

** Čeští operátoři jsou mistři kličkování mezi paragrafy. ** Ale tentokrát je překonal slovenský Orange. ** Můžeme podobný trik čekat i od 02, T-Mobilu a Vodafonu?

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan | 12

O2 ohlásilo konec roamingu. Nabídne i alternativní tarif a chytré pojištění

O2 ohlásilo konec roamingu. Nabídne i alternativní tarif a chytré pojištění

** Připlácet nebudou jen ti zákazníci, kteří si nastaví tarif Svět Basic ** Regulace platí jen v zóně EU, mimo ni zůstává roaming drahý ** O2 „tlačí“ chytré pojištění, to je levnější s tarifem Volání bez hranic

15.  5.  2017 | Pospíšil Aleš | 30

Roaming od června: Tohle potřebujete vědět

Roaming od června: Tohle potřebujete vědět

** Konec roamingu nastane 15. června 2017 ** Zní to jednoduše, ale pozadí zrušení roamingu je komplikované ** Volání a SMS jsou vedlejší, jde hlavně o datový roaming

4.  5.  2017 | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 53

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

** Jak dobře vybrat bluetoothová sluchátka nebo reproduktor ** Už za necelé dva měsíce končí v Evropě roaming ** Sledujte tradiční Týden mobilně

30.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip, Puk Jaromír | 18

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

** Waymo v Arizoně spouští veřejné testování svých autonomních vozů ** Dočkají je stovky zájemců z Phoenixu ** Co vlastně brání masovému nasazení?

29.  4.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub

Konec roamingu v EU: otázky a odpovědi

Konec roamingu v EU: otázky a odpovědi

** 15. června 2017 nastane konec roamingu v zemích EU ** Na dovolené nebo při služebních cestách budeme volat a datovat jako v tuzemsku ** Vše, co jste o konci roamingu chtěli vědět v otázkách a odpovědích

19.  4.  2017 | tisková zpráva , Láska Jan