Hexo+: revoluce pro natáčení akčních sportů

Na co byl potřeba tým profesionálů, chce teď zvládnout jediný drone s autopilotem, který dokáže sledovat pohyblivý cíl a natočit jej v tom správném úhlu.

  

Hezké záběry, že? Nejlepší na nich je, že k nim autor nepotřeboval profesionální štáb, vrtulník, ani kamaráda s dronem. Hexo+ (Hexoplus.com) je totiž dron, který automaticky natáčí svého pána. Prostřednictvím mobilní aplikace stačí zadat způsob záběru, můžete poskládat celou frekvenci, zahrát si tak na režiséra a pak už si jen užívat svého adrenalinově-sportovního výkonu. Až se dron vrátí, měl by mít v paměti záběry, které dosud nebylo možné pořídit tak jednoduše.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hexo+. Na první pohled běžný drone, ale inovace se skrývají uvnitř.

Až tak jednoduché to pochopitelně nebude, výsledná kvalita/atraktivita záběru totiž záleží na vícero faktorech: kvalita kamery, světelné podmínky, lokace a v neposlední řadě opravdu musíte předvést něco zajímavého, protože z nedělní procházky zkrátka adrenalinový sestřih nevytěžíte… Hexo+ dostane algoritmy pro sledování a vyhýbání se překážkám až ve druhé verzi softwaru, takže mu zatím musíte zajistit zcela volný prostor, aby mohl proletět scénářem a polohou vodiče určenou trasu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Právě v této aplikaci řeknete letounu, jak se má pohybovat, co a jak natáčet. Pak vydáte povel k automatickému startu a zbytek je na „autopilotovi“.

Dron může nést 2D nebo 3D stabilizovaný závěs (rozdíl je pěkně vidět v tomto videu), na něj se dá pověsit GoPro, redukce pro jiné kamery jsou v přípravě. Jedna baterie vystačí na 15 minut letu, bude možné přikoupit další, stejně tak libovolné náhradní díly. Maximální rychlost letu se pohybuje kolem 70 km/h. Na závody Formule 1 to tedy nebude, ale na efektní záběry z motokrosu, nebo lyžařské freeride seance ano.

Klepněte pro větší obrázek
Tvůrci projektu neříkají, na základě které technologie Hexo+ sleduje svého „páníčka“. Triangulace signálu? GPS? Rozpoznání obrazu, jako když fotoaparát ve scéně najde obličeje a zaostří na ně? Kombinace vyřčeného, nebo snad něco úplně jiného?

Hlavní trik celého projektu není v hardwaru, ale v algoritmech, které umožní kameře udržovat pohybující se objekt v záběru – hezky z blízka a ze správného úhlu. Základem je drona správně naprogramovat pomocí mobilní aplikace, zbytek už by měly zajistit senzory a funkce pro předpokládanou trajektorii. Hexo+ umí pracovat v několika režimech – může viset ve vzduchu, vzdalovat se, přibližovat, obletovat dokola, následovat atd. Pokud ani to nestačí, je zde plně manuální režim, ve kterém se Hexo+ chová jako jakýkoliv jiný drone.

 

Chtěli 50 tisíc, dostali 1,3 miliónu. Dolarů!

 

Jako mnohé zajímavé projekty dneška, také Hexo+ se zrodil na Kickstarter a dokonce je jedním z jeho nejúspěšnějších projektů. Vždyť namísto požadovaných 50 tisíc dolarů dostali tvůrci 1,3 miliónu! Hotovo by mělo být v létě a první „droni s autopilotem“ přistanou u svých majitelů v září 2015. V předprodeji stojí nemalých 1 149 dolarů (včetně 3D stabilizace) a podle FAQ na stránkách výrobce by s dopravou do České republiky neměl být problém.

Co na Hexo+ říkáte? Sliby vypadají fantasticky, na druhou stranu se říká „slibem neurazíš“ a vězte, že v tomto případě nebude vůbec jednoduché slibům dostát…

Diskuze (5) Další článek: O2 v roce 2014: pokles zisku a mírný odliv zákazníků

Témata článku: , , , Revoluce, Náhradní díl, NAT, Volný prostor, První dron, Nejúspěšnější projekt, Making of, Výsledná kvalita, Natáčení, Pro +, Spor, Freedom, Autopilot,