Samsung Omnia 7: nebojácný pionýr (megatest)

Omnia 7 je jedním z prvních mobilů, které pohání nový systém Windows Phone 7. Ten má ještě své mouchy, sám telefon je ale velmi povedený.

Na novou verzi kapesního operačního systému Windows Mobile se čekalo celé roky. Zatímco Apple začal dobývat trh s chytrými telefony, Windows Mobile roky přešlapoval na místě a výrobci telefonů alespoň narychlo přepisovali jeho stárnoucí uživatelské rozhraní. Pak na scénu přišel Android a přinejmenším z obchodního hlediska bylo jasné, že telefonům ovládaným stylusem pravděpodobně navždy odzvonilo.

Komunita se ptala, kdy Microsoft konečně uvede slibovanou sedmou generaci Windows Mobile, namísto toho ale na podzim loňského roku přišla verze 6.5 a příslib, že Microsoft skutečně pracuje na něčem novém a věru zcela jiném. V polovině února zažila komunita fanoušků mobilních telefonů šok. Microsoft se totiž v Barceloně pochlubil, že Windows Phone 7 nebude ani zdaleka nástupce řady starých Windows Mobile systémů, ale že se v Microsoftu začne prakticky úplně znova. A jak Microsoft slíbil, tak se i stalo.

Revoluce

Více než půl roku poté je hotovo. V mezidobí si firma z amerického Redmondu ještě zažila krátkou a neúspěšnou epizodu s telefony KIN, na kterých si vyzkoušela některé koncepty nového systému, a na podzim se už výrobci telefonů z řad HTC nebo Samsungu začali chlubit novými modely, které bude pohánět právě Windows Phone OS 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Omnia 7 bude navždy patřit k pionýrům systému Windows Phone 7

Microsoft nové a narychlo sestavené platformě věří. Ostatně Steve Ballmer nedávno oznámil, že se bude zaručeně jednat o „miliardový podnik“. Někteří ale přesto stále pochybují. Konzervativní uživatelé starých Windows Mobile si asi jen tak nezvyknou na úplně odlišnou koncepci, jiní zase podotýkají, že je systém žalostně jednoduchý.

Zatracený multitasking

Asi nejčastějším cílem kritiky posledních měsíců byla zpráva o tom, že Windows Phone 7 nebude rozumět multitaskingu a to v době, kdy se k němu naopak přibližuje iPhone 4 a Android. Jak to s ním tedy na WP7 skutečně je? Nebavme se nyní o skutečném procesorovém multitaskingu (ten zvládnou všechny telefony), ale o tom mobilním, který vnímáme zhruba tak, že aplikace mohou komunikovat a zpracovávat nejrůznější operace na pozadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak se chová Windows Phone 7? Při vypnutí programu – třeba prohlížeče – se stav jeho okna uloží do speciální paměti. Mezitím můžete pracovat s libovolným množstvím dalších aplikací, tlačítkem Zpět (najdete ho na každém WP7 zařízení) se ale můžete vždy vrátit k prohlížeči, ve kterém bude načtena poslední stránka. Aplikace samotná ale v neaktivní době skutečně nebude moci nic vykonávat. Stejně tak pokud opustíte rozepsaný dokument v mobilním Wordu, pomocí tlačítka Zpět se můžete proklikat historií spuštěných programů a kýžená aplikace se aktivuje v původním stavu. Naprosto identickým způsobem funguje i Android a oba systémy zároveň tuto speciální paměť pro historii začnou čistit při nedostatku RAM. Aplikace, které jste „uspali“ před delší dobou, tedy už nemusí být k dispozici.

Jak vypadá „multitasking“ na Windows Phone 7

Výhoda Androidu spočívá v tom, že i uspané aplikace mohou provádět na pozadí nejrůznější činnost, každá z nich totiž může spouštět vlastní služby. Ty fungují stejně jako na Windows, Mac OS X nebo na Linuxu. Jsou to prostě jednoduché speciální programy, které kontrolují Facebook, Twitter, kamarády na instantním komunikátoru, nebo třeba stahují soubor. Jejich mateřská aplikace může být neaktivní, oni ale pracují dál, a jakmile bude třeba, aplikací probudí – třeba při příchodu e-mailu.

Nic z toho zatím Windows Phone nemá, jedinou náplastí na chybějící uživatelský multitasking tak jsou pouze internetové push zprávy. Ty mohou stejným způsobem probudit neaktivní aplikací poté, co dorazí z internetu potřebný příkaz. Jakmile ze serveru dorazí push informace, že vám někdo poslal zprávu, na mobilu se rozbliká stavová lišta a spustí se instantní komunikátor, ve kterém se už celá zpráva vypíše. Bohužel, push zprávy na Windows Phone používá zatím jen žalostně málo aplikací, takže i takový oficiální klient pro Twitter bude fungovat a přijímat zprávy jen v případě, že bude aktivní – zobrazený na displeji mobilu.

Hardwarový modem nehledejte

Vedle multitaskingu si hromada lidí stěžuje ještě na jednu věc – Windows Phone 7 nerozumí hardwarovému modemu. To tuto rodinu telefonů prakticky diskvalifikuje ve třídě manažerských telefonů. Pokud se člověk začne pídit po důvodech, dozví se od insiderů z nitra Microsoftu různé teorie. Tou nejčastější je tlak amerických operátorů, kteří se obávali, že by jim datoví zákazníci příliš vytěžovali síť. Z vývojářského hlediska zamrzí také omezenější SDK a jednoduše méně možností jak ovládnout hardware mobilu než u konkurence. Aplikace běží v prostředí .NET a jejich grafické prostředí je postaveno na technologii Silverlight.

Po stručném představení operačního systému Windows Phone 7 už ale na řadu přichází samotný telefon. Takže dost kritiky, teď budu docela často chválit.

Témata článku: Recenze, Windows, Samsung, Smartphony

132 komentářů

Nejnovější komentáře

  • michal 2. 5. 2014 18:33:10
    lidi jak se da propojit samsung omnia 7 s pocitacem abych se dostal do...
  • Petr 22. 12. 2011 19:59:06
    Stačí dlouze přidržet prostřední a můžeš si přepínat posuvem jak se Ti jen...
  • Martin 20. 9. 2011 16:48:25
    za 269€.... no nemohol som odolat kupe :-D
Určitě si přečtěte

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

** Modulární mobil zkoušel Google i LG, ale za správný konec to bere až Lenovo/Moto ** Smartphony Moto Z a Z Play jsou skvělé samy o sobě ** Moto Mods fungují jako nenásilný bonus

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan | 1

Huawei ColorBand A1: pěkný náramek, který toho moc neumí [recenze]

Huawei ColorBand A1: pěkný náramek, který toho moc neumí [recenze]

** Huawei Color Band A1 je v ČR k dostání jen s gumovými řemínky ** Náramek nemá žádný displej, má pouze jednu LED diodu ** Při běžném používání vydrží Color Band A1 na jedno nabití 3-4 týdny

Včera | Měchura Milan | 4

Mobilem to nekončí. Vybrali jsme 13 nositelností a příslušenství, které udělají radost pod stromečkem

Mobilem to nekončí. Vybrali jsme 13 nositelností a příslušenství, které udělají radost pod stromečkem

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

6.  12.  2016 | Láska Jan | 18