ČTÚ: Další frekvence by se mohly dražit okolo roku 2020

V letošním roce se dočkáme dražení kmitočtů v pásmu 800 MHz, jde o tzv. digitální dividendu, tedy frekvence uvolněné po analogovém televizním vysílání. Toto pásmo je přitom klíčové pro výstavbu rychlých datových sítí a nasazení technologie LTE. Pravděpodobně ale nepůjde o poslední frekvenční pásmo, které změní svůj účel. O případné digitální dividendě 2 by se mělo na mezinárodní úrovni rozhodovat v roce 2015 a s uvolněním kmitočtů pro ni se počítá kolem roku 2020. Novinářům to řekl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

S uvolněním kmitočtů digitální dividendy 2 bude souviset přerozdělení nynějších frekvencí, na kterých televize digitálně vysílají, a příprava přechodu na televizní vysílání ve standardu DVB-T2. „Čeká nás přerozdělování kmitočtů a bude možná i docela krvavé pro některé sítě,“ podotkl Dvořák.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlá mobilní data, to je to oč tu běží... V roce 2020 by se mohly dražit další uvolněné frekvence

V polovině letošního roku chce úřad dokončit takzvaný D-book s technickými parametry pro DVB-T2. Následovat by mělo experimentální vysílání. Testy budou mít striktně technický a dočasný charakter. Experimentálně vysílat by se například mělo jen přes den v pracovní dny.

Přidělení kmitočtů pro první sítě DVB-T2 odhaduje šéf ČTÚ nejdříve v letech 2014 nebo 2015. DVB-T2 umožňuje televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a s menší potřebou kmitočtů. Na trhu je zatím jen velmi málo přijímačů, které příjem signálu v DVB-T2 umožňují.

Diskuze (6) Další článek: Soud: Google porušil některá práva Oraclu

Témata článku: , , , , , , Frekvenční pásmo, Oko, F +, Standard dvb-t, Rok