Co, kde, kdy, s kým a jak dlouho. To všechno o vás ví operátor

Čeští mobilní operátoři měli od roku 2005 povinnost uchovávat informace o komunikaci svých zákazníků. V březnu 2011 povinnost padla, v červenci 2012 byla znovu uvedena v platnost. Dnes jsou mobilní operátoři (a poskytovatelé internetu) povinni půl roku uchovávat údaje o tom, kdo, kdy, kam, jak dlouho a z jakého telefonu volal, kdy a kam poslal textovou zprávu, případně že použil mobilní internet.

Data si může vyžádat policie, soud, BIS, kupodivu také Česká národní banka a (s odvoláním na zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů) také vy. Tedy, abychom si rozuměli, každý jednotlivec může svého operátora požádat pouze a jen o svá osobní data.

Tím se konečně dostávám k meritu věci. Chci vás totiž upozornit na počin studenta Jana Cibulky, který „svá“ data získal od T-Mobilu. Vše popisuje v článku na blogu iHned, přiložena je interaktivní časová osa s mapou, dozvíte se, jak záznamy o vaší komunikaci přesně vypadají a že je jejich předání pro operátora výjimečnou záležitostí – jak jinak si vysvětlit, že miniaturní textový soubor vypálil na CD?

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka vizualizace dat z blog.ihned.cz

Zajímavé je i zamyšlení komentátora HN Petra Honzejka. Celý text zde, pro nalákání úryvek: „Má nám vadit, že o nás mobilní operátoři shromažďují údaje, ze kterých lze vyčíst, kde jsme kdy byli? Ano. Je to ale hlavní problém s mobilními technologiemi? Ne.“ …protože mnohem větší škodu dokáže napáchat nesmazaná SMS od milenky. Tedy pokud nemá Policie důvod vyžádat si vaše záznamy. Ale to už je zase jiný příběh.

Diskuze (20) Další článek: Operátoři v USA se inspirují Evropou. Nechtějí dotovat mobily

Témata článku: , , Česká národní banka, Operátor, Vaš, Jak, Textový soubor