Snapdragon S4: čip s přezdívkou „vše v jednom“

Nový dvoujádrový procesor od Qualcommu přinese menší rozměry a nižší spotřebu, lepší grafiku, podporu sítí 3G/4G a další hromadu užitečností.

Budoucnost mobilů vypadá hodně slibně. Alespoň soudě dle novinek od společnosti Qualcomm, což je přední světový výrobce procesorů pro mobilní zařízení. Základy nové mobilní éry mají položit procesory nové generace Snapdragon S4. Čipy budou stále dvoujádrové (zatím), ale přinesou novou architekturu, o 60% vyšší výkon oproti stávající generaci, nižší spotřebu, nové funkce a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

Nové procesory budou postaveny na 28nm architektuře (namísto současné 45nm), což samozřejmě znamená menší rozměry a nižší spotřebu cenné energie (o 25 až 40 %). Novinky budou také méně „topit“. Těšit se můžeme zejména na další nárůst výkonu, výrobce slibuje takt 1,5 až 2,5 GHz a asynchronní symetrický multiprocesing, což má zajistit rovnováhu mezi výkonem a energetickou účinností. Bez zajímavosti není fakt, že Snapdragon S4 přinese přímo v čipsetu integrovaný 3G/4G modem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Procesory v mobilních zařízeních jsou každým rokem výkonnější, menší, mají nižší spotřebu a nové vychytávky

Tímto je myšlena podpora všech technologií počínaje GPRS a EDGE přes HSPA+ až k LTE. K čipsetu už jen stačí připojit slot na SIM kartu (s trochou nadsázky) a můžete na internet. Tím ale zdaleka nekončíme, čipset totiž obsahuje také GPS, Bluetooth, Wi-Fi, NFC a FM rádio. Takové řešení uvítají výrobci smartphonů, tabletů i notebooků. Nemusí všechny vyjmenované prvky učit spolupracovat, dostanou je v jednom harmonicky fungujícím celku. To znamená rychlejší vývoj nových zařízení a nižší náklady.

Navýšení lze očekávat i na poli grafického výkonu. Čipset Ardeno 225 má být o celých 50 % výkonnější než současný Ardeno 220, podporovány budou OpenGL 1.1 a 2.0 a DirectX 9.3 pro Windows 8.

Klepněte pro větší obrázek
Už brzy budeme v kapse nosit výkon, který dnes mají herní superkonzole z našich obýváků

GPU (Graphic Processing Unit) neboli grafický procesor má dokonce brzy šlapat na paty současným herním konzolám Sony Playstation 3 a Microsoft Xbox 360, a to už v příštích dvou letech. Nárůst grafického výkonu bude samozřejmě doprovázen nárůstem výpočetního výkonu spojeného s příchodem čtyřjádrových procesorů. Také už se těšíte?

Témata článku: Technologie, Snapdragon

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • banan 22. 11. 2011 16:13:59
    Já jsem na budoucnost technologií těšim dost. Když si představim, co...
  • M27 22. 11. 2011 9:47:53
    No architektura ARM je narozdíl x86 energeticky úspornější a méně i topí,...
  • cryingfreeman 21. 11. 2011 20:54:09
    vlastnim tegra 2 tablet a mal som v rukach aj ine zariadenia a testoval,...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4