Ovi Maps zdarma: po prvním týdnu milion stažení

Servery Nokia se vaří. Bezplatná navigace Ovi Maps přilákala dosud půldruhého milionu zájemců o download. Každou sekundu se stahuje další.

Nokia nabízí už téměř dva týdny bezplatně hlasovou navigaci v rámci Ovi Maps všem uživatelům s podporovanými telefony (čtěte Ovi Maps: hlasová navigace Nokia je zdarma. Navždy!). Od 21. ledna 2010, kdy tuto zásadní novinku oznámila a okamžitě zpřístupnila novou verzi Ovi Maps ke stažení pro vybrané typy smartphonů, využilo bezplatného downloadu již téměř půldruhého milionu lidí. První milion byl přitom překročen již během prvního týdne.

„Zaznamenáváme v průměru jedno stažení každou sekundu, 24 hodin denně,“ říká Anssi Vanjoki, výkonný viceprezident společnosti Nokia. „Když jsme oznamovali bezplatnou pěší a automobilovou navigaci, věděli jsme, že to změní trh. Počet zákazníků, kteří nyní využívají ve svých přístrojích Nokia navigaci a tudíž je zajímají také další lokační aplikace, však roste rychleji než jsme dokonce i my očekávali.“

Největší ohlas v Evropě a Číně

Úspěch nové verze Ovi Maps bude klíčový pro snahu Nokie dosáhnout vedoucího postavení na trhu mobilních map, navigací a služeb založených na aktuální poloze uživatele. A první kapitulace ze strany konkurence na sebe nenechala dlouho čekat, s navigacemi skončila nizozemská společnost Nav4All (čtěte Ničí Nokia konkurenci? Nav4All končí, údajně kvůli Navtequ). Nokia si totiž jako vlastník společnosti NAVTEQ, která je zhotovitelem mapových podkladů, může dovolit nabízet celou aplikaci Ovi Maps zdarma, aniž by sama musela odvádět nějaké poplatky třetímu subjektu.

To je obrovská konkurenční výhoda, která ale neznamená pouze děs v očích firem bez vlastní mapové základny. S rozšiřováním navigací se mnohem rychleji otevírá prostor v segmentu služeb, které pracují s aktuální polohou uživatele. „Jedná se o skvělou zprávu pro vývojáře aplikací. Během několika málo dní jsme vytvořili základnu více než milionu uživatelů, kteří se potenciálně zajímají o inovativní aplikace pracující s jejich aktuální polohou,“ pokračuje Anssi Vanjoki. „I pro operátory je to dobrá zpráva, neboť zde vzniká příležitost pro prodej datových služeb a komplexních navigačních balíčků.“

Nokia v souvislosti se stahováním bezplatné aplilkace Ovi Maps zveřejnila také žebříček pěti nejaktivnějších zemí, kde si do mobilů nahrálo navigaci nejvíce uživatelů. Žebříček vypadal k 31. lednu 2010 následovně: Čína, Itálie, Velká Británie, Německo, Španělsko. Jasnou převahu má tedy Evropa, kde bodovaly nejlidnatější země, Nokii se daří i v miliardové Číně, naopak zámoří tradiční evropskou značku v oblibě příliš nemá a dává přednost domácím produktům od RIM (BlackBerry), Applu (iPhone) a Googlu (Nexus One).

Od března v každé chytré Nokii s GPS

Ovi Maps s hlasovou navigací zdarma lze v současnosti instalovat do jedenácti podporovaných modelů se Symbianem: Nokia N97, Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia 5230, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 classic a Nokia X6. Poslední jmenovaná se u nás oficiální cestou bude prodávat v 16GB variantě a i tento typ bude do seznamu zařazen (čtěte Nokia X6 16GB: barevnější, levnější, i pro ČR (preview)). Mezi pět modelů Nokia, na kterém se Ovi Maps dosud instalovaly nejčastěji, se zařadily: Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N97 mini, Nokia N97, Nokia 5230 a Nokia E72. Nokia N97 přitom mezi podporované modely přibyla dodatečně se zhruba týdenním zpožděním (čtěte Navigace zdarma už i pro Nokii N97, slíbena pro N900).

Nokia má ale dobrou zprávu i pro zájemce o své další smartphony. Od příštího měsíce již budou všechny chytré telefony Nokia s integrovanou GPS obsahovat novou verzi Ovi Maps s předinstalovanými lokálními mapovými podklady, navigací pro pěší i pro automobilisty a také s bezplatným přístupem k turistickým průvodcům Lonely Planet a Michelin. Do již zakoupených telefonů je možné mapové podklady požadované části světa dohrát zdarma prostřednictvím aplikace Nokia Map Loader (ke stažení zde).

Ovi Maps pokrývají v současnosti více než 180 států světa s pěší a automobilovou navigací dostupnou v 74 zemích a 46 jazycích. Dopravní informace mohou využít řidiči ve více než 10 státech. Mapy obsahují více než 6000 3D modelů význačných budov ve 200 městech světa. Turističtí průvodci Lonely Planet a Michelin pak nabízejí informace k více než tisícovce destinací po celém světě.

Témata článku: Nokia, Navigace, Zdarma, Apple iPhone 4GB, Google Nexus One, Nokia 5230, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 classic, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia N97, Nokia N97 mini, Nokia X6, Nokia X6 32GB, Nokia X6 8GB

88 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kepik 8. 7. 2011 14:45:16
    S N E52 máte i navigaci. Připojení k internetu není potřeba. Jen na...
  • N95/8GB 12. 1. 2011 9:59:33
    zdarma? a co ta licence,která se objeví při navigaci?,pokud se zvolí "ne"...
  • Fixo 10. 4. 2010 22:12:35
    Zdravim, mam N82 a stiahol som ovi mapy 3.01, po uz spominanych 10-15...
Určitě si přečtěte

5 nejzábavnějších her zdarma pro Android

5 nejzábavnějších her zdarma pro Android

** Hrajete na mobilu? Pak musíte mít tyhle hity ** Nehrajete? Stáhněte si je taky, budou se hodit při volné chvilce ** Jaké jsou vaše nejoblíbenější hry?

12.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip | 18

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Casio má první hodinky s Androidem Wear 2. Mají dva displeje a armádní certifikát

Casio má první hodinky s Androidem Wear 2. Mají dva displeje a armádní certifikát

** Design je inspirován oblíbenou řadu G-Shock ** V monochromatickém režimu výdrž až jeden měsíc ** Hodinky umožní ukládání offline map do vnitřní paměti

11.  1.  2017 | Měchura Milan | 28