S O2 na zasněženou BTS (reportáž)

Vypravte se s námi do míst, kam se žádný běžný smrtelník ještě nevydal – na základnovou stanici O2, která zároveň slouží jako mikrovlnný bod.

Je čtvrtek 11. února, blíží se jedenáctá hodina dopolední a já sedím ve služebním voze Škoda Octavia 4×4 Aleše Klimánka, manažera provozu technologií společnosti O2 pro region Morava. Škrábeme se do kopce po zasněžené lesní cestě pár desítek kilometrů za Brnem, lehounce sněží a venkovní teplota klesla na sedm stupňů Celsia pod nulu.

Naším cílem je jedna ze základnových stanic operátora, která ale nešíří jen signál GSM, nýbrž funguje jako tzv. mikrovlnný bod, tedy důležitá spojnice v páteřní síti. S Alešem jsem se sešel už o půl desáté v brněnské centrále v ulici Jana Babáka a cestou ho vyzpovídal na téma náplň jeho práce, práce ostatních techniků a příčiny a řešení problémů v síti O2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cíl naší cesty, základnová stanice nedaleko Brna

Tentokráte jedeme na dobře dostupné místo, přesto naše Octavia s pohonem všech čtyř kol sto metrů před cílem do něčeho nepříjemně vrazí pravým předním kolem a zapadne do závěje. V zápětí se ukazuje, že jsme najeli na pařez skrytý pod sněhovou přikrývkou a bez pomoci se zpět nedostaneme. I když jde o velmi nepříjemnou situaci, přeci jen je to pořád ještě legrace, není totiž problém zavolat si do brněnské centrály o pomoc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cesta k základnové stanici se neobešla bez problémů, překážku v podobě pařezu bylo potřeba vyřezat motorovou pilou

Práce techniků totiž není v žádném případě peříčko, mezi jejich výbavu patří krom horolezeckého vybavení také běžky, sněžnice a sněžné skútry, jelikož často musí zasahovat na nepřístupných místech, kam se ani terénním autem nedostanou. V horských oblastech to často nejde ani na skútru, a tak týmu servisních techniků nezbývá, než nazout sněžnice, vzít si na záda veškeré vybavení a vyrazit na mnohakilometrový pochod směrem k problémové základnové stanici.

Dobrodružný život technika

A to nejen ve dne, zásahy na důležitých stanicích jako je ta, na kterou se společně vypravíme v tomto článku, nesnesou odklad, proto není výjimkou, že tým techniků se musí prodírat v mrazu sněhem třeba ve tři hodiny ráno. Na tyto zaměstnance jsou proto kladeny náročné požadavky nejen z hlediska vzdělání, ale také z hlediska fyzické kondice. Pracovníci musí mít výcvik pro práci ve výšce a každý rok složit zkoušky pro tzv. průmyslové lezení. Svůj soukromý život musí dále skloubit se držením pohotovostí a s prací na směny, které se u O2 řídí platným zákoníkem práce.

Problémy na základnových stanicích mohou být hardwarové či softwarové povahy. Pokud daný problém nejsou schopni vyřešit pracovníci přímo z dohledového centra (reportáž čtěte zde), přichází řada na techniky. Pro nastavení sítě je nutné držet se požadavků kolegů z oddělení ladění sítě, kteří mají za úkol konfigurovat základnové stanice tak, aby korektně komunikovaly s okolím a nastavili požadované kmitočty, zajistili správné náklony, směrování antén a další detaily.

Co se týče softwarových chyb, tak ty jsou častější na ústřednách, kdežto hardwarové poruchy jsou častější na základnových stanicích. V takovém případě vyráží do terénu technici s tím, že na základě informací z dohledového centra a historie alarmů BTS mají určitou představu v čem je potíž. Tím se pak pochopitelně řídí ve výběru náhradních dílů, které mají u sebe. Sadu dílů na nejčastější závady mají technici u sebe samozřejmě při každém výjezdu, ale pokud se vyskytne jiná, například méně obvyklá chyba, tak se pro náhradní díl musí vypravit do skladu.

Témata článku: Operátoři, O2, BTS, Reportáž

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • DnF 2. 3. 2010 11:52:22
    Hanebna pravopisna chyba :) Neshoda podnetu s prisudkem, no fuj. (Chyba...
  • Aleš Pospíšil 2. 3. 2010 11:21:24
    Zdravím, tady je ales.pospisil(zavinac)cpress.cz
  • Gabriel 2. 3. 2010 11:02:28
    Cau Ales, neviem najst tvoju mailovu adresu, ale ked mi ju posles, tak...
Určitě si přečtěte

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

** Tři neomezené tarify s 9 GB a televize vyjde na dva tisíce ** Čtvrtou SIM s 3 GB je možné dokoupit za ďábelských 666 Kč ** Stejně jako Vodafone „tlačí“ O2 víc služeb za nižší jednotkovou cenu

27.  4.  2017 | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 35

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Datové jaro pokračuje. Který operátor přifoukne FUP limity příště?

Datové jaro pokračuje. Který operátor přifoukne FUP limity příště?

** Začátkem roku šéf ČTÚ předpověděl datové jaro. Teď je tu! ** T-Mobile první zvedl FUP limity, další budou následovat ** O2 pouští virtuály do LTE a „bič na operátory“ pluje parlamentem

9.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

O2 v dubnu: Samsung Galaxy S8, rudý iPhone 7 a slevy [ceník]

O2 v dubnu: Samsung Galaxy S8, rudý iPhone 7 a slevy [ceník]

** O2 vám sleví až 3 000 Kč, ale musíte upsat duši ** Operátor spíše zlevňoval, iPhone SE koupíte už za 10 495 Kč ** Samsung Galaxy S8 vyjde bez úvazku na 22 tisíc

8.  4.  2017 | Pospíšil Aleš