Do dvou let bude pětina uživatelských interakcí se smartphonem přes hlasové asistenty

V roce 2019 by mělo být 20 % všech úkonů prováděných na chytrých telefonech zpostředkováno přes virtuální osobní asistenty (VPA), predikují analytici z Gartneru. Pod tímto pojmem si dnes nejčastěji představíme Siri od Applu, Cortanu od Microsoftu nebo Google Now, resp. pokročilejší nástroj Google Assistant od amerického Googlu.

VPA ale nebudou omezeni pouze na jednotlivé platformy. V rámci svých nadstaveb nad Androidem plánují něco podobného i výrobci hardwaru – například Samsung má uvést svého asistenta Bixby spolu s novým smartphonem Galaxy S8, podobné řešení na míru čínského trhu připravuje také Xiaomi. K rozšíření VPA mezi uživatele mohou přispět dokonalejší algoritmy strojového učení a umělé inteligence, které nejen porozumí volné (nepříkazové) lidské řeči, ale dokážou si vyřčený obsah zasadit do kontextu.

Ukazuje se, že zájem ze strany uživatelů o interakci s VPA je poměrně velký, omezením ale může být chybějící jazyková lokalizace. Největší zájem o používání služeb hlasových asistentů Gartner zjistil ve Spojených státech a Velké Británii – tedy v zemích s angličtinou, která má u hlasových asistentů největší prioritu. Za posledního čtvrt roku použilo Siri alespoň jedenkrát více než polovina majitelů iPhonů, Google Now přes 40 % uživatelů Androidů ve Spojených státech a Británii.

Diskuze (8) Další článek: Skládací Samsung Galaxy X má přijít na trh ve druhé polovině letošního roku

Témata článku: , , , , , , , , , , Strojové učení, Osobní asistent, Asistent, Asisten, Podobné řešení, Hlas, Smartphone, Pře, SMA, Jazyková lokalizace, Největší zájem, Let