Podepsáno. Evropský roaming padne v červnu 2017

Média teď budou plná konce roamingu v EU. My jsme ale opatrnější, o FUP se mluví už teď a prováděcí předpisy ještě nejsou hotové.

Ministři průmyslu 28 zemí EU se ve čtvrtek v Lucemburku domluvili na zrušení roamingových poplatků za mezinárodní volání. Kýžené datum je 15. června 2017. Do té doby ještě jednou dojde ke zlevnění roamingu, a to od 30. dubna 2016.

Zdela zadarmo ani evropské kuře nehrabe

Roaming měl v EU skončit už v prosinci letošního roku. Návrh procházel schvalovacím procesem, ale přišly volby, vyměnili se lidé i zájmy a proces se zastavil. Pak se dlouho mluvilo o kompromisu a ani teď to nevypadá na absolutní zrušení roamingových poplatků. Problematika roamingu a jednotného evropského telekomunikačního trhu je natolik komplikovaná, že to vlastě ani není možné.

Klepněte pro větší obrázek
Evropská SIM? Nic takového nečekejte. Lokální operátoři si budou hlídat svůj byznys a lokální vlády jim v tom pomůžou.

Dokumenty související se čtvrtečním rozhodnutím mají více než 60 stran nepřehledného úředního jazyka a teprve čekají na naše podrobné prozkoumání, ale zmínky o „fair use policy“ se dají dohledat velmi snadno. Budou stanovené limity, do kterých budeme v zahraničí volat/psát/datovat bez příplatku, ale po jejich překročení cena služeb stoupne. I tuto příplatkovou zónu bude EU regulovat, aby nedocházelo k účtování šokujících částek, jako se to stávalo v minulosti.

O 95 % levněji než před začátkem regulace

Podobné je to i se zlevňováním roamingu, které přijde s příštím jarem. Konkrétní ceny zatím nejsou známé, návrh je stanovuje ve vztahu k velkoobchodním cenám služeb, ceny pro koncového zákazníka by měly zaznít do konce tohoto roku, až bude jasno o prováděcích předpisech.

Aktualizováno: Ceny jsou v dokumentu uvedené jako domácí cena plus maximálně 0,05 eura (1,65 Kč) pro minutu (ochozího) hovoru a 1 MB dat. K textové zprávě se má přirážet maximálně 0,02 eura, tedy asi 66 haléřů.

Návrh ještě musí schválit Evropský Parlament, stát by se tak mělo ještě v říjnu. V platnost vejde tři dny poté, co vyjde v Úředním věstníku Evropské unie, k tomu by mělo dojít v listopadu.

Zdroj: European Council

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Roaming

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dusan 5. 10. 2015 12:01:20
    Zajimave je, ze u americkych operatoru dokazal roaming zrusit ciste tlak...
  • sedmej 5. 10. 2015 7:50:39
    Tak to je parááda, že se takhle ministři sešli a omezili někomu...
  • Petr Zeman 2. 10. 2015 16:50:58
    Tak tom se říká, že vlk se nažere a koza zůstane celá!! Ještě rok a půl...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

Včera | Láska Jan | 9

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

** Výhodné nabídky od sousedů znovu dokazují, jak je u nás draho ** Rekordně výhodný tarif má polský A2 Mobile ** Za pozornost stojí i šílená grafika operátora

16.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 194

Vodafone v lednu: levný Alcatel a na šest prstů slev [ceník]

Vodafone v lednu: levný Alcatel a na šest prstů slev [ceník]

** Nejvyšší lednová sleva ve výši 1 600 Kč padla na Xperii XZ od Sony ** O pár stovek zlevnily i brandované telefony Vodafone ** Za úpis na dva roky vám operátor ještě pár tisíc z ceny mobilu ubere

8.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Bombastické povánoční výprodeje? Spíše hledání jehly v kupě sena [analýza cen]

Bombastické povánoční výprodeje? Spíše hledání jehly v kupě sena [analýza cen]

** Po Černém pátku a předvánočním šílenství je tu další lákání zákazníka ** Povánoční výprodeje znovu slibují slevy šplhající k výšinám ** Ale není všechno zlato, co se třpytí

8.  1.  2017 | Ježek Michal | 87