Průhledný solární panel snad už za rok v displejích

Solární panely v mobilech už tu byly, ale zatím spíše na ozdobu. Nová generace je průhledná a schová se do displejů.

Žravost moderních smartphonů stoupá, vývoj baterií stagnuje, a tak je třeba hledat nové cesty. Jsou tu mobily se solárním panelem na zádech, ale kdo jeden takový vyzkoušel, ví, že tudy cesta nepovede. Článek je tam spíše na ozdobu, než k reálnému užitku. Ale možná svitla malá naděje...

Malá Francouzská společnost zvláštního jména Wysips se na veletrhu CTIA rozhodla prezentovat svou novinku v oblasti solárních technologií. Jedná se o průhledný fotovoltaický film, který funguje jako solární panel.

Klepněte pro větší obrázek 

Díky průhlednosti není problém instalovat fólii do moderních dotykových telefonů aniž by byla zasažena dotyková vrstva, nebo zhoršena viditelnost displeje. Technologie je podobná 3D, ke kterému není třeba použití speciálních brýlí. O té jsme na MobilManii již dříve psali. Celé kouzlo této 3D technologie spočívá v rozdělení obrazů pro pravé a levé oko a nejinak tomu je u technologie solární. Vše pouze s tím rozdílem, že rozdělujeme sluneční svit na solární buňky a lidské oko směrujeme na displej vespod. V dnešní době má firma za sebou už několik testovacích prototypů a tvrdí, že se jí už podařilo vyvinout folii takovou, která netrpí žádnými opticky nepříjemnými neduhy.

Klepněte pro větší obrázek 
foto: Engadget

Na přiložených obrázcích můžeme pozorovat rozebraný telefon včetně funkčního vzorku této technologie. Model je na horní hraně opatřen voltmetrem, který měří aktuální napětí na solárním panelu, pod ním je pak samotná folie. Ta zasahuje zhruba do půlky displeje a jak je vidět, generuje napětí v rozsahu od cca 1,2V do 2,5V.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
foto: Engadget

Dalším modelem je iPhone 3G, který má demonstrovat vlastní použití folie přímo tak, jak si to výrobce představuje. Jedná se o jeden z prvních prototypů a tak je možné při pohledech z různých úhlů pozorovat černé šmouhy podobné těm na tzv. lentikulárních diplejích. Výrobce se ale dušuje, že v nynější době je s vývojem o mnoho dál a technologii vypiloval téměř k dokonalosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
foto: Engadget

Pojďme si to tedy shrnout. Je jasné, že Perpetum mobile z tohoto vynálezu nebude. V to snad ani nikdo nedoufal. Pakliže by se ale naplnily vize vývojářů a díky tomuto vynálezu by moderní smartphony byly schopny vydržet o jednotky procent času déle, mise je splněna. Optimistické vize také podporuje to, že firma v současné době jedná s mnohými výrobci mobilních telefonů, které tato technologie velmi zajímá. A jak dlouho si na ostré nasazení počkáme? Mohlo by to být už příští rok. Těšme se.

Témata článku: Technologie, Koncepty, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pc-mravenec 2. 5. 2011 7:01:02
    Supr věc ,ale mám něco zajímavějšího www.volejzdarma.cz/webnode lze volat...
  • Lukáš 1. 5. 2011 22:39:55
    Přesně takhle to v autě mám už z výroby, ale musím vás sklamat, funguje to...
  • blbec 29. 4. 2011 19:06:30
    Tak ono takove palivove clanky vydrzi klidne i mesic. Samozrejme, ze...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Dnes | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 24

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

Včera | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23

iPhone 8: Fotku pro vás zatím nemáme, ale tenhle náčrtek je prý rovnou z továrny

iPhone 8: Fotku pro vás zatím nemáme, ale tenhle náčrtek je prý rovnou z továrny

** Fotit prototyp iPhonu ve Foxconu by se rovnalo sebevraždě **...a tak nám ho jeden ze zaměstnaných špiónů prostě nakreslil ** Přidáme i úžasný koncept, který odpovídá náčrtku i spekulacím

11.  4.  2017 | Kůžel Filip | 62