Ředitel automobilky Tesla Elon Musk potvrdil jednání s Applem

Výrobce elektrických vozů Tesla Motors vedl rozhovory s technologickou společností Apple. V televizi Bloomberg TV to dnes řekl generální ředitel automobilky Elon Musk. Nechtěl ale komentovat, zda se tyto rozhovory točily kolem akvizice. List San Francisco Chronicle v neděli napsal, že se Musk loni setkal s šéfem Applu pro fúze a akvizice. To vyvolalo spekulace o budoucnosti Tesly.

Klepněte pro větší obrázek 
Elon Musk, zakladatel PayPalu, Tesla Motors, SpaceX, otec futuristického dopravního systému Hyperloop
Autor: CC BY-NC 2.0: jdlasica via Flickr

Apple má nyní k dispozici 158,8 miliardy dolarů (3,2 bilionu Kč) v hotovosti. Tržní kapitalizace Tesly činí zhruba 26 miliard USD, jen během dneška se díky růstu akcií firmy zvýšila skoro o deset procent.

Forbes na svých internetových stránkách upozornil, že výrobci automobilů mají obecně problémy udržet krok se zrychlujícím tempem inovací ve světě mobilních přístrojů, kde délka cyklu vývoje může být pouze čtvrtinou délky běžného cyklu vývoje nového vozu. A již dlouho se spekuluje, že Tesla by mohla být logicky iniciátorem sbližování aut a mobilů.

Musk v rozhovoru také prohlásil, že Tesla v počátcích zvažovala, že by ve svých autech využila operační systém Android od Googlu, to však bylo na počátcích Androidu. Poznamenal také, že by Tesla mohla být první firmou, která přijde na trh s obdobou autopilota používaného u letadel.

Klepněte pro větší obrázek 
Tesla je díky své inovativnosti často označována za „Apple mezi automobilkami“. Jednou to možná bude pravda.

Tesla v noci na dnešek uvedla, že prodala v posledním čtvrtletí loňského roku rekordních téměř 6900 svých vozů Model S. Tesla sice vykázala ve čtvrtletí ztrátu 16,3 milionů USD (325,6 milionu korun), ta ale klesla z předloňských srovnatelných 89,9 milionu USD. Tržby se více než zdvojnásobily na 615,2 milionu dolarů. Za celý letošní rok chce Tesla prodat více než 35.000 vozů, což by bylo o 55 procent více než loni.

Témata článku: Apple, Hospodaření a finance, Elon Musk, Tesla

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pohorelda 22. 2. 2014 16:35:25
    On potvrdil jednání, ale ne prodej... o prodeji řekl, že je to"very...
  • Jakub Lulek 21. 2. 2014 13:36:43
    Správně, jen ať Tesla prosperuje, vyrábí elektromobily, podporujte ji,...
  • RomanSvach 21. 2. 2014 8:44:08
    nějak se rozchází informace... jen budu krátce citovat z jednoho...
Určitě si přečtěte