Podívejte se, jak vzniká prostředí mobilního Firefox OS

Nový mobilní systém obvykle přináší inovace v grafice a jinou filozofii ovládání prostředí. Jaký bude v tomto směru mobilní Firefox OS?

Společnosti Telefónica a Mozilla už nějakou dobu úzce spolupracují na vývoji operačního systému pro smartphony, který má konkurovat těm stávajícím. Firefox Mobile OS je stále ve fázi vývoje, avšak první reálná zařízení jsou slibována už na první kvartál příštího roku. Mezitím máme možnost náhlédnout do zákulisí zrodu tohoto systému.

Klepněte pro větší obrázek
Pojďme se podívat na principy, na kterých stojí grafické rozhraní Firefox OS (zdroj: blog.mozilla.org)

Podrobněji se o něm na oficiálním blogu Mozilly rozepsal jeden z jeho spoluautorů – Patryk Adamczyk. Jeho článek vznikl na základě nátlaku návštěvníků MozCampu 2012 ve Varšavě, kde o něm měl asi hodinovou přednášku. Ti po něm chtěli, aby publikoval textovou podobu svojí prezentace.

Správný design je základ

Základní myšlenkou celého prostředí je minimalistický, avšak efektivní a intuitivní design. Většina aplikací nebo částí samotného systému je podřízena jednotnému layoutu, kde nahoře vlevo je jedno z trojice tlačítek Zpět/Storno/Menu, uprostřed označení místa, kde se zrovna nacházíte a vpravo potom maximálně dva dále vedoucí ovládací prvky. Spodní lišta potom obsahuje maximálně pět ikon zahajujících nějakou akci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozmístění ovládacích prvků na displejí dodržuje logický layout (zdroj: blog.mozilla.org)

Na uživatele má též logicky působit překrývání jednotlivých ploch/layoutů. Jedná-li se o předchozí nabídku či seznam, vyjede vždy zleva, zatímco jedná-li se o rozcestník dále, objeví se zprava. Přitom na displeji zůstane vždy ůzký pruh stávající aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Předchozí zleva, následující zprava. Bude mít arabština vlastní verzi? (zdroj: blog.mozilla.org)

Střiženo na míru

Vývojářské týmy si dávají opravdu záležet, aby grafiku dané aplikace přizpůsobili přesně podle preferencí. A tak se velikost jednotlivých položek na displeji bude měnit přesně podle toho, jak bude pro efektní ovladatelnost prostředí potřeba. Zatímco obrázky soustřeďují pozornost na sebe, a jsou proto všude na displeji a stejně veliké, videa třeba vybíráme jak podle názvu, tak podle náhledu. Nebo hudba, zde je název vepsán do horní části coveru, neboť každý si z hledané písně pamatuje něco jiného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozvržení prostoru stránky v multimediálních aplikacích (zdroj: blog.mozilla.org)

Stejně tak apliakace jsou navrhovány tak, aby na displeji nezůstávalo zbytečně hluché místo. Pokud nejsou žádné informace, které lze na displeji v danou chvíli zobrazit, je prostředí vymodelováno klidně ve větších rozměrech, zato však přehledně. Někomu se nemusí pozdávat třeba hodiny na skoro celý displej, já osobně se ale přikláním k provedení: čím míň šedi, tím lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Raději méně šedi, nebo adekvátní velikost zobrazovaných objektů? (zdroj: blog.mozilla.org)

Puntíčkářské ikony

Zdánlivě tak jednoduché věci jako podobě jednotlivých ikon nebo ovládacích prvků věnovali podle přiložených obrázků vývojáři mravenčí práci. Každá ikona je vyvtořena tak, aby jasně vyjadřovala svůj význam. Zároveň jsou všechny inspirovány jednoduchými geometrickými tvary, které se často navzájem prolínají, aby daly vzniknou zajímavým tvarům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba ikon a podoby ovládacích piktogramů pod lupou (zdroj: blog.mozilla.org)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • SoVcz 9. 10. 2012 17:45:44
    Za sebe dávám palec nahoru. Může to být vhodná platforma pro levnější...
  • lister0 9. 10. 2012 16:07:00
    Hmm, vypadá to jako android, nulová invence.
  • George76 9. 10. 2012 15:50:50
    tohle mozille nevyjde
Určitě si přečtěte

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

Dnes | Herodek Martin

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

** Česká značka Evolveo funguje více než 10 let ** Zaměřuje se na vybrané segmenty elektroniky ** Vlajkovou lodí mezi smartphony je StrongPhone G4

24.  3.  2017 | Láska Jan | 8

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

24.  3.  2017 | Kůžel Filip | 9