ČTÚ vyhlásil podmínky druhé aukce. Podpora 4. operátora zůstává

Český telekomunikační úřad na dnešní tiskové konferenci oznámil podmínky pro druhou aukci volných telekomunikačních kmitočtů. Nejdiskutovanější prvek – podpora pro čtvrtého operátora – v pravidlech aukce zůstává. O část nejdůležitějšího pásma 800 MHz se může ucházet pouze nový hráč.

Stávající operátoři v uplynulých měsících naznačili, že toto zvýhodnění považují za neopodstatněné a hodlají se soudně bránit. Nechme se překvapit, zda šlo o pouhý nátlak na ČTÚ, nebo opravdu dojde na žaloby. Je zřejmé, že soudní řízení by celou aukci zdrželo o dalších několik měsíců. Případné soudní řízení by nemělo odkladný účinek, aukce by se jím s největší pravděpodobností nezdržela (v případě vítězství operátorů by se jednalo o zpětné kompenzace). Operátoři teď budou procházet kompletní dokumentaci a zvažovat další postup, nicméně vstřícné kroky posledních úprav podmínek by je mohly uchlácholit.

Klepněte pro větší obrázek 
Ustojí ČTÚ nátlak současné trojice operátorů?

V posledních týdnech se spekulovalo, že se kromě PPF do aukce přihlásí také další subjekt. Jak to dopadne ve skutečnosti, uvidíme na konci září, do kdy úřad přijímá přihlášky. O posunutí možnosti podat přihlásku do konce září žádal Dial Telecom, který vyjádřil zájem zapojit se do aukce kmitočtů a potřeboval čas na jednání s investory. Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka je ale uzavěrka na podání přihlášek stanovena na 30. září kvůli připomínce Ministerstva průmyslu a obchodu. Otevírání obálek s přihláškami do aukce proběhne 1. října. Následovat bude posuzování toho, jestli přihlášení splňují podmínky aukce a úspěšní zájemci pak projdou školením a dvěma cvičnými aukcemi. Samotné bidování by mělo začít zhruba v polovině listopadu. ČTÚ by aukci rád ukončil do konce roku 2013 a kmitočty přidělil na začátku příštího roku.

Vyvolávací cena 8,72 miliardy a prostor pro 4. operátora

Úřad v aukci nabídne kmitočty v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz. Celková vyvolávací cena je zhruba 8,72 miliardy Kč. Pro nového operátora vyčlenil část pásma 1800 MHz a nově i 800 MHz. Nabyvatelé kmitočtů je nebudou moci sedm let převádět na jiné subjekty. Proti vyčlenění části pásma 800 MHz protestovali současní tři operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone. T-Mobile si podal stížnost u Evropské komise na údajnou nedovolenou podporu nového operátora. Rozhodnutí se ale zdrželo kvůli další podané stížnosti od zatím neznámého subjektu.

Zatím není jisté, kdo čtvrtým operátorem bude. Mohl by to být už zmíněný Dial Telecom, ale také skupina PPF, která se účastnila již předchozí zrušené aukce. Jaromír Novák také informoval o jednání se skupinou Citi Group, která sondovala podmínky vstupu na český trh pro svého klienta. Kolik zájemců se nakonec do aukce přihlásí, Úřad netuší. Podle mluvčího Františka Maliny je běžné, že se společnosti do podobných aukcí hlásí v posledních hodinách nejzazšího termínu.

„Jde nám o rozvoj nových služeb mobilního vysokorychlostního internetového připojení, podporu hospodářské soutěže, vytvoření podmínek pro vstup dalšího operátora s celostátní působností a o zajištění efektivního využívání kmitočtového spektra,“ uvedl Novák primární cíl aukce, která bude údajně připravena tak, aby se celý proces uskutečnil rychle a transparentně.

Diskuze (16) Další článek: Od září přenesete číslo mezi operátory za pouhé čtyři dny

Témata článku: , , , , Druh, Podpor, Část pásma, Operátor, Odkladný účinek, Nový hráč, Efektivní využívání, Primární cíl