Rezistivní nebo kapacitní displej? RIM spojí výhody obou

Který typ dotykového displeje je lepší? Kapacitní je citlivější a umí multitouch, tlakový lze ovládat stylusem nebo nehtem. Blackberry zvládne obojí.

Kanadský výrobce zařízení Blackberry, společnost Research In Motion (RIM), si nechal patentovat hybridní dotykový displej. Ten by měl využít lepších vlastností z obou v současnosti nejčastěji používaných typů – rezistivního (tlakového) a kapacitního. RIM chce hybridní displeje osazovat pouze do svých highendových telefonů Blackberry.

V řadách uživatelů zařízení s dotykovým displejem se vydělily dva tábory, které preferují rozdílné technologie dotykové vrstvy. Dnes se za pokročilejší považuje kapacitní displej, který má rychlejší odezvu, podporuje multitouch a díky absenci tlakové membrány podává také věrnější a kontrastnější barvy. Náklady na jeho výrobu jsou ale vyšší než u displejů rezistivních, navíc existuje spousta uživatelů, kteří jsou zvyklí displej ovládat stylusem, což jim kapacitní technologie neumožní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání dotykem zažívá boom a může za to především iPhone, který ovlivnil nejen uživatele, ale i mnohé výrobce

Zastánci rezistivních displejů pocházejí zejména z řad asijských zemí, kde je při zadávání znaků nutné na poměrně malé ploše vykreslit členité linie tamních abeced a kapacitní displej při psaní prstem tyto hieroglyfy ne vždy správně vyhodnotí. Mnohdy bývá setkání s kapacitním displejem nepříjemným překvapením i na straně evropských uživatelek, které najednou nejsou schopny svými dlouhými pěstěnými nehty zadat do svého nového iPhonu jediné písmenko.

Chytrý displej pozná vše

Kanadský výrobce RIM se proto rozhodl, že věčné dilema – kapacitní nebo rezistivní – rozlouskne, a přichází s patentem na hybridní displej. V praxi to bude vypadat tak, že každý takto vybavený přístroj bude obsahovat senzory obou dotykových technologií. Ovladače v bodě dotyku vždy vyhodnotí optimální pohyb a „použijí“ pro danou činnost vhodnější technologii. Pokud tedy displej „ucítí“ dotek dvou prstů, aktivuje kapacitní senzory pro multitouch. Pokud uživatel začne zadávat znaky stylusem, prostor dostane rezistivní vrstva.

Klepněte pro větší obrázek 
Schéma patentu hybridního displeje (obr.: Unwired View)

Použitím hybridních displejů se však nevyřeší cenová otázka – výrobní náklady budou zřejmě ještě o něco vyšší než při použití kapacitních displejů. RIM má proto v plánu kombinovaný typ displeje dosazovat pouze do svých nejvyšších dotykových modelů, kterými budou Blackberry Storm 2 a 3. Ze současných prodávaných přístrojů má k nové technologii nejblíže Samsung S8000 Jet, který je vybaven speciálním tlakovým displejem, který však používá i některé vymoženosti kapacitních displejů.

Mezi typické zástupce telefonů s kapacitním displejem patří iPhone. Apple jej opatřil touto technologií už od první generace prodávané v roce 2007 a získal tak nad konkurenty značný náskok. Ten začali nejdříve stahovat korejští výrobci, v současné době využívá kapacitní technologie např. model Arena od LG, Samsung i8910 HD, S8300 UltraTouch nebo již více než rok stará stylovka F480. Kapacitní displeje se objevují také u telefonů s operačním systémem Android.

Naopak zastáncem rezistivní technologie zůstává finská Nokia, jejíž oba doposud do prodeje uvedené dotykové přístroje (5800 XpressMusic a N97) lze ovládat také stylusem. Stejnou technologii použil i Sony Ericsson u posledního symbianového smartphonu Satio. Mezi typické telefony s tlakovým displejem potom patří většina smartphonů s operačním systémem Windows Mobile bez ohledu na jejich značku. Rezistivní technologii najdeme ale i u některých mobilů s uzavřeným proprietárním systémem Samsungu a LG (např. Samsung M8800 Pixon, LG Viewty a další).

Jak funguje dotykové ovládání

Nejčastěji používanými displeji v současných mobilních telefonech jsou rezistivní a kapacitní.

 • rezistivní displej: na povrchu displeje se nachází pružná membrána, která je zevnitř pokrytá velmi tenkou kovovou vrstvou. Pod membránou je další vodivá vrstva, která je pevná. Mezi vrstvami se nachází velmi tenká vzduchová mezera vymezená podpěrami, které od sebe obě vodivé vrstvy izolují. Při dotyku se horní vrstva mírně prohne, dotkne se té spodní a v daném místě začne procházet elektrický proud. Na základě analýzy velikosti proudů pak vyhodnocovací jednotka vypočítá polohu bodu dotyku. Ovládat displej vybavený touto technologií je možné prakticky čímkoliv – typicky je to stylus, ale může to být třeba i prst v rukavici (pak už ale obyčejně narazíme na velikost ovládacích prvků uživatelského prostředí).
 • kapacitní displeje: funkčnost takového displeje je založená na vodivosti lidského těla. Povrch displeje je pokrytý vodivou vrstvou. Při dotyku prstem ruky vznikne mezi okraji displeje a vodivou rukou kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod. Kontroler potom analýzou vzniklých kapacit přesně určí polohu prstu. Výhodou použití této technologie je vysoká mechanická odolnost displeje, nevýhodou je, že na ovládání musí být použit elektricky vodivý předmět.

Témata článku: Technologie, Apple iPhone 4GB, LG Viewty, Samsung i8910 HD, Samsung S8000 Jet

33 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Alza.cz parazituje 15. 4. 2010 19:37:19
  Tak alza.cz v dnešní reklamě rozeslané zákazníkům e-mailem hnusně...
 • mgns 4. 12. 2009 2:33:43
  Tady je přehledně ukázán princip jednotlivých displejů:...
 • mgns 4. 12. 2009 1:20:29
  Použival jsem Palm Tungsten T2 a pořád mě štvalo vytahování a zasouvání...
Určitě si přečtěte

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

** Waymo v Arizoně spouští veřejné testování svých autonomních vozů ** Dočkají je stovky zájemců z Phoenixu ** Co vlastně brání masovému nasazení?

Včera | Polesný David, Čížek Jakub

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

** Sluchátka s AAC hledáte, když máte v kapse Apple iPhone ** AptX chcete, když máte Android s čipsetem od Qualcommu ** Obejdete se i bez těchto zaklínadel moderní doby?

Včera | Kůžel Filip, Puk Jaromír | 34

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

28.  4.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2