Slovenský Řím na Fotografii týdne

Víte, že za jedinou fotku z mobilu od nás můžete každý týden dostat gigabajty značky Kingston a triko MobilMania?
Klepněte pro větší obrázek
Partnerem soutěže je a ceny pro vítěze věnoval Kingston

Vítáme všechny příznivce soutěže Fotografie týdne. Oproti předchozím týdnům dnes začneme trochu netradičně a zostra. Žádná gradace, žádné objížďky, pokud si dnes máte sednout na zadek, tak právě teď. Vítězem se totiž stává Lojofonikův „Slovenský Rím III“ (Nokia N82).

Klepněte pro větší obrázek

Náměstí sv. Mikuláše s gotickým Dómem ze 14. století si říká o krásný záběr. Fotografie se nám líbí díky ucelené a promyšlené kompozici, živým barvám, ale především kvůli parádní hloubce, která tomu zkrátka dává šťávu. Lojofonikovi se povedlo dostat na svoji stranu i často neposedné světlo, a tak můžeme jen zírat a očima konzumovat tu skvělou podívanou. Přesto si neodpustíme výtku o menším warpingu, po spojení si snímek žádal lehké srovnání.

Pozadu nezůstává ani Gallows, který nás zásoboval opravdu hutnou dávkou panoramatických snímků, avšak na Lojofonika to tentokrát nestačilo. Vydařený kousek s názvem „Sousse..“ (Sony Ericsson k810i) nás zavede do exotického Turecka. První věc, která zkrátka praští přes oči, je zvolené tónování. Tady ale musíme zmínit, že kdyby byla každá rána tak příjemná, dobrovolně bychom si řekli o nakládačku každý den třeba hned několikrát. Odstín je zkrátka zvolen šikovně, a velice vkusně vybarvuje panující atmosféru. Větší světelné rozdíly jsou zvládnuty na jedničku, kompozice je dobrá a nic nás neruší v příjemné podívané. Několik lidí si vzpomnělo i na western či Vinnetoua, a musíme jim dát za pravdu, neudivilo by nás spatřit ho někde v davu. Tímto jsme dnes uzavřeli kapitolu soutěžních fotek, a přesouváme se do druhé části...

Klepněte pro větší obrázek 
Gallows: „Sousse..“ (Sony Ericsson k810i)

Nejlepší fotkou mimo téma se stává robockop1 a jeho trefně pojmenovaný snímek „..A teď tě rozplácnu trpajzlíku....“ (Nokia N82). Slovem momentka se opravdu často plýtvá, dokonce jsou i názory, že jakákoliv fotka mobilem je automaticky momentka. Robockop dnes vyvrací tento omyl a ukazuje, co se pod tímto záhadným pojmem opravdu skrývá. Tyto snímky v rychlosti jsou opravdu problém. Správně načasovat okamžik stojí velké úsilí a zpravidla záplavu nepovedených fotek, z nichž jediná vyniká. Pohled sportovkyně dává nebohému lyžaři jasně najevo, že je chudák bez šance. Zastavit se ale musíme nad nešťastně zvoleným rámečkem, který vytváří dojem zašedlé fotky. Uvítali bychom obyčejný čistě bílý, nebo žádný. Fotka pak vypadá o poznání lépe.

Klepněte pro větší obrázek 
robockop1: „..A teď tě rozplácnu trpajzlíku....“ (Nokia N82)

Poslední, koho bychom chtěli dnes vyzdvihnout, je tom.kobr a jeho snímek „Zima09“. Nebudeme lhát, že bychom si představovali propracovanější název, ale jedná se o ocenění v kategorii pro needitované snímky, proto se zaměříme na výkon Samsungu i900 Omnia. Rádi bychom upozornili na barevné zpracování. Většina mobilů má tendenci sníh barvit do šeda, nebo naopak přepalovat do čisté bílé. Záběr je pořízen na automatiku, tím spíš se jedná o velké plus pro přístroj. Další pozitivum jsou GPS souřadnice z místa pořízení zapsaná v exifu fotky. Zároveň nám ale neuniká fakt, že velikost čipu zkrátka naprosto neodpovídá počtu megapixelů, které přístroj nabízí. Počet efektivních megapixelů tak podle nás leží daleko níž. Prokreslené detaily nenalézáme ani na místech, na která bylo ostřeno. Každopádně se nám tento snímek jevil z neupravených fotografií nejsympatičtější a zaslouží si uznání.

Klepněte pro větší obrázek
tom.kobr a jeho snímek „Zima09“ (Samsung i900 Omnia)

Od nás je to dnes vše. Dovolte nám zakončit dnešní vyhlášení menším žertíkem. Téma na příští týden zní, podržte se, „因此,隨著時間的...“. A to je skutečně vše přátelé, jen ještě malá prosbička, nesdělujte si mezi sebou význam tématu, pakliže ony znaky nějaký vůbec mají. Myslíme si, že přijít můžete s něčím i pokud význam symbolů nerozluštíte, může to být zajímavé a my se moc těšíme, s čím nás tento týden překvapíte. Na shledanou za týden a hodně štěstí!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro vítěze Fotografie týdne je připravena 2GB microSD s redukcemi a USB čtečkou, nebo 4GB USB „fleška“

Témata článku: Mobilní fotografie, Nokia N82, Sony Ericsson K810i

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Doktor 23. 3. 2009 0:42:32
    Promiň, podklady nebyly, odhad oka selhal:-P
  • legnaw 18. 3. 2009 14:39:28
    sorac ale mne to pride uz z principu infantilne... a preto aj cela sutaz...
  • Doktor 17. 3. 2009 17:03:36
    "jen ještě malá prosbička, nesdělujte si mezi sebou význam tématu, pakliže...
Určitě si přečtěte

Oppo předvedlo 5× zoom. Dvojitý fotoaparát konečně dostává smysl [video]

Oppo předvedlo 5× zoom. Dvojitý fotoaparát konečně dostává smysl [video]

28.  2.  2017 | Chroust Martin, Láska Jan, Měchura Milan | 26

Sony nám chce zamotat jazyk. Toto jsou Xperie XZs, XA1 a XA1 Ultra [MWC]

Sony nám chce zamotat jazyk. Toto jsou Xperie XZs, XA1 a XA1 Ultra [MWC]

** Xperia XZs nabízí stejný fotosnímač jako model XZ Premium ** Modely Xperia XA1 a XA1 Ultra pohání MediaTek helio P20 ** Čelní kamerka modelu Xperia XA1 Ultra má optickou stabilizaci

27.  2.  2017 | Láska Jan, Měchura Milan | 12

Honor V9: Atraktivní barvy, skvělý design a masivní baterie

Honor V9: Atraktivní barvy, skvělý design a masivní baterie

** Je osazen duální fotoaparátem ** Ukrývá stejný procesor, který využívá i Huawei Mate 9 ** Na evropském trhu by se měl prodávat jako Honor 8 Pro

23.  2.  2017 | Měchura Milan | 11

Týden mobilně 371: Kam se ubírá mobilní svět plus Lenovo s pořádnou baterkou

Týden mobilně 371: Kam se ubírá mobilní svět plus Lenovo s pořádnou baterkou

** Prodejní čísla za minulý rok ukazují, kam se žene mobilní byznys ** Představíme vám Lenovo K6 Power. ** Chybět nebude ani tradiční mobilní pavlač.

11.  2.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 32

Kodak Ektra: zapomenutý v minulosti [recenze]

Kodak Ektra: zapomenutý v minulosti [recenze]

** Jedná se o druhý model obrozené společnosti Kodak ** Batoh na zádech modelu Ektra je bohužel jen na ozdobu ** Má 21Mpx fotoaparát, hybridní ostření a optickou stabilizaci

5.  2.  2017 | Měchura Milan | 23