Také Samsung začal dávat navigaci do mobilu zdarma

Samsung se vydává cestou Nokie, poskytuje plnou navigaci zdarma. Zatím jen pro model Monte, ale i to je dobrý začátek.

Ani Samsungu neunikla transformace současného trhu s navigacemi v mobilu. Na začátku tohoto roku odstartovala změny Nokia, když poskytla hlasovou navigaci do svých Ovi Map zdarma jako reakci na podobné plány Googlu. Ten bezplatnou navigaci pro telefony s Androidem zpřístupnil nejdříve pro Spojené státy. Teď však proniká pomalu do Evropy (čtěte Google Maps Navigation pro Android už i v Evropě) a Samsung s ambicemi stát se světovou mobilní jedničkou cítí, že je potřeba zasáhnout.

Navigace v Javě

První vlaštovkou s bezplatnou plnou navigací se u Samsungu stává masově prodávaný model S5620 Monte, přímý pokračovatel úspěšného Staru. Právě navíc osazené moduly Wi-Fi a GPS mu dávají možnost mnohem širšího funkčního využití. Samsung na navigačním řešení spolupracuje s polskou společností NaviExpert a licenci na navigaci zdarma poskytne jak do nově prodávaných balení Samsungu Monte, tak všem stávajícím majitelům přístrojů zakoupených u oficiálních dealerů nebo operátorů. K otázce podpory bezplatné navigace pro jiné modely se výrobce zatím nechce konkrétně vyjadřovat, naznačuje však, že se nějaké globální řešení rýsuje.

Jelikož Samsung Monte neběží na systému rozšiřitelném nativními aplikacemi, je řešení NaviExpert verze 5.3 založeno na Javě. Součástí jsou mapové podklady Navteq pokrývající 36 evropských zemí. Aplikace umožňuje jak grafickou, tak hlasovou navigaci. Majitel získá přístup k plné silniční mapě Evropy, informacím o množství bodů zájmu a k detailním městským plánů. Systém NaviExpert si poradí také s určováním trasy se skutečným ohledem na dopravní situaci. Vyhledáváč bodů zájmu (POI Explorer) disponuje databází více než 52 300 bodů. Plná silniční mapa čítá 223 628 kilometrů silnic. Jednotlivé městské plány obsahují detailní informace – názvy ulic, čísla budov či příkazové a zákazové dopravní značky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

NaviExpert využívá on-line přístup k internetu pomocí technologii GPRS, EDGE, UMTS a také HSDPA. Systém se připojuje k serverům NaviExpert pro získání přístupu k aktualizovaným on-line mapám s vrstvami informací. NaviExpert využívá optimalizovaného přenosu dat, který by měl umožnit přesnou navigaci i při rychlostech datových přenosů na úrovni GPRS. Vzhledem k tomu, že NaviExpert je online typem navigace, není možné stáhnout kompletní mapové podklady do telefonu a navigovat se offline. Samsung však uvádí, že si můžete stáhnout předem alespoň podklady pro plánovanou trasu. Při jejím dodržení se navigace nebude připojovat.

Jak na instalaci

Navigaci NaviExpert zdarma je prozatím určena pouze pro Samsung S5620 Monte. V nově prodávaných sadách již bude předinstalovaná v telefonu, stávající majitelé si ji mohou stáhnout přímo do mobilu. Postup je následující:

  • do prohlížeče v telefonu zadejte adresu http://m.cz.samsungapps.com a následně se řiďte instrukcemi na obrazovce. Nainstalujte NaviExpert přímo do paměti telefonu, nikoli na paměťovou kartu. V průběhu instalace na všechny otázky odpovězte ANO. Na konci instalace získáte ID a heslo – opište si je apečlivě uschovejte. Po ukončení instalace bude aplikace připravená k použití v menu Hry a další. Návod k používání aplikace NaviExpert stahujte zde (formát PDF).

Pozn.: Aplikaci je nutné stáhnout přímo do telefonu, nikoliv do PC. Samotná aplikace je zdarma avšak její stažení je zpoplatněno dle datového tarifu vašeho operátora.

Samsung S5620 Monte
Klepněte pro větší obrázekTelefon s kapacitním displejem o rozlišení 240 × 400, který lze ovládat dotykem prostřednictvím nového uživatelského prostředí TouchWiz 2.0 Plus. Telefon má standardní konektory 3,5mm jack a MicroUSB, třímegapixelový fotoaparát, GPS anténu a podporuje Wi-Fi.rozměry a hmotnost: 109 × 54 × 12 mm, 92 g
displej: 3'', kapacitní TFT, 240 × 400, 262 tisíc barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 227 MB, microSDHC
baterie: 960 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240)
68%
hardware
85%
software
katalogpreview
cena: 4 500 Kč

Témata článku: Samsung, Navigace, Zdarma, Samsung Monte

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Naviexpert 26. 10. 2010 19:24:03
    Mám Monte měsíc doma a zatím to nedokázal nikdo zprovoznit.Stále to píše -...
  • Berus 21. 10. 2010 10:46:38
    Jde to zadarmo :...
  • vlastik 1. 9. 2010 21:15:45
    ahojky pane, mám samsung s 8500 wave, poradíš jak nainstalovat mapy do...
Určitě si přečtěte

5 nejzábavnějších her zdarma pro Android

5 nejzábavnějších her zdarma pro Android

** Hrajete na mobilu? Pak musíte mít tyhle hity ** Nehrajete? Stáhněte si je taky, budou se hodit při volné chvilce ** Jaké jsou vaše nejoblíbenější hry?

12.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip | 18

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

** Ohebné telefony nás patrně neminou. Chceme je vůbec? ** Představíme vám 4. řadu legendárních Xiaomi Redmi ** Po Mobilní pavlači dostanete malý ještě bezdrátový bonus

28.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 28

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

** První reálně vyhlížející snímek ze spolehlivého zdroje ** Potvrzuje hlavní spekulace z minulosti ** Displej zabírá 83 % čelní plochy. Xiaomi pro Mi Mix uvádí 91 %

27.  1.  2017 | Kůžel Filip | 39

Casio má první hodinky s Androidem Wear 2. Mají dva displeje a armádní certifikát

Casio má první hodinky s Androidem Wear 2. Mají dva displeje a armádní certifikát

** Design je inspirován oblíbenou řadu G-Shock ** V monochromatickém režimu výdrž až jeden měsíc ** Hodinky umožní ukládání offline map do vnitřní paměti

11.  1.  2017 | Měchura Milan | 28