Sony Ericsson zakončil rok ztrátou, prodal méně mobilů

Společné desetileté působení značek Sony a Ericsson skončilo v červených číslech. Firma vykazuje ztrátu i za celý rok a čeká na ozdravení.

Švédsko-japonský výrobce Sony Ericsson nezakončil poslední rok společného podnikání úspěšnými čísly. Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 prodal ještě méně mobilů než v prodejně relativně slabém období třetího kvartálu, což se odrazilo nejen poklesem tržeb, ale také po obdobích hubeného zisku (v Q3 byl čistý zisk výrobce na nule) propadem do masivní ztráty.

V konkrétních číslech Sony Ericsson v období října až prosince loňského roku prodal 9 milionů kusů telefonů, což je o půl milionu méně než v předchozím čtvrtletí a o 2,2 miliony méně než ve stejném období roku 2010. Nižší počet prodaných přístrojů měl za následek devatenáctiprocentní pokles tržeb na 1,3 miliardy eur a v souvislosti s tím klesla i průměrná prodejní cena jednoho telefonu ze 166 na 143 eur, tedy zhruba 3,5 tisíce korun za jeden prodaný mobil.

Letos už jen Sony

Slabší tržby spolu s vynaloženými náklady na restrukturalizaci vyústily k propadu společnosti do čisté ztráty ve výši 207 milionů eur. Také celkový roční účet nevyznívá pro Sony Ericsson pozitivně, čistá ztráta dosáhla výše 247 milionů eur. Osmdestát procent prodaných telefonů za čtvrté čtvrtletí u Sony Ericssonu činily smartphony, na trhu s Androidy má značka podle vlastního odhadu desetiprocentní podíl.

Za neúspěchy posledního kvartálu vidí firma hlavně celkovou ekonomickou recesi, nižší vynakládání prostředků ze strany zákazníků před vánočními svátky, a také záplavy v Thajsku, které prý opět negativně ovlivnily dodávky některých součástek. Připomeňme, že v říjnu společnost Sony odkoupila akcie Ericssonu ze společného podniku a stala se jeho stoprocentním vlastníkem. Účetně bude transakce dokončena během několika týdnů, takže za první čtvrtletí 2012 bude výsledky vykazovat už samotná společnost Sony Corp.

Sony Ericsson představil v uplynulém roce nadějné portfolio smartphonů řady Xperia, velká část z nich si odnesla pochvalné recenze nejen na MobilManii, ale i v dalších světových odborných médiích. Z toho usuzujeme, že pro firmu není problém vyrobit kvalitní produkt, ale má potíže s jejich prosazením na trhu. Česká republika je přitom tradiční baštou příznivců značky a i zde dochází k poklesu tržního podílu. Snad v letošním roce výrobce pod samostatnou značkou Sony uspěje více, z produktů se už nyní těšíme na jeho novou vlajkovou loď Xperii S.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Hospodaření a finance

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Sychra 22. 1. 2012 11:04:19
    Osobne si myslim, ze to bude kvuli kvalite provedeni mnohych mobilu, ktere...
  • Tomáš Procházka 21. 1. 2012 11:46:05
    S prominutím si sami tak trochu se.ou na hlavu, když dělají řekl bych...
  • Petr Mastík 20. 1. 2012 18:31:18
    Docela se divim ... Letosni Xperie se povedly a znam hodne lidi ve svem...
Určitě si přečtěte

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

7.  1.  2017 | E15.cz , Schwarzmann Marek | 34

Ministr Mládek zapomněl, co slíbil. Ochranu spotřebitele ze zákona vynechal

Ministr Mládek zapomněl, co slíbil. Ochranu spotřebitele ze zákona vynechal

** Operátoři už nám několikrát ukázali, jaký vliv na zákonodárce mají ** V Senátu loni neprošla novela zákona z pera Aleny Dernerové ** Ministr Mládek sliboval, že zákonnou ochranu spotřebitele posílí

4.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 33

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

Jak se daří virtuálům? „Velcí operátoři nám občas hodí kost,“ říká šéf Connectiky

** Virtuálové to nemají lehké, velcí operátoři je drží pod krkem ** Alespoň tak to vidí Radek Vymazal z Prostějova, majitel Connecticy ** „Operátořina“ je pro něj koníček a zároveň i práce

2.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 32

Velký průzkum zákaznické spokojenosti ČTU: Nejlíp Vodafone, nejhůř O2

Velký průzkum zákaznické spokojenosti ČTU: Nejlíp Vodafone, nejhůř O2

** Pozitivně hodnotili respondenti menší virtuály, třeba GoMobil ** Velkým síťovým operátorům to naopak spočítali ** Zásadní výhrady směřovaly hlavně na oblast smluvních vztahů

12.  12.  2016 | Pospíšil Aleš | 32

Chytré hodinky od Applu nelákají. Značka ztrácí podíl na trhu

Chytré hodinky od Applu nelákají. Značka ztrácí podíl na trhu

10.  12.  2016 | Pavlovič Radek, E15.cz | 73