Pozor na nový poplatek za převod smlouvy

Potřebujete převést číslo na nového majitele? Poradíme co a jak a prozradíme kolik to bude stát. Někde ani korunu, ale T-Mobile chce nově šest set.

Převod účastnické smlouvy je administrativně náročný a navíc jich je v poslední době čím dál tím víc. Tak to je prý důvod, proč T-Mobile začal vybírat za převod smlouvy šest stovek. Poplatek padá na bedra nového zákazníka, na kterého byla smlouva převedena, najde jej v prvním vyúčtování jako položku "Poplatek - převod Účastnické smlouvy". Ale nikdo by neměl být překvapen, operátor si vše nechá odsouhlasit na převodním formuláři "Dohoda o převodu Účastnické smlouvy".

Klepněte pro větší obrázek
Zákazníkům, na které byla převedena smlouva někoho jiného, T-Mobile pěkně provětrá peněženku • o poplatku se dozvíte z ceníku služeb na straně 27 (k nahlédnutí zde ve formátu pdf)

Poplatek se účtuje za každé převáděné telefonní či ADSL číslo. Jedná se tedy o dohodu tří stran mezi společností T-Mobile, původním a novým zákazníkem. Jako u všeho existuje alespoň pár výjimek, kdy operátor poplatek neúčtuje. Jedná se o případy, kdy je „zákazník prokazatelně nucen k převodu smlouvy okolnostmi, které nemohl zcela ovlivnit a které mohou mít za důsledek změnu jeho smluvního vztahu k operátorovi.“

To je například ukončení živnosti, kdy zákazník nadále nemůže mít smlouvu vedenou na IČ (případ sloučení či splynutí společností), případ zaniknutí příspěvkové organizace z rozhodnutí zřizovatele (případ, kdy po úmrtí fyzické osoby podnikatele jeho dědic v rámci dědického řízení přebírá živnost), případ, kdy dojde k úmrtí fyzické osoby, které nepodniká (dojde k zániku Účastnické smlouvy).

A operátor myslí i a ty zákazníky, kterým by se nový poplatek snad nelíbil a chtěli by odstoupit od smlouvy na dobu určitou.

Těm vzkazuje, že v tomto případě se nejedná o zdražení, převod smlouvy je uskutečněn na základě dohody, se kterou souhlasí všechny strany. Nejedná se tedy o zhoršení podmínek existující služby a tak převod zákazníkovi nezakládá nárok na odstoupení od smlouvy. I doposud byl Převod Účastnické smlouvy možný se souhlasem T-Mobile a po splnění určitých stanovených podmínek (např. úhrada všech dosud splatných částek).

Nejde tedy o tak zásadní změnu, jako když si to operátor před časem rozmyslel s neomezeným voláním do cizích sítí u Přátelských tarifů a z "neomezeně" udělal pouhých 300 minut měsíčně pod hrozbou zpoplatnění dalších hovorů.

O2 je levnější, Vodafone a U:fon peníze nechtějí

Ještě než se podíváme ke konkurenci, je důležité vědět, že u T-Mobile není možné převést již nenabízený tarif, při změně majitele by takový byl změněn jen na jeden z aktuálně nabízených tarifů. Smlouvu je možné převést na značkové prodejně či u dealera a nový zákazník přebírá všechny staré závazky. Další přehled už jen stručně v bodech:

 • O2: žádost je možné podat na značkové prodejně nebo u dealera. Smlouva se sepisuje nová se stejným číslem. Tarif, který se už nenabízí převést nelze. V případě převodu smlouvy na dobu určitou se nová smlouva uzavírá na zbylý počet měsíců včetně již započatého.
 • poplatek: 95 Kč
 • Vodafone: převodní formulář najdete zde ve formátu pdf, stačí ho vyplnit a obě strany ho musí podepsat. V tištěné podobě ho můžete doručit na značkovou prodejnu, odeslat faxem či poštou na uvedenou adresu nebo naskenovat a odeslat e-mailem. Převodem dojde ke změně majitele, tarif i nastavení služeb se nemění.
 • poplatek: zdarma
 • U:fon: do žádosti ujeďte základní identifikační údaje obou stran (jména, adresy, rodné číslo, číslo zák. účtu) a datum, ke kterému má být převedena smlouva (bez data proběhne převod zpětně k již započatému účetnímu období). Žádost o převod odešlete poštou. Převodem se mění majitel, tarif i nastavení služeb se nemění.
 • poplatek: zdarma

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nákup a ceny

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Veo 14. 1. 2011 23:10:25
  no vydřiduši jsou hlavně u O2 a hlavně mi lžou.Byl jsem nedávno v Prosinci...
 • Vlček Lukáš 6. 10. 2010 18:29:57
  Dneska jsme byli s maminkou převést smlouvu na mne. Mám tarif Bav se, ale...
 • pipin 6. 10. 2010 11:28:50
  "U:fon: do žádosti ujeďte ..." ... ten ufon teda ujel :)
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

** Výhodné nabídky od sousedů znovu dokazují, jak je u nás draho ** Rekordně výhodný tarif má polský A2 Mobile ** Za pozornost stojí i šílená grafika operátora

16.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 194