Plzeňský primát: obyvatelé platí za jízdenky mobilem

Plzeňané nepotřebují peněženku. S multifunkční čipovou kartou integrovanou v mobilu zaplatí za MHD, knihovnu a další služby. To vše díky NFC.

Technologie NFC (Near Field Communication) umožňující  bezdrátovou komunikaci a výměnu dat mezi zařízeními na krátké vzdálenosti (cca do 10 cm) není sama o sobě žádnou novinkou (čtěte NFC v praxi: vyzkoušeli jsme platby mobilem). Používá se zejména v mobilních telefonech, kde funguje jako bezkontaktní čipová karta a zároveň čtečka dat. Až nyní však NFC proniká do všedního života, platby telefonem vybaveným čipem NFC mohou vyzkoušet obyvatelé západočeské metropole.

Telefónica O2 ve spolupráci s Plzeňskými dopravními podniky spustila pilotní provoz placení mobilem za městskou hromadnou dopravu. V Plzni totiž v současné době funguje multifunkční Plzeňská karta, se kterou můžete nejen jezdit městskou hromadnou dopravou, ale i chodit do knihovny, kupovat vstupenky či se identifikovat v různých systémech. Podobný systém funguje i v Praze s tzv. opencard.

V Plzni jsou ale o několik kroků napřed, a tak padesátce účastníků do konce června umožnili čipovou kartu nahradit právě mobilním telefonem s NFC. Další fáze vývoje bude od poloviny léta do konce roku 2009 zaměřena na využití elektronické peněženky v mobilním telefonu i mimo dopravu - platby za zboží/služby u smluvních partnerů (restaurace, sportovní centra, kina). Zároveň bude připravováno i spuštění Plzeňské karty v mobilním telefonu s technologií NFC do produktivního provozu. Uvažuje se také o implementaci vzdálené správy mobilní Plzeňské karty. To znamená vzdálené dobíjení elektronické peněženky, doručování a validace předplatných kupónů prostřednictvím NFC mobilního telefonu.

Zatím jen dvě Nokie

Pro využívání funkce Plzeňské karty v telefonu musí mít uživatel přístroj, který tuto technologii podporuje. V současné době se jedná o telefony Nokia 6131 NFC a Nokia 6212 classic, jejich nabídka se ale bude do budoucna rozšiřovat (čtěte Nokia 6216 classic: NFC zapojí do hry SIM karty). Technicky je celé řešení postaveno na platformě MIFARE4Mobile a jedná se o její první implementaci na světě. Hlavní výhodou je zde využití mobilního telefonu, do kterého je zabudován SmartMX čip. Do něj je nahrána aplikace elektronické peněženky Plzeňské karty, která zobrazuje na displeji telefonu okamžitý zůstatek v peněžence a informace o posledních 4 provedených transakcích (nákupech přestupních jízdenek ve vozech MHD). Funkce aplikace je možno dále rozšiřovat ve vazbě na to, jak poroste možnost využití Plzeňské karty v mobilním telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V současné době jsou pro platby NFC dostupné pouze Nokie 6131 a 6212 classic
Klepněte pro větší obrázek
Na zatím poslední představený mobil s NFC - Nokii 6216 classic si budeme muset ještě nějakou dobu počkat

Témata článku: Technologie, Nokia 6131, Nokia 6212 classic, Nokia 6216 classic

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tomáš Marný 18. 5. 2009 20:46:20
    Co hlásají v plzeňské tramvaji tak zajímavého?
  • Fluke 16. 5. 2009 15:17:05
    JJ, jen semelte všechny zařízení do jednoho, aby to měli zloději...
  • ubu 16. 5. 2009 11:00:27
    To je něco jako opička po plzeňském pivu? Vím co je primát, ale proč...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 47

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23