Podívejte se, jak vypadají krásy Česka z pohledu dronu

Drony jsou fenoménem doby. Ještě před několika málo lety se o těchto “hračkách” takřka nemluvilo, nebyly ničím výjimečné. Dnes je však nade vší pochybnost jasné, že právě bezpilotním letounům patří budoucnost. K čemu všemu mohou sloužit a jaká pravidla platí pro jejich používání?

Klepněte pro větší obrázek 
Vodní nádrž Orlík • FOTO: Jiří Liebreich

Možnosti využití jsou u moderních a technologicky vyspělých dronů široké. Jejich výhodou je především letová spolehlivost a schopnost pořizovat kvalitní záběry z jinak těžko dostupných míst.

Klepněte pro větší obrázek 
Vodní nádrž Orlík • FOTO: Jiří Liebreich

Pár příkladů - letecká společnost Easy Jet oznámila, že bude pro povinnou pozemní kontrolu svých letadel používat právě bezpilotní letouny. Spodní část letadel mohou nadále kontrolovat technici, avšak namísto toho, aby byly ke kontrole horní části letadla použity vysokozdvižné plošiny, jejichž použití je časově náročné, do akce půjdou drony. Technici tak budou mít kvalitní záběry letadla a výrazně rychleji posoudí jeho předletový stav.

Klepněte pro větší obrázek 
Chrám sv. Barbory v Kutné hoře • FOTO: E15 Jiří Liebreich

Značně inovátorský postoj k využití bezpilotních letounů má Nový Zéland, který jako jeden z prvních států světa povolil komerční využití dronů. Příležitosti se chopila společnost Domino’s Pizza Enterprises, která na konci srpna letošního roku předvedla, že je schopna doručovat pizzu zákazníkům právě pomocí dronů. Ještě letos má prý dojít k odstartování pravidelné donášky pomocí inteligentních bezpilotních letounů.

Klepněte pro větší obrázek 
Lom Velká Amerika • FOTO: Jiří Liebreich

 S podobným nápadem přišla i restaurace v Singapuru. Ta testuje donášení nápojů a jídel svým hostům právě pomocí kvadrokoptér.

Klepněte pro větší obrázek 
Most v Žampachu • FOTO: Jiří Liebreich

Drony se ale dají také perfektně využít v zemědělství. Místo toho, aby farmář trávil hodiny kontrolou pole po bouřce, vyšle dron a za krátkou chvíli zjistí současný stav. Moderní bezpilotní letouny navíc dokáží provádět různé postřiky, umí aplikovat pesticidy či hnojiva.

Klepněte pro větší obrázek 
Karlštejn • FOTO: Jiří Liebreich

Drony se ale také využívají na hraničních hlídkách, jako hlídací systém věznic, pro monitorování davů na různých akcích nebo pro sledování silničního provozu.

Létání s drony má svou vlastní legislativu, kterou má na starosti Úřad pro civilní letectví. Provoz bezpilotních prostředků určuje letecký předpis L2 - Pravidla létání v Doplňku X. V České republice platí, že pilot smí letět jen tak daleko, dokud stroj vidí, a maximálně do výšky 300 metrů. Piloti nesmí létat nad lidmi, v hustě zabydlených oblastech nebo například poblíž letišť.

Klepněte pro větší obrázek 
Sanatorium Nová ves • FOTO: Jiří Liebreich

Právě na nich dochází k nejvážnějším případům porušení pravidel. Piloti dronů létají pro unikátní záběry do zakázaných oblastí a riskují nejen pokutu, ale i životy lidí v prolétávajících letadlech. O podobném případu informovala britská média minulý týden. Pilot Airbusu A320 se 165 pasažéry na palubě minul dron nad centrem Londýna jen asi o 20 metrů. Sankce za podobné prohřešky přitom dosahují milionových částek plus několikaletý trest vězení za veřejné ohrožení.

Klepněte pro větší obrázek 
Zámek Kuks • FOTO: E15 Jiří Liebreich

V současné době je snaha sjednotit pravidla pro létání s drony na území celé Evropské unie, doposavad si pravidla určuje každý stát zvlášť. Nic ale nenasvědčuje tomu, že bychom se měli sjednocené legislativy v příštím roce dočkat.

Témata článku: Mobilní fotografie, Fotoaparát, Drony, Galerie

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • JayBee 6. 12. 2016 7:19:11
    Autorem byl Jiří Liebreich a nebo ten dron? A nebo autor seděl v tom dronu...
  • Lukke 5. 12. 2016 13:29:47
    Proč autor snímků tak šíleně přepálil ty barvy? To je vtip? Před pár dny...
  • Nothing007 5. 12. 2016 8:42:30
    Strasný !!! kvalitou a barevnosí fotek. Tady je zase nekdo kreativní.
Určitě si přečtěte

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

** Postavit mobil na stativ a fotit „na dlouhý čas“ umí kde kdo. ** Google Labs jdou dál. Takových snímků pořídí 64. ** Algoritmy z nich pak vykouzlí neuvěřitelnou podívanou.

Včera | Kůžel Filip | 31

Ve Virginii vám robot doveze pizzu, stát schválil revoluční zákon

Ve Virginii vám robot doveze pizzu, stát schválil revoluční zákon

** Virginie schválila nový robotický zákon, který umožní volný pohyb robotů na ulici ** Zákon je důležitý především pro odstartování trhu s dovážkovými roboty ** Roboti vám mohou dovážet zboží z blízkého obchodu, ale třeba i čerstvou pizzu

4.  4.  2017 | Javůrek Karel | 1