Samsung Blue Earth: vejčité překvapení hnané sluneční energií

Musím říct, že když na mě z e-mailu vykouknulo modré vajíčko s nápisem Samsung, zůstal jsem jen nevěřícně koukat. Jednak proto, že o nových přístrojích této značky víme obyčejně dlouho dopředu, ale hlavně proto, že je prostě nádherný…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Samsung Blue Earth v celé své nebesky modré kráse

A překvapení pokračují. Celý projekt vzniknul v rámci ekologické aktivity Samsungu „The Blue Earth Dream“ (více na konci článku) a jde o první mobilní telefon napájený sluneční energií. Solární panel je umístěný na zadní straně telefonu a podle tiskové zprávy je schopen dodat „dostatek energie pro všechny hovory“. Další podrobnosti Samsung bohužel nesdělil, na telefon se ale určitě zajdeme podívat už začátkem příštího týdne v Barceloně na MWC (od pondělí 16. února).

Klepněte pro větší obrázek 
Energii má dodat na zádech umístěný solární panel

A óda na ekologii pokračuje: Blue Earth je vyroben z recyklovaného plastu s označením PCM, který je extrahován z plastových lahví a pomáhá snižovat spotřebu pohonných hmot a emise uhlíku při výrobě. Mobil ani nabíječka neobsahují škodlivé látky jako berylium, ftaláty a bromované retardátory hoření.

Telefon je vybaven unikátním uživatelským rozhraním, které se také má podílet na ochraně životního prostředí. Jas displeje, délka podsvícení a Bluetooth lze snadno nastavit do energeticky úsporného módu – stačí pouze jedno kliknutí. Obal Blue Earth je navržen tak, aby byl malý a lehký, z recyklovaného papíru. Nabíječka telefonu spotřebovává v pohotovostním režimu pouhých 0,03 W. Krokoměr vám umožní sledovat počet kroků a spočítat emise CO2, které byste do ovzduší vypustili, kdybyste stejnou cestu urazili autem. Pro snazší představu jsou tyto hodnoty převáděny na počet stromů, které byly díky tomu zachráněny.

Tak jak je to s tou ekologií?

K té poslední funkci mám poznámku: nepřehání to už Samsung trochu s tou ekologií? Všechno zde vyřčené zní sice hezky, ale jak je to s baterií mobilu? Dokázal ji snad Samsung vyrobit bez těžkých kovů? A co doprava výrobků z asijských továren do Evropy? Pokud je nehodlají vozit na plachetnici, i to je prohřeškem proti životnímu prostředí. Na jednom místě tiskové zprávy je napsané, že solární panel obstará energii pro všechny hovory, ale o kousek dále je řeč o nabíječce. Proč má mobil, jemuž všechnu energii dodá slunce, i nabíječku? Ale neberme Samsungu optimismus, někde se začít musí...

Klepněte pro větší obrázek 

Technickou výbavou, nebo dokonce dostupností a cenou telefonu se tisková zpráva vůbec nezabývá. Až v Barceloně se tedy dozvíme, jestli to není jen další prototyp určený pouze pro vylepšení eko-image výrobce.

Klepněte pro větší obrázek
The Blue Earth Dream vyjadřuje naději a stanovuje cíle pro udržitelný rozvoj a život. Díky stále rostoucímu ekologickému povědomí vyvíjí Samsung jako efektivní reakci na změny klimatu způsoby redukce CO2 a úspory energie ve všech etapách životního cyklu výrobků. Byly stanoveny termíny pro odstranění nebezpečných materiálů a obaly budou vyráběny z recyklovaných materiálů. Samsung bude povzbuzovat své zákazníky, aby recyklovali staré mobilní telefony prostřednictvím sběrných center na celém světě.

 


 

Témata článku: Samsung

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • None 30. 11. 2009 11:16:20
    Redaktor je trouba co o ekologii a mozna i mobilnich telefonech evidetne...
  • Zdeněk 29. 11. 2009 21:08:03
    První mobilní telefon na solár???? A co Nokia 1611.
  • vlasta 2. 3. 2009 11:42:53
    Ono ekologieje je v "teoretické rovině" skvělá věc, ale prakticky je to do...

Určitě si přečtěte


Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

Slepý souboj fotoaparátů má drtivého vítěze. Je to Galaxy S7 nebo iPhone 7?

** Slepý fototest končí drtivým vítězstvím Samsungu Galaxy S7 ** Také iPhone 7 má své nesporné kvality ** ...ale fotky ze Samsungu se líbily výrazně více.

18.  10.  2016 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 189

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

Týden mobilně 355: Ochutnáváme nejnovější Xperii Compact

** Tématem týdne je mobilní tragédie jménem Samsung Galaxy Note 7. Jak velký průšvih to je? ** Ukážeme vám nový Sony Xperia X Compact. Nezabily kompromisy legendární mini-superphone? ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s komentářem k nejzajímavějším událostem uplynulého týdne.

15.  10.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 5

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

** Apple není první. Dvojité fotoaparáty jsou s námi skoro dekádu ** Smysl dvou objektivů se různí, ale úspěch nezaznamenal žádný ** Máme pro vás také exoty se třemi zadními či pěti předními kamerami

13.  10.  2016 | Kůžel Filip | 4

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

Apple iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7. Slepý souboj fotoaparátů.

** Srovnali jsme foťáky velikánů: Apple iPhone 7 a Samsung Galaxy S7 ** O vítězi testu rozhodnete jen vy ** Vítěze vyhlásíme za týden

10.  10.  2016 | Miksa Martin | 134

Samsung koupil umělou inteligenci Viv od tvůrců Siri

Samsung koupil umělou inteligenci Viv od tvůrců Siri

6.  10.  2016 | Javůrek Karel | 10