Šuškanda: Amazon jde do Česka, už si hledá místo

Toužíte po legendární čtečce elektronických knih Kindle, nebo levném tabletu Kindle Fire? Dost možná už brzy nebude nutné úkolovat známé cestující do Ameriky, nebo vymýšlet internetové okliky. Dlouholetá šuškanda o vstupu největšího světového internetového obchodu Amazon na český trh se podle všeho konečně naplní. Firma už v Česku řeší umístění obřího logistického centra, aby ho mohla ještě letos zprovoznit. Deníku E15 to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů obeznámených s plány Amazonu.

Společnost se původně rozhodovala mezi Českou republikou a Polskem. „Už padlo rozhodnutí, že to bude Česko,“ řekl jeden ze zdrojů. Česko se tak stane první evropskou zemí na východ od Německa, v níž bude Amazon v tomto rozsahu působit. Na Slovensku firma provozuje podporu prodeje (asi 100 lidí), v Rumunsku má vývojové centrum.

Klepněte pro větší obrázek

Tuzemské distribuční centrum Amazonu by mělo mít až 100 tisíc metrů čtverečních, což pořádně zahýbe trhem průmyslových nemovitostí. Je to přibližně stejně, kolik činila celková nová poptávka po moderních skladech a průmyslových halách za letošní první čtvrtletí. Rozhodnutí pro konkrétní místo a developera zatím nepadlo.

Logistický areál Amazonu v Česku se rozsahem vyrovná největšímu distribučnímu centru v Evropě, které má firma v německém Bad Hersfeldu. Pro ČR to bude znamenat nejméně tisíc nových pracovních míst. Když Amazon otvíral nové distribuční centrum loni na podzim ve Francii, zaměstnal v něm 2500 pracovníků. V Německu společnost nastálo zaměstnává 7700 lidí, další tisíce najímá kvůli vyšší poptávce před Vánoci.

Otázkou je, zda americká korporace stihne otevřít své plánované tuzemské centrum skutečně ještě v letošním roce. „Chtějí začít od podzimu 2013, ale reálnější je spíš termín někdy během příštího roku,“ domnívá se další zdroj deníku E15. V každém případě vstup Amazonu výrazně ovlivní český internetový trh, který v posledních letech raketově roste. V letošním roce bude atakovat v tržbách hranici 50 miliard korun.

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který dosud stojí v čele firmy, ji založil ještě pod jménem Cadabra v roce 1994. Amazon ovšem už dávno není jen internetovým knihkupectvím. V současnosti prodává zboží od muziky přes hračky až po módu. Pýchou společnosti je ale v posledních letech Kindle – čtečka elektronických knih, kterou vyvinul a stále vylepšuje samotný Amazon.

Témata článku: Amazon, Ostatní, Amazon, Amazon Kindle Fire, Amazon Kindle Fire HD 7

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pejvl 28. 4. 2013 21:05:55
    tyhle Vánoce budou asi pro Alzu a další poslední bohatý. amazon by mohl...
  • Kiba 27. 4. 2013 10:34:27
    Bylo by super kdyby to logistické centrum umístili k nám do MS kraje. Jsme...
  • kimdotcom 26. 4. 2013 13:20:42
    http://stallman.org/amazon.html
Určitě si přečtěte

GSMA ocenila nejlepší produkty a technologie z MWC, tady je jejich přehled

GSMA ocenila nejlepší produkty a technologie z MWC, tady je jejich přehled

** Veletrh MWC nejsou pouze smartphony a příslušenství ** Obrovskou část výstavní plochy zabírají B2B společnosti, které třeba ani neznáme ** Jejich úsilí každoročně hodnotí ceny Glomo

9.  3.  2017 | Chroust Martin | 1

Týden mobilně 366: Veletrh CES odpálil mobilní rok 2017 a my jsme byli u toho

Týden mobilně 366: Veletrh CES odpálil mobilní rok 2017 a my jsme byli u toho

** David vás pozdraví z Mekky. Tedy z Las Vegas a veletrhu CES ** Z kupy elektronického sena vytáhneme to zajímavé pro MobilManiaky ** Před kameru jsme vzali fotomobil Kodak Ektra

7.  1.  2017 | Kůžel Filip, Polesný David, Láska Jan | 4

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

** Apple není první. Dvojité fotoaparáty jsou s námi skoro dekádu ** Smysl dvou objektivů se různí, ale úspěch nezaznamenal žádný ** Máme pro vás také exoty se třemi zadními či pěti předními kamerami

13.  10.  2016 | Kůžel Filip | 4