T-Mobile varuje před riziky mobilního internetu

Internet v mobilu vedle spousty výhod představuje i bezpečnostní riziko. Každé páté dítě už takto někdo neznámý požádal o fotku a setkání.

T-Mobile v těchto dnech přichází se třetím ročníkem svého osvětového projektu JaXmobilem. Zatímco v minulých letech byla pozornost věnována mobilní etiketě a recyklaci telefonů (čtěte T-Mobile: za každý vysloužilý mobil 200 Kč), letos se operátor snaží v programu „JaXmobilem bezpečně“ upozornit na úskalí hrozící dětem při používání mobilního telefonu. Jedná se zejména o ochranu dětí a mladistvých před nevhodným obsahem na internetu, ale také prevenci rizik při komunikaci s cizími osobami prostřednictvím SMS, MMS nebo instant messagingu.

Základem projektu se stal nejnovější výzkum InsightOut, který pro operátora zhotovila agentura TNS AISA v březnu letošního roku. Dotazováno bylo celkem 165 dětí a mladistvých ve věku 9-17 let, kteří využívají internet a mobilní telefon, a dále vždy alespoň jeden z jejich rodičů.

Výsledky potvrdily trend, podle kterého s rostoucím věkem dítěte klesá přehled rodičů o tom, jaké informace děti na internetu hledají a které služby používají. Průměrně děti stráví u internetu 1,5 hodiny denně ve všední dny a o hodinu více o víkendu. S věkem roste také počet rodin, které nestanovují pro své děti žádná pravidla ani restrikce při používání internetu. Zatímco až 85 % respondentů se k internetu připojuje z domova přes počítač, internet v mobilu používá pouhá 1/7 dětí.

Internet v mobilu maskuje nebezpečí

Internet slouží mladé generaci především pro komunikaci (e-mail – 91 %, instant messaging– 81 %), vyhledávání informací (87 %) a k aktivitám zaměřeným na hudební obsah (poslech hudby a sledování klipů – 85 %, stahování a ukládání hudby – 75, resp. 71 %). Plných 84 % dětí a mládeže se věnuje on-line hrám. Na opačné straně žebříčku jsou on-line seznamky (21 %) a vlastní webové stránky (28 %).

Pokud rodiče kontrolují používání mobilu u dětí, pak je to především to, s kým si telefonují, případně píší zprávy. Obsah multimediálních souborů stojí stranou jejich zájmu, o možnosti použití telefonu jako nástroje zpřístupňujícího internet rodiče neuvažují téměř vůbec. Nejčastěji uplatňovanými pravidly je proto zákaz hraní nevhodných typů her, dále pak časové omezení práce s telefonem a zákaz uvádět osobní data při komunikaci přes SMS. Následující graf ukazuje, jaké služby děti na mobilu nejčastěji používají:

Klepněte pro větší obrázek

Děti sice vědí, že nemají poskytovat své osobní údaje, ovšem respektuje to pouze třetina z nich. Své telefonní číslo děti bez problémů poskytnou svým kamarádům, spolužákům a obecně lidem, které znají. Neznámým lidem, které znají pouze virtuálně, by své číslo dalo pouze 6 % dotázaných.

Virtuální komunikace má svá rizika

Děti na internetu komunikují především s lidmi, které osobně znají: s přáteli komunikuje plných 92 % z nich, se spolužáky 78 %, s příslušníky rodiny pak 63 %. Čtvrtina však udržuje styky i s lidmi, které dobře nezná či je dokonce vůbec nepotkala. Každému pátému dítěti již někdy někdo neznámý nabídl prostřednictvím internetu setkání. Z oslovených šlo na schůzku necelých 20 %. Deset procent už někdy komunikovalo prostřednictvím mobilu s neznámým člověkem, což se většinou snaží před rodiči utajit.

Pětina dětí již byla oslovena někým cizím se žádostí o podobenku, 5 % má dokonce zkušenosti se žádostí o fotografii bez oblečení. Se šikanou prostřednictvím mobilního telefonu se setkalo 10 % respondentů, většinou však uvádějí, že se to stalo „někomu jinému“. Rizika spojená s mobilem jsou pro rodiče méně aktuální než ta související s klasickým internetem. S dětmi se o nich baví tři pětiny rodičů, ve škole se s touto problematikou setkaly pouze dvě pětiny žáků a studentů.

Ze strany rodičů podle průzkumu existuje velký zájem o služby blokace ilegálních či nevhodných stránek na mobilu. Pokud by taková služba existovala, svým potomkům by ji pořídilo více než 75 % z nich. T-Mobile v této souvislosti nabídne řešení, které by mělo uchránit děti před nevhodným obsahem při surfování po internetu. Patří k nim především blokování nelegálního obsahu (konkrétně dětské pornografie) na základě databáze britské Internet Watch Foundation a zavedení tzv. dětského zámku. Tuto službu by měl operátor nabídnout zdarma od poloviny května. Zámek zamezí přístup dětí k obsahu, který pro ně není vhodný. Jedná se například o downloady, videa, hry, SMS nebo MMS info apod.

T-Mobile se snaží poskytovat rodičům i dětem maximum informací k tématu bezpečnosti – proto vytvořil speciální stránky www.prosvetkolemnas.cz/ochranadeti, věnované tématu bezpečnosti při práci s mobilem a internetem.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobilní internet

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hrabě Olaf 15. 4. 2009 7:21:56
    mno, tak už nám zase někdo diktuje, co je správně a na co si máme dávat...
  • petrweb 14. 4. 2009 23:07:42
    Nějak tu cenzuru webu přeci musejí omluvit. Vše je pro naše dobro a...
  • petrweb 14. 4. 2009 23:07:37
    Nějak tu cenzuru webu přeci musejí omluvit. Vše je pro naše dobro a...
Určitě si přečtěte

Regulovat „specifický trh“ je výzva. Známe úkoly ČTÚ na rok 2017

Regulovat „specifický trh“ je výzva. Známe úkoly ČTÚ na rok 2017

** Aukce, správa spekra, kontroly, analýzy... ** Letos toho má ČTÚ hodně, mimo jiné chce MPO pomoci s NGA ** Úřad slibuje, že si posvítí na datové služby operátorů

20.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 15

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 13

T-Mobile má flat s neomezenými daty za 945 Kč. V Holandsku... [pozor, článek obsahuje ironii]

T-Mobile má flat s neomezenými daty za 945 Kč. V Holandsku... [pozor, článek obsahuje ironii]

** Holandský T-Mobile představil nové tarify, má i datově neomezený ** Za 945 Kč může zákazník spotřebovat 5 GB denně, pak po 1 GB zdarma přidávat ** Magentovou barvou se nenechte zmást, ČR je totiž „specifický trh“

11.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 37

V lednovém ceníku T-Mobilu zahřejí slevy Xperií od Sony

V lednovém ceníku T-Mobilu zahřejí slevy Xperií od Sony

** Novinka je jen jedna: odolný CAT B100 za 2 199 Kč ** Krom Xperií od Sony zlevnil třeba ještě Samsung Galaxy J5 (2016) ** Největší sleva padla na LG G4c, necelých 1 500 Kč

7.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18