ČVUT testuje revoluční systém: auta si budou sdělovat údaje

Na velkém pražském okruhu bylo možné včera nahlédnout do budoucnosti automobilové dopravy. V pilotním provozu se tam testoval unikátní systém komunikace vozidel, který by měl v příštích letech významně zvýšit bezpečnost na silnicích.

Testem byl završen dvouletý projekt, na kterém spolupracovali odborníci Českého vysokého učení technického (ČVUT), společnosti Intens a Ředitelství silnic a dálnic. „Vozidlo vysílá k inteligentní infrastruktuře veškeré potřebné informace o sobě a zároveň žádá o všechny dostupné informace z provozu,“ uvedl Zdeněk Lokaj z Dopravní fakulty ČVUT.

Klepněte pro větší obrázek 
Tato služba je dokonalejší, než Google Mapy, nebo Waze, ale na straně mobilních aplikací je jednoduchá instalace, univerzálnost a cena (foto: Jan Hrouda, Euro)

Automobily komunikují mezi sebou i přímo, takže se řidič například včas dozví, že se k němu blíží sanitka nebo že má před sebou pomalu jedoucí vozidlo. Instalovaná obrazovka řidiče varuje například i před prací na silnici, nehodou nebo autem v protisměru. Budoucnost může být ovšem ještě zajímavější. Systém by mohl po vyhodnocení informací z provozu například sám začít brzdit nebo rozsvěcovat světla. Řidiči, kterým to připadá jako přílišný zásah do šoférských práv, ale nemusejí panikařit. Zatím se mluví pouze o dobrovolnosti, nikoli povinnosti.

Je přitom třeba vyřešit řadu otázek, například právních. „Zatím vždy odpovídá za způsobenou škodu řidič. Kdo ale ponese odpovědnost, když řidič dostane chybné informace?“ položil řečnickou otázku Lokaj. Stejně tak bude třeba nalézt fungující byznys model, který by řidiče k placené službě lákal. V úvahu připadá zapojení pojišťoven a slevy na povinném ručení. Podle Martina Volného z firmy Intens dostává systém smysl až ve chvíli, kdy jej využívá alespoň deset procent vozidel. Taková situace by mohla podle odhadů nastat v roce 2015.

Projekt stál zatím 2,2 milionu korun, financovala jej Technologická agentura České republiky. Nyní by mělo následovat velké testování na stovkách aut.

Diskuze (31) Další článek: BlackBerry Q5: klávesnice a co dál? [recenze]

Témata článku: , Údaj, Protisměr, Sanitka, Povinné ručení, Test, Panika, Revoluční systém, Systém, System, Unikátní systém, Vysoké učení, Auto