Satelitní telefonie v kostce [technologie]

Satelitní telefonie je věc pro mnohé zastřená hávem tajemství. V dnešním článku si ukážeme, že to vlastně žádná velká věda není.
Kapitoly článku

Dnes si povíme něco málo o principech satelitní komunikace. Tato nepříliš známá a rozšířená odnož poskytuje svým zákazníkům bezkonkurenční pokrytí signálem na celém světě bez nutnosti řešení prkotin jako je roaming. V součanosti jsou ceny volání z/do satelitních sítí na úrovni  několika korun za minutu hovoru a představují tak cenově velmi zajímavou alternativu právě v případě, když hodně cestujete a voláte ze zahraničí.

My se v tomto článku ale spíše než na jednotlivé modely a operátory podíváme na satelitní telefonii z hlediska používaných technlogií. Celou velmi rozsáhlou a komplexní problematiku pro účely našeho článku mírně okleštíme a zjednodušíme tak, aby jádro pudla pochopil každý.

Jak se do GSM volá, tak se ze satelitu ozývá

Problematika satelitní telefonování je natolik komplexní, že by její popis vydal na několik článků. V tomto se proto omezíme jen na základní popis, tak aby si každý čtenář udělal představu o celé technologii.

Na světě existuje hned čtveřice společností, které svým zákazníkům nabízejí možnost satelitní telefonie. Jsou to Inmarsat, Globalstar, Iridium a Thuraya. Tyto společnosti se od sebe liší rozsahem pokrytí jednotlivých kontinentů, počtem využívaných družic, použitými technologiemi, přístroji a v neposlední řadě samozřejmě také cenou služeb. Z pohledu koncového uživatele se jako nejpřívětivější jeví síť společnosti Inmarsat, která má i české zastoupení a nabízí podporu pro nabízené služby.


Ano, i takto může vypadat satelitní telefon

Využití

K čemu vlastně satelitní telefony slouží? K tomu samému, k čemu telefony GSM - k volání a komunikaci obecně. Oproti telefonům GSM není uživatel vázán na signál z BTS buňky, který může, ale také nemusí být v dané lokalitě dostupný. O obyčejném signálu kupříkladu na moři, poušti, velehorách, nebo v deštném pralese, si můžete nechat jenom zdát. A přesně tady přichází ke slovu satelitní telefonie. Pro všechny cestovatele a dobrodruhy nutnost, pro běžné uživatele zajímavá alternativa. Ceny volání ze satelitních telefonů v posledních letech výrazně klesly, a tak lze sledovat zajímavý paradox, v našich specifických podmínkách o to markantnější. Volání přes satelit totiž v několika případech může vyjít o poznání levněji, než volání skrze GSM síť zahraničního roamingového partnera vašeho operátora.

Není ale všechno zlato co se třpytí, satelitní udělátka mají také několik vad na kráse. Předně jsou to zařízení, které spíše než moderní telefony připomínají černé krabice z počátku tisíciletí. Jejich použití je také limitováno, s některými si nezavoláte na pólech, či vybraných kontinentech. Fungují pouze v případě, pokud máte nad hlavou přímý výhled na oblohu, uvnitř budov si jednoduše nezavoláte. V podstatě tedy lze hovořit o alternativě, která má několik nepopiratelných plusů, ale také nějaký ten záporný bodík. Záleží tedy na potřebách, univerzální řešení neexistuje.

Něco málo informací lze vydedukovat i z reklamštiny jednotlivých poskytovatelů. V následujícím videoklipu je skryt i malý vtípek, který mimoděk odhaluje problematiku a do jisté míry i složitost celé satelitní telefonie. Menší nápověda - It's that simple.

Témata článku: , , , Oběžná dráha, Severní Korea, Jednoduchá záležitost, Telefon, Bodík, Satelitní telefon, Kost, Pozemní vysílač, Globalstar, Satelitní komunikace, Zajímavá alternativa, Inmarsat, Barma, Telefonie, Geostacionární satelit, Dobrodruh