Šváb-kyborg, kterého lze bezdrátově ovládat

Nový level technologie? Týrání? Tomuhle švábovi vědci nacpali do mozku elektrody a teď mu na dálku diktují směr. Techniku si na zádech nosí sám.

Inženýři a entomologové z Texas A&M University vytvořili něco, co by s přimhouřením obou očí šlo považovat za jednoho z prvních kyborgů na světě: podařilo se jim totiž zajistit, aby obyčejný živý šváb pomocí drobného zařízení poslouchal jejich příkazy. Zatím jen ty, které se týkaly směru chůze švába a jen se šedesátiprocentní úspěšností, ale i tak se dá hovořit o výrazném úspěchu, vyslání „příkazu“ o změně směru totiž lze i několikrát opakovat, dokud hmyz neposlechne.

Klepněte pro větší obrázek 
Živý šváb na dálkové ovládání (Autor: Texas A&M University, via The Royal Society Publishing)

Vědci pro šváby vytvořili malé batůžky obsahující bezdrátové přijímací zařízení, mikročip, baterii a malé elektrody, jejichž výběžky implantovali do švábova těla. Pomocí nich tak byli schopni stimulovat švábův nervový systém: jednoduše jej byli schopni ovládat jako koně, ovšem pomocí slabých výbojů elektrického proudu, a to buď do pravé či levé části těla, podle toho, kam měl brouk zamířit.

Tento výzkum je podle autorů studie, kterou zveřejnil časopis Journal of the Royal Society Interface, důležitý pro pochopení spolupráce nervového systému živočichů a elektronických součástek. Ve výsledku by pak mohli takto upravení švábi nosit mikročidla a kamery do oblastí, kam se člověk nemůže dostat.

Vzhledem k odolnosti švába je v tomto ohledu nejčastěji zmiňována možnost nechat jej proplížit se třeba až k jadernému reaktoru a zjistit v případě havárie stav jeho poškození. Jako další varianta jsou pak v úvaze „průzkumné“ myši, které by mohly po zemětřeseních či zřícení budov prolézat trosky a hledat zraněné lidi. Tým se nyní snaží zjistit, zda by švába šlo elektrodami ovládat, aniž by mu je do těla museli implanovat, případně zda nehrozí, že by si na elektrické šoky vytvořil odolnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jak se zapojuje šváb?  (Autor: Texas A&M University, via The Royal Society Publishing)

Portál Phys.org v tomto kontextu upozornil ještě na jednu věc – etický kodex. Je v pořádku vyrábět takovéto kyborgy? Začíná to šváby a myškami, ale co když to skončí u psů, koček nebo dokonce opic?

Klepněte pro větší obrázek
Ať už je to ovšem jakkoliv, každý, kdo viděl seriál stanice Netflix Orange Is the New Black, si jistojistě vybaví i zábavnou scénu o tom, jak si trestankyně cvičí šváby, aby jim donášeli cigarety až na samotku.

Témata článku: Technologie, Kuriozita, Koncepty

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Sofroňk 20. 4. 2015 1:35:27
    Šváb na dálkové ovládání byl už v Pátém Elementu v roce 1997 B-]
  • Jean-luc-Pickard 8. 3. 2015 20:37:22
    aby vam nevlez do rite :-D:-D:-D
  • Petr1989 8. 3. 2015 17:47:10
    Návod na ovládání švába přes tykadla byl na youtube už před několika lety....
Určitě si přečtěte

Honor V9: Atraktivní barvy, skvělý design a masivní baterie

Honor V9: Atraktivní barvy, skvělý design a masivní baterie

** Je osazen duální fotoaparátem ** Ukrývá stejný procesor, který využívá i Huawei Mate 9 ** Na evropském trhu by se měl prodávat jako Honor 8 Pro

23.  2.  2017 | Měchura Milan | 11

Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly

Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly

** Jsou to exoti, kterým není rovno. Byla to hodně pestrá doba… ** Někdy chtěl designér šokovat, jindy prostě neměl talent ** Vzpomněli jste si na zrůdu, která ve sbírce chybí? Pište do diskuze

20.  2.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 49

Baterie, která vydrží 400× déle! Vznikla náhodou, říkají vědci

Baterie, která vydrží 400× déle! Vznikla náhodou, říkají vědci

** Zlaté nanodrátky potažené oxidem manganičitým a gelový elektrolyt ** Zatím to berme pouze jako příslib do budoucnosti ** Výroba je složitá a neskutečně drahá

13.  2.  2017 | Kůžel Filip | 23