Doro HandlePlus 334gsm: jednodušeji už to nejde

Stále jste babičku nepřesvědčili, že i ona zvládne mobil? Ukažte jí obrázky Doro HP334gsm, tentokrát podlehne. Je to nejjednodušší mobil na trhu.
Kapitoly článku

Jak si představujete jednoduchý mobil? Měl by umět jen volat a posílat SMS? K tomu maximálně budík nebo kalendář? Pokud jste odpověděli kladně, vězte, že oproti Doru HandlePlus 334gsm se jedná ještě o pořádně složitý mobil. Tenhle telefon osekal funkce na minimum. Dokonce nepotřebuje ani klávesnici. Vaší babičce se bude líbit.

Plusy a mínusy

  • + jednodušeji už to skoro nejde
  • + možnost zamknout nastavení
  • - nepřečte SMS
  • - složitější zadávání textu
  • - nastavení musí provést aspoň trochu zkušenější uživatel
  • - nouzová SMS pouze v angličtině
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Doro HandlePlus 334gsm
Doro HandlePlus 334gsmTento extrémně jednoduchý mobilní telefon může používat opravdu každý. Téměř veškeré funkce jsou ovládány jen jedním stisknutím tlačítka - přijímání hovorů, vytáčení jednoho ze čtyř vybraných čísel, aktivace nouzového hovoru nebo zasílání  zprávy SOS.rozměry a hmotnost: 125 × 52 × 15 mm, 99 g
displej: 1,7'', 64 × 102
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
baterie: Li-Ion 850 mAh
5 %
(1075. místo z 1146)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 2 561 Kč (Kasa)

Ovládání a konstrukce

Nové Doro si na přední straně vystačí s osmi velkými tlačítky. Funkce prvních čtyř pod displejem je myslím naprosto jasná: příjem a ukončení hovoru, zamčení telefonu a vytočení nouzové linky. Zajímavější jsou už ale tlačítka označená A, B, C a D. Každé písmeno slouží k přiřazení jednoho telefonního čísla. Do prázdného místa vpravo si pak napíšete jméno kontaktu. Nebojte se, nebude muset psát přímo na mobil, výrobce k balení přibalil papírek, který k mobilu snadno připevníte a kontakty budete psát na něj. Papírky jsou tři, to pokud si rozmyslíte, komu potřebujete nejčastěji volat. Pokud se tedy ptáte, jestli Doro umí volat jen na předem nastavená čísla, odpověď je ano. U tohoto mobilu nijak složitě nelistujete v seznamu, má pár přednastavených čísel (nastavení lze pochopitelně změnit) a více nepotřebujete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pouze s tlačítky na přední straně byste telefon nastavili jen těžko. Na levém boku proto najdete další tři ovládací klávesy. Spodní slouží pro vstup do menu, další dvě nad ním pro pohyb v nabídce. Vzhledem k velikosti těchto kláves je naprosto jasný záměr výrobce – nastavení bude s vysokou pravděpodobností provádět někdo jiný, než kdo bude poté telefon užívat. Tlačítka jsou totiž malá a navíc celé menu telefonu je anglicky. S češtinou se nepočítá, nechybí ale český návod, kde je vše podrobně vysvětleno. Navíc jazyk menu vůbec není složitý, kdo ovládá alespoň základy angličtiny, obejde se téměř úplně bez návodu. Přesto by ale čeština byla bezesporu schůdnější.

Pro tápajícího uživatele by mohlo být trochu matoucí i SOS tlačítko na přední straně. Obzvláště, když na zadní straně mobilu najdete klávesu, která by teoreticky měla umět to stejné. Obě tlačítka ale plní odlišnou funkci. Zatímco SOS na přední straně nastavíte maximálně na jedno telefonní číslo, tlačítko na zadní straně umožňuje nadefinovat čísel více a slouží pro hovor ve skutečně nouzových situacích. V menu si lze nastavit, způsob jeho aktivace (delším stiskem nebo sérií kratších zmáčknutí), případě ho úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Není SOS jako SOS

Jak už jsem uvedl, veškerá nastavení se provádí za pomocí tří bočních tlačítek. Jak ale zadáte text? Jde to, ale rozhodně to není snadné. Boční klávesy slouží i pro vyťukávání znaků, kdy s jejich pomocí přepínáte znaky. Je to docela pomalá práce, ale jakmile jednou máte všechno nastaveno (rezervujte si maximálně půl hodiny času), máte po starostech. Celkem musíte zadat čtyři čísla pod písmeny A-D, jedno číslo na SOS tlačítko a maximálně pět dalších čísel pro tlačítko na zadním krytu. Jelikož se jedná o mimořádně jednoduchý telefon, výrobce se naprosto správně rozhodl pro absenci veškerých funkcí včetně psaní a příjmu zpráv nebo například budíku. Pokud by vám některé z těchto funkcí chyběly, existují další modely Doro, svou práci odvedou i jednoduché Nokie a mnoho dalších.

Ke konstrukci nemám žádné výhrady. Telefon působí odolným dojmem, pouze bílé provedení asi za nějaký čas ztratí hodně ze svého lesku. Vzhledem k tomu, že se Doro snažilo o co nejjednodušší ovládání, ovšem mohlo být lépe vyřešeno nabíjení. Konektor na nabíječku není největší a starším lidem se s ním bude manipulovat jen obtížně. Určité řešení představuje nabíjecí kolébka. Do ní už se Doro HandlePlus 334 gsm umísťuje mnohem snadněji.

Témata článku: Doro, , Doro HandlePlus 326i gsm, Doro HandlePlus 334gsm, Handl, Nabíjecí kolébka, Český návod, Nouzový hovor