HTC One X+: malé, ale významné plus [recenze]

Na pohled jen lehký facelift, uvnitř drobné změny a celkově velký pozitivní efekt. HTC One X+ hrdě reprezentuje nejvyšší třídu Androidů.

Na začátku října představilo HTC vylepšenou verzi půl roku starého modelu HTC One X. Novinka se znaménkem + v názvu se ale na první pohled od přechůdce neliší. Bystrému oku neunikne snad jen záměna bílé barvy některých prvků na těle telefonu za červenou. Hlavní vylepšení se ukrývají v útrobách. Konkrétně se jedná o rychlejší procesor Nvidia Tegra 3, jehož čtyři jádra tepou rychlostí 1,7 GHz, kapacitu baterie zvýšenou na 2 100 mAh, interní paměť zdvojnásobenou na 64 GB a nejnovější operační systém Android 4.1 Jelly Bean. V recenzi zjistíme, zda bude ono malé plus dostatečně významné, abyste za něj zaplatili zhruba 15 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC One X+ na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní polykarbonátová konstrukce
  • 4,7" kapacitní displej
  • čtyřjádrový procesor s taktem 1,7 GHz
  • 1 GB RAM, 64 GB interní paměti
  • baterie s kapacitou 2 100 mAh
  • Android 4.1 Jelly Bean

Hlavní nedostatky:

  • nevyjímatelná baterie
  • absence hardwarové spouště fotoaparátu
  • některé aplikace zatím nejsou optimalizované pro Android 4.0 a vyšší

HTC One X+
S728e, Endeavor C2
rozměry a hmotnost: 134 × 70 × 8,9 mm, 135 g
displej: 4,7", kapacitní S-LCD, 720 × 1 280, 312 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 64 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 100 mAh
procesor: Nvidia Tegra 3 (4× Cortex-A9, 2 GHz, 40nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
32 %
vybavenost
cena: už se neprodává

HTC One X+ se na první pohled od svého předchůdce One X vůbec neliší. Při bližším pohledu však zjistíme, že několik málo prvků se opravdu změnilo. Jedná se pouze o kosmetické barevné detaily, jakými jsou například senzorová tlačítka pod displejem či lem čočky fotoaparátu. Ostatně design ani nebylo nutné měnit, protože se tchajwanským inženýrům povedl už u předchůdce.

Tři dny bez šťávy

Konstrukce telefonu je řešena jako unibody, celé tělo tvoří pouze jediný kus materiálu, v tomto případě polykarbonát. Na omak je příjemný materiál, v ruce se drží pohodlně a jistě, bez náznaků klouzání. V neposlední řadě pak na sobě nenechává příliš znát otisky prstů. Na rozdíl od předchůdce One X se nedočkáte více barevných provedení, k dispozici je pouze černá varianta. Díky jednolitému provedení telefon při námaze nevrže, nevykazuje vůli. Na první pohled může One X+ působit jako příliš velké, těžké a neohrabané. Při uchopení do ruky vás ale příjemně překvapí. Díky rozměrům 134 × 70 × 8,9 mm se drží velice pohodlně, hmotnost se zastavila na 135 gramech. Zaoblené hrany a mírně zakulacená záda telefonu ergonomii jen prospívají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z přední strany rozeznáte One X+ od neplusového předchůdce podle červených popisek tlačítek

HTC One X+ tedy není možné rozebrat. K baterii se dostanou pouze pracovníci servisu, což však dnes není ničím nestandardním ani u konkurenčních smartphonů. Právě u kapacity baterie narážíme na první reálné plus ve srovnání s One X. Tam, kde se původně schovával článek o kapacitě 1 800 mAh, nyní nalezneme o celých 300 mAh větší, tedy 2 100mAh baterii. Co se týče smartphonů, zatím touto kapacitou One X+ dominuje (společně se Samsungem Galaxy S III a zatím neprodávaným LG Optimus G) a je to znát i na výdrži. Při středně intenzivním používání telefonu, které představuje celý den zapnuté 3G s datovou synchronizací, cca čtvrt hodinu hovorů, deset odeslaných SMS či emailů a půl hodiny brouzdání po internetu, telefon vydržel celé tři dny. Při plném provozu, tedy vysoce intenzivním používání, baterie vydrží zhruba den a půl, než si řekne o připojení k nabíječce. Druhý extrém, tedy sporadické využívání telefonu, prodlouží interval mezi nabíjením až na pět dní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou černá s červenými kontrastními prvky

Na bocích najdete stejně jako u One X minimum prvků. Na tom pravém se ukrývá nenápadné kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Snaha výrobce o minimalistické pojetí prvků je sice chvályhodná, v případě tohoto tlačítka však dáváme mínus namísto plus. Tlačítko je málo vystouplé a při manipulaci není vždy plně responsivní. Jiný prvek na pravém boku už nenajdeme. Levý bok nabídne rovněž pouze jedno zpestření, a to microUSB konektor. Nemusíte se bát, že byste byli ochuzeni o možnost připojení k jiným zařízením HDMI kabelem. Do jednoho konektoru stejně jako řada dalších výrobců HTC zakomponovalo standard MHL, který při použití patřičné redukce a HDMI kablet využijete pro připojení k televizi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z boční strany je patrné mírné prohnutí telefonu

Místa je dostatek

Na horní hraně našly své místo hned tři prvky. Slot na SIM kartu se stejně jako v případě One X scvrkl do rozměrů microSIM. K otevření šuplíčku slouží přibalený „tentononc“, tenký plíšek se špičkou, pokud ho ale nebudete mít po ruce, nic se neděje, postačí i nehet a trocha trpělivosti. Slotu na paměťovou kartu se opět nedočkáte. Budete se muset spokojit s vnitřní pamětí telefonu, která je u tohoto modelu dostatečná, v prodeji jsou dvě varianty 32 a 64 GB. Uživatelsky přístupných je pak pouze 27, respektive 55 GB a paměť pro data a aplikace je oproti staršímu modelu sdílená. Kromě interní paměti se uživatelům nabízí bezplatné využívání cloudové služby Dropbox na dva roky. Ta poskytne 25 GB využitelného prostoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pět pinů pro dokovací kolébku a titěrný šuplíček pro microSIM kartu

Na horní hraně sídlí i 3,5mm konektor pro připojení sluchátek. Umístění je vhodné, pokud totiž nosíte telefon v kapse a posloucháte hudbu, kablík sluchátek se neláme. Můžete tak nerušeně poslouchat svou oblíbenou hudbu v kvalitním podání za přispění (víceméně softwarového) zvukového vylepšení Beats Audio. Posledním prvkem, který své útočiště nalezl na horní hraně telefonu, je odemykací tlačítko kombinované s funkcí zapnutí/vypnutí telefonu. Jeho umístění je trochu nešťastné pro uživatele s drobnějšíma rukama. Nelze jej totiž zcela pohodlně stisknout při jednoručním úchopu, a proto je třeba telefon přechytávat. Pohodlnější by tedy bylo umístění tlačítka například na prvém boku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vystouplý objektiv fotoaparátu není díky černému provedení tolik nápadný

Červeně lemovaná čočka 8Mpx fotoaparátu s LED bleskem pro přisvícení, pět malých, téměř až designových konektorů pro dokování telefonu a velmi nenápadná mřížka hlasitého reproduktoru jsou tři prvky na zádech telefonu. Při pohledu z přední strany vidíme, že polykarbonát přesahuje až k displeji a tvoří tak jakýsi rámeček společně s rovněž černým, ale lesklým okrajem. Ten je pod displejem širší než po jeho bocích, musel totiž pojmout řadu senzorových tlačítek. Trojice klasických androidích kláves dostala v případě One X+ červenou barvu. Všechna jsou dostatečně podsvícena. Nad displejem se usadil kromě loga výrobce i proximity senzor, čidlo pro automatickou regulaci jasu a notifikační dioda. V horní části polykarbonátového přesahu je vedle čelní kamery s rozlišením 1,3 Mpx umístěno telefonní sluchátko s mřížkováním ve stejném provedení jako u hlasitého reproduktoru.

Výkonnostní přeborník

Předností HTC One X+ je jeho displej, zachoval si stejné parametry jako u modelu One X. Jeho úhlopříčka měří 4,7" a na čtvereční palec připadá 312 pixelů, což je více než má Galaxy S III (306 ppi, 4,8 "), ale méně než má Nokia Lumia 920 (332 ppi, 4,5") a také Apple iPhone 5 (326 ppi, 4 "). HTC použilo kapacitní technologii na Super LCD 2 panelu a opět jsme se dočkali HD rozlišení 1 280 × 720 bodů. Vysoké rozlišení oceníte zejména při prohlížení webu či práci s kalendářem, na displeji je dostatek bodů na vykreslení všech potřebných detailů při zachování dobré čitelnosti. Co se týče barev, jsou syté a reálně podané. Čitelnost z ostrých úhlů i na slunci lze označit za naprosto vyhovující. Celý povrch displeje pak před poškrábáním chrání krycí sklíčko Gorilla Glass 2.

O výkon se stará čtyřjádrový čip Tegra 3 od Nvidie, který je taktován na frekvenci 1,7 GHz. Oproti svému předchůdci tedy tep procesoru o 200 MHz zrychlil. Ruku v ruce s procesorem kráčí i operační paměť RAM s kapacitou 1 GB. Po spuštění telefonu a plném naběhnutí systému je pak uživateli k dispozici zhruba 350 MB. Reakce telefonu jsou svižné, bez zádrhelů. Díky hardwarovému vybavení si můžete na One X+ bez obav zahrát nejnovější 3D hry, či spustit několik aplikací naráz. Z pohledu systému dostalo One X+ nejnovější Android 4.1 Jelly Bean, na stejnou verzi mohou upgradovat i majitelé staršího One X.

Typ benchmarkuHTC One X+HTC One XSamsung Galaxy SIIILG Optimus 4X HD
Quadrant7 3774 6265 7034 649
Linpack Single Thread54,33149,84154,86553,228
Linpack Multi Thread133,65145,938103,92399,803
NeocoreN/A58,759,959,8
Smartbench 2012 Productivity4 87147304 1804 623
Smartbench 2012 Gaming2 4612 7051 6292 322
CF-Bench Native25 09123 85922 58412 653
CF-Bench Java5 9806 0175 4403 742
CF-Bench Overall13 62413 15312 2977 306
Nenamark25748,458,949,3
AnTuTu13 24010 45410 47010 454

Ke srovnání výkonu HTC One X+ jsme vybrali starší model rovněž od HTC, One X, dále současnou vlajkovou loď Samsungu, Galaxy S III a LG Optimus 4X HD. Ve většině testů vyšel One X+ jako vítěz, hlavně díky vyšší frekvenci procesoru. V benchmarcích, které hodnotí i jiné veličiny než hrubý výpočetní výkon, se ukázalo, že například silnější grafiku má mnohdy konkurence.

Témata článku: HTC, , , , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, LG Optimus, LG Optimus 4X HD, LG Optimus G, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Potřebný detail, Nevyjímatelná baterie, Klasický androidí,