T-Mobile Dark Fiber: stavba optické sítě začíná

Operátor z poloviny dokončil modernizaci 2G a pokládá „Temná vlákna“. Optická síť přinese kapacitu až 60×10 Gbit/s a základ pro mobilní sítě třetí a čtvrté generace.

T-Mobile včera přišel se zajímavou zprávou týkající se výstavby a modernizace jeho infrastruktury. A vězte, že věci se konečně alespoň v základech začínají hýbat. Tak za prvé zde máme pokračující modernizaci sítě 2G, ta tento měsíc vstoupila do své druhé, závěrečné fáze.

Během projektu, který započal v říjnu 2008, je postupně vyměňováno všech 4 540 základnových stanic, přičemž polovinu už má operátor za sebou. Nová technologie od společnosti Huawei má přinést zákazníkům především kvalitnější hlasové a datové služby či pokrytí EDGE dostupné všude tam, kde je signál T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek
Modernizovaná síť přinese lepší kvalitu. Například ukazatel Call Drop Rate, který sleduje počet předčasně ukončených hovorů, poklesl o 33 %

Nové základové stanice jsou nyní na celé Moravě, ve Slezsku a v jižních a západních Čechách. Do června 2010, kdy bude proces výměny završen, přijdou na řadu severní Čechy, Praha, střední a východní Čechy.

Temná vlákna zajistí světlé zítřky

A teď pozor, vedle modernizace 2G se totiž T-Mobile připravuje na příchod dalších technologií, jako např. mobilní sítě nové generace či telefonní služby založené na využití IP. Hlavním stavebním kamenem je tzv. „Dark Fiber“ - vybudování více než šesti tisíc kilometrů nové páteřní optické sítě, která nabídne kapacitu až 60×10 Gbit/s! Ta poskytne dostatečný prostor pro přenosy velkého množství dat, které lze s příchodem těchto technologií očekávat.

Klepněte pro větší obrázek
Dělníci pokládají optické kabely do sídla T-Mobile v pražských Roztylech, tuto městskou část rovněž pokryje jako první signálem 3G

Do budoucna se chce T-Mobile totiž chce zaměřit na konvergované služby pro domácnosti, potenciál vidí zejména ve zvyšující se penetraci internetu a placené televize, poptávce po multimediálních službách s přidanou hodnotou (ukládání médií, Video on Demand, další obsah) a nabídce řešení „vše v jednom“ od jednoho operátora, což zatím umí jen O2.


Klepněte pro větší obrázek

Tip: O2 vybuduje síť optických vláken, surfovat se bude 100 Mb/s

Superrychlý internet, HD televize a IP telefonie, to je hudba let budoucích v podání O2. Budovat se začne příští rok a jako první je na řadě Olomoucký kraj.


A právě k tomu má sloužit projekt „Temných vláken“, což bude síť optických kabelů o délce 6 000 Km s kapacitou 60×10 Gb/s (teoretická rychlost 96×100 Gb/s). Jde navíc o základní stavební kámen pro mobilní sítě příštích generací, dokončení se předpokládá na rok 2011.

Co nás čeká a nemine?

Operátor slibuje fixní a mobilní služby, vysoké přenosové rychlosti a třeba „triple play“ balíčky včetně 3D HD video služeb. V blízké budoucnosti má pak T-Mobile za cíl dokončit integraci Českých Radiokomunikací a nabídnout komplexní řešení pro domácnosti (hlasové a datové služby, zábava, …), dokončit modernizaci 2G sítě a začít budovat 3G. Těšit se prý mohou zákazníci nejen v Praze, ale i v dalších městech. Ostatně hlavní město by mělo být z části pokryto ještě letos.

Dále jsou v plánu nové služby využívající modernizovanou infrastrukturu v jádru sítě (např. UMTS FDD, Internet upstream, ADSL), vysokorychlostní datové služby přes páteřní optickou síť zejména pro firemní zákazníky a Near Field Communication (NFC), což je komunikační technologie sloužící k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost nebo dotyk a je primárně určena pro použití v mobilních telefonech.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Technologie

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Fix 31. 10. 2009 17:45:38
    A to prece neznamena, ze tu diru nevykopali a ten kablik tam nepolozili,...
  • jolinar 26. 10. 2009 11:28:50
    Tolik, kolik se plati na zapade, pri minimalne 3x vetsich platech? Tim...
  • Jindra 25. 10. 2009 15:55:14
    O jaké nehorázné ceně 3G je řeč? Já platím 40 Kč týdně za 3G HSDPA u O2 a...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 50

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4