Grafen, vodík, papír: baterie čeká revoluce

Galvanický článek je s námi už 200 let a není divu, že na dnešní dobu a dnešní přístroje zkrátka nestačí. Jaké jsou vyhlídky na nové a lepší technologie?

V současné době se v mobilech nejvíce využívají baterie Li-Ion s elektrodami z uhlíku a různých kovů (např. Co, Ni, Mn) a elektrolytem – lithiovou solí v organickém rozpouštědle. Tyto baterie jsou sice praktické, levné, ale jejich životnost je krátká a kapacita malá.

Galvanický článek (základní část baterie), vynalezený před více než dvěma sty lety, se dodnes nedočkal významných vylepšení a jeho výkon v průběhu let roste jen nepatrně. Tomu by měl být zanedlouho konec.

Zítra? Pozítří?

Na scénu totiž čím dál častěji přicházejí nové látky a materiály, které umožní vyrobit výkonnější, menší a bezpečnější baterie. Nápadů, které už jsou v laboratorních podmínkách realizovány, je velké množství. Např. tenké gelové baterie, nebo baterie na bázi grafenu s extrémní kapacitou.

Před několika dny vědci ze společnosti Sony zveřejnili další novou alternativu k současným bateriím. Hlavní myšlenka této technologie spočívá v chemickém rozkladu látky na elektrony (tvoří elektrický proud) a vodíkové ionty speciálním roztokem. Zajímavé je to, že onou látkou může být třeba papír, ve kterém se rozkládá celulóza (sacharid). Podobný princip využívají při získávání energie mravenci, nebo termiti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Taková malá stolní elektrárna požírající papír
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...a to samé ve schematickém pohledu

Tento ekologický nápad je jistě velice elegantní a mohl by být zdrojem energie pro některé spotřebiče. Je však otázkou, zda to budou právě malé mobilní přístroje. Představa, že do mobilu budeme skládat papír a lít roztok, je přinejmenším podivná. O něco vhodnější by byl např. dock pro mobil, vyrábějící elektřinu rozkladem novin.

Palivové články

Již před několika lety se zdálo, že palivové články (fungují díky spalování paliva, např. vodíku a kyslíku) budou nedílnou součástí dnešních mobilů. Bohužel tomu tak zatím není, protože využití v mobilech bylo dosud nepraktické. Za pár měsíců by se však očekávání mohla začít plnit. A to i proto, že se objevují spekulace o připravovaném iPadu 3, který bude mít údajně mnohem větší kapacitu než iPad 2. Je reálné, aby domnívaná dvojnásobná kapacita byla realizována starými technologiemi? Třeba je možné, že Apple do svých letošních výrobků zakomponuje nově patentované palivové baterie s extrémní výdrží.

Doufejme, že když už děláme nanometrové procesory, kvantové počítače a jiné „zázračné“ vynálezy, dočkáme se i výkonných vysokokapacitních baterií. Pojďme si společně přát, aby to netrvalo dlouho.

Zdroje:

 

Diskuze (27) Další článek: Legendární Counter Strike už je i na Androidu

Témata článku: , , , Hlavní myšlenka, Vodík, Extrémní výdrž, Základní část, Papír, Podobný princip, Revoluce, Dvojnásobná kapacita, Graf