Samsung Ativ Tab: hlavní trať nebo slepá kolej? [recenze]

Windows RT je tak trochu exotická tabletová platforma. A nejspíš to tak i zůstane. Samsung totiž svůj Ativ Tab po půlroce přestal prodávat.

Na podzim 2012 byl poprvé představen Samsung Ativ Tab. Je to první tablet jihokorejského výrobce, který běží na okleštěné verzi Windows 8, systému pojmenovaném jako Windows RT. Uživatelé dosavadních androidových zařízení Samsungu si budou muset zvyknout na pár odlišností, nejedná se ovšem o neuchopitelné změny. Windows RT je jakýmsi hybridem mezi mobilním a počítačovým operačním systémem, upraveným pro efektivní ovládání tabletu. Čím vším dokáže Ativ Tab zaujmout, co nabízí a jestli se vyplatí jej pořídit, to se dozvíte v recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Ativ Tab na produktových fotografiích výrobce

Klíčové vlastnosti:

  • operační systém Windows RT
  • 2 GB RAM, 32/64 GB interní paměti
  • dvoujádrový procesor Krait s taktem 1,5 Ghz
  • 10,1" dotykový LCD displej
  • předinstalovaný balík Microsoft Office 2013 RT

Hlavní nedostatky:

  • rychlé vybíjení baterie
  • z uváděných 32 GB paměti uživateli dostupná pouze třetina
  • omezený počet instalovatelných aplikací
  • ve většině prostředí chybí čeština
  • klávesnicový dok není součástí balení

Samsung Ativ Tab 32GB Wi-Fi
rozměry a hmotnost: 266 × 168 × 8,9 mm, 570 g
displej: 10,1", kapacitní TFT LCD, 1 366 × 768, 155 PPI
sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 8 200 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 2 GHz, 45nm)
operační systém: Microsoft Windows RT
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
18 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Pokud si zakoupíte Ativ Tab, dostanete jej zabalený stejně jako kterýkoli jiný tablet od Samsungu. Solidní krabice neskrývá příliš mnoho překvapení, po otevření zjistíte, že její obsah tvoří pouze dvě užitné položky. Jedna z nich je samozřejmě tablet, druhá pak nabíječka, která se více než tabletové podobá té notebookové, jen ve zmenšené verzi. Nečekejte tedy žádné další příslušenství. Přeci jenom má tenhle tablet blíž k notebooku než k mobilu a kdo kdy viděl sluchátka jako standardní součást balení počítače.

Imitace kovu

Samsung zvolil design typický pro tablety, dočkali jsme se tedy placatého kvádrového provedení. Tablet má displej s úhlopříčkou 10,1", jenž využívá ve svém širokoúhlém pojetí 16 : 9 fyzické rozměry zařízení 266 × 168 mm. Tloušťka 9 mm činí zařízení pohodlné pro úchop a váha 570 g také ruce neutrhne, i když k jednoruční manipulaci se ale tablet rozhodně nehodí. Celé tělo je vylisováno z plastu a to solidního, jelikož ani při námaze konstrukce nikde nevrže, ve spojích se nerozchází, vlastně ani nemůže. Ativ Tab je stejně jako většina ostatních tabletů monolitickým kouskem. Tablet je primárně orientován, stejně jako displej počítače, na šířku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka Samsungu Ativ Tab má blízko k notebookům

Levý i pravý bok tabletu postrádají jakékoli prvky. To je docela chytré řešení, absence tlačítek na bocích zařízení brání jejich náhodnému stisknutí například při zapáleném hraní her. Spodní strana má vprostřed umístěný dokovací konektor, po jeho bocích najdeme otvory pro pevnější uchycení klávesnice. Tu sice v balení Ativ Tabu nenajdeme, ale dá se dokoupit zvlášť jako příslušenství k modelům Ativ Smart PC, což jsou již nearmové konvertibilní tablety s dospělými Windows 8. Spodní hranu okupuje už jen konektor pro nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Imitace kovu je věrohodná, po osahání ale zjistíte, že se jedná o vroubkovaný plast

Horní hrana je nejbohatší, co se ovládacích a funkčních prvků týče. Kromě 3,5mm jacku pro sluchátka se zde nachází i uspávací/zapínací tlačítko, kolébkové tlačítko pro redukci hlasitosti a trojice krytkami chráněných prvků. Pod první krytku můžete vložit paměťovou microSD kartu s kapacitou až 64 GB. Druhá krytka chrání microHDMI a dospělý USB konektor (ve verzi 2.0). Do USB konektoru připojíte kromě flashky i další periferní zařízení, např. myš nebo klávesnici. Slot na SIM kartu v tabletu nenajdete, s telefonováním vám tedy Ativ Tab příliš nepomůže.

Záda tabletu zaoblená do tvaru vaničky, korespondující s kulatými rohy, umožňují snazší úchop a manipulaci. Jejich provedení je po celé ploše totožné — modro-stříbrná imitace kovu. Kromě čočky fotoaparátu s 5Mpx a LED bleskem nenajdete na zadní straně už nic dalšího. Kryt sice nesejmeme, víme však, že se pod ním ukrývá baterie o kapacitě 8 200 mAh. Zdánlivě objemná zásobárna energie se však poměrně rychle vyčerpá. Například když hrajete nějakou z graficky náročnějších her, tak se tablet začne hlásit o nabíječku už po 3 hodinách. Při obyčejném surfování a práci s e-maily je výdrž vyšší, až 8 hodin, ale ani to není na tak velkou baterii žádná sláva.

Širokoúhlý displej

Přední stranu navrhli jihokorejští inženýři efektivně. Naprostou většinu zabírá širokoúhlý displej, prostor po stranách zabraly stereo reproduktory. Pod displejem našlo své místo jediné hardwarové tlačítko sloužící k ovládání systému. Jde o černo-stříbrnou klávesu se inovovaným symbolem Windows a názvem Start. Mohlo by se zdát, že jde o jakousi alternativu k tlačítku Home, není to však zcela pravda. Namísto návratu na domovskou obrazovku, kterou lze v systému Windows RT jen těžko definitivně identifikovat, umožňuje toto tlačítko přepínání mezi plochou a naposledy spuštěnou aplikací. Prostoru nad displejem se rovněž dostalo efektivního využití, krom loga značky se v něm usadila i čelní kamera s rozlišením 1,2 Mpx, senzor pro automatickou regulaci jasu a dvě diody, které se rozsvítí například při zapnutí aplikace fotoaparátu či při nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chválíme za praktické umístění repráčků po stranách displeje

Ativ Tab dostal dotykový TFT LCD displej o úhlopříčce 10,1" s rozlišením 1 366 × 768. Na široké ploše displeje využijete i multitouch s podporou pěti dotyků naráz. Podání barev můžeme bez obav označit za realistické a jemnost zobrazované plochy je natolik vysoká, že rozeznat jednotlivé pixely je téměř nemožné. Plocha displeje reaguje i na jemné a letmé dotyky. Jas displeje lze nastavit manuálně nebo můžete nechat na systému, aby jej reguloval automaticky na základě údajů z čidla. Pozorovací úhly jsou bezproblémové, jistým neduhem displeje je ale jeho snadné umazání. Odstraňování otisků prstů a mastnoty jde sice poměrně snadno, vezmeme-li však v potaz plochu, jakou musíme pokaždé otřít, stane se tento úkon tak trochu utrpením. Prostorná klávesnice umožňuje (při troše cviku) psaní všemi deseti, pokud se rozhodnete držet tablet v rukách, není problém klávesnici rozdělit na poloviny tak, abyste palci dosáhli na všechny klávesy.

Témata článku: Samsung, , , , Samsung Ativ Tab, Samsung Ativ Tab 64GB Wi-Fi, Samsun, Prostorná klávesnice, Podporování, Konvertibilní tablet, Klasická verze, Kolej, Vysoká cenovka, Periferní zařízení, Defender, Tab, Virtuální tlačítko, Reálné podání, Slepá větev, Levý okraj, Kulatý roh, Windows Update, Sam, Standardní součást, Trať,