LG G2: Korejci chtějí do nejvyšší ligy

Nová vlajková loď LG už není Optimus a nemá žádná tlačítka (aspoň ne tam, kde byste je čekali). Je to obří displej s telefonem a skvělou výbavou.

LG dnes představilo novou vlajkovou loď a my se zdráháme ji zařadit do kategorie smartfonů, protože s displejem o úhlopříčce 5,2" už koketuje s tabletofony. Výrobci se však podařilo zúžit okraje kolem displeje a oproti předchůdci Optimus G, který měl displej s úhlopříčkou o půl palce kratší, rozměry narostly jen minimálně. Snížit délku okrajů telefonu na 2,65 milimetrů umožnila technologie Dual Routing, která souvisí s vedením dotykových signálů, a netradiční umístění tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek 
LG G2 ve své plné kráse

Rozměry jsou pro telefon hraniční, ale podle LG by ještě tak akorát měly stačit pro pohodlné ovládání jednou rukou. V souvislosti s tím LG uvedlo jedno zjištění. Lidé při práci s telefonem přístroj přidržují uprostřed zadní strany ukazováčkem. A jak bylo doslova uvedeno na tiskové konferenci, "aby při tom ukazováček měl co dělat, umístili jsme tam tlačítka pro zapnutí telefonu a ovládání hlasitosti". Teprve se ukáže, jak praktické toto umístění bude třeba s ohledem na stisky tlačítek omylem v kapse u kalhot, každopádně jde o zajímavý nápad. Žádná jiná tlačítka na telefonu nejsou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak v LG dosáhli tak tenkého rámečku? Mimo jiné rozdělili dotykovou plochu na dvě části (obr.: Engadget)

Pohon telefonu bude zajišťovat v rámci čipsetu Qualcomm Snapdragon 800 procesor se čtyřmi jádry Krait 400 taktovanými na 2,26 GHz. Operační paměť má kapacitu 2 GB. Už zmiňovaný displej telefonu má rozlišení 1 080 × 1 920 obrazových bodů a použitá technologie je IPS, která v podání LG patří mezi LCD displeji k tomu nejdokonalejšímu, co je u mobilů k vidění. To vše ale bude vyžadovat hodně energie, proto je novinka vybavená baterií o nadstandardní kapacitě 3 000 mAh. Navíc LG obdařilo telefon technologií Graphic RAM (GRAM), která má spotřebu displeje snížit o 26 %. Budeme-li výrobci věřit, LG G2 by mělo i při intezivním zápřahu vydržet nabité celý den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konstruktéři se snažili o maximalizaci rozměrů displeje při zachování co možná nejmenších rozměrů. Boční okraj má pouhých 2,65mm, displej zabírá 76 % čelní plochy.

Kromě netradičně umístěných tlačítek pro ovládání hlasitosti je na zadní straně samozřejmě umístěná i čočka fotoaparátu. Ten je v případě LG G2 třináctimegapixelový a přichází s funkcí optické stabilizace. LG se chlubí, že při takto vysokém rozlišení u žádného smartfonu optická stabilizace dostupná není, což je ale prohlášení, které výrobce asi připravil ještě před odhalením 41MPx Nokie Lumia 1020. Je však nutné uznat, že LG G2 se na rozdíl od té obešlo bez "boule" v oblasti fotoaparátu a zachovalo si tloušťku pod 9 mm po celém těle telefonu. Fotoaparát je doplněn diodovým bleskem a natáčí Full HD video. Tlačítko spouště chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní tlačítka jsou jediná, která na tomto telefonu najdete. Jsou uprostřed, tedy stejně daleko pro praváky i leváky. Boční hrany jsou prázdné, pouze na levé je šachta pro SIM kartu.

LG vyzdvihuje mimořádně kvalitní zvukový výstup, který výrazně předčí i kvalitu CD, a charakterizuje ho čísly 24 bit/192kHz. Novinka se dorozumí v běžných sítích druhé a třetí generace a podporuje i LTE. LG dalo dohromady telefon s obřím displejem, baterkou, téměř absolutní výbavou a především docela únosnými rozměry. To je asi důvod pro jeden z mála vroubků ve výbavě v podobě absence slotu pro paměťové karty, který se do těla už prostě nevešel. Bude pouze ve variantě telefonu pro Jižní Koreu, která ale má výrazně menší baterku. Budou existovat dvě varianty podle vestavěné paměti - 16GB a 32GB.

Klepněte pro větší obrázek
Prostřední tlačítko je vyvýšené, takže jej snadno najdete po hmatu a také se díky němu nebude odírat krytka fotoaparátu. Také je podsvícené, což se bude hodit třeba při ztišování budíku.

Použitý systém v LG G2 je Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean a bude doplněný o tzv. UX funkce (User Experience). Půjde o drobnosti typu automatického příjmu hovoru, když zvonící mobil zvedáte k uchu, nabídka vybraných aplikací při připojení sluchátek nebo přepínání mezi spuštěnými aplikacemi pomocí přejetí třemi prsty po displeji. Díky infraportu bude možné ovládat domácí multimediální elektroniku a telefon si může pamatovat nastavení pro několik zařízení zároveň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkce TextLink: z příchozí SMS dokáže vytáhnout informace a dále je použít – kalendář si v textu najde termín, mapy vyhledají zmíněné místo apod.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkce Plug & Pop: zasuňte sluchátkový konektor a telefon vám nabídne aplikace, které s ním nějak souvisí (na prvním místě je hudební přehrávač.

G2 v akci

Tlačítka na zádech telefonu mají svoji funkci i při zamčeném telefonu. Stiskněte spodní a skočíte hned do fotoaparátu, vrchní vás zavede do poznámkové aplikace Quick Memo.

Pak jsou tu obvyklejší záležitosti. LG upravilo notifikační roletu, říká jí Q-Slide a jsou v ní naskládané nejpoužívanější funkce a miniaplikace. Tím to ale nekončí. Aplikace z Q-Slide je možné otevřít v oknech, tak jak to známe z plochy počítačových operačních systémů. Oknu můžete změnit velikost, přesunout jej, nebo jich otevřít několik vedle sebe. Je zřejmé, že na relativně malém displeji mobilního telefonu to nebude nejpohodlnější způsob práce, ale může se to hodit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG G2 na živých fotkách od Engadget.com. Další najdete v jejich galerii.

Zajímavého posunu se také dočkal multitasking, nová funkce se jmenuje Slide Aside. Když v aplikaci potáhnete třemi prsty od pravého okraje, odsunete si aplikaci „na stranu“. Po vyvolání zpět (tři prsty z pravé strany) aplikaci najdete přesně v takovém stavu, jako jste ji opustili, což u běžného multitaskingu není úplná samozřejmost.

Uvidíte také možnosti individualizace. Jste zvyklí na jiné rozložení systémových tlačítek, než vám předhodil výrobce? Jděte do menu a změňte si jej. Ve fotoaparátu jsou také různé vychytávky. Například do videozáznamu můžete přidat okénko s obrazem z čelní kamery – jinými slovy, ve videu může být i kameraman.

Všechny v tomto podnadpisu komentované funkce (a několik dalších) najdete v následujícím videu od Engadget.com. Jestli jej pod tímto odstavcem nevidíte, přehrajde si jej přímo u zdroje.


 

Kdy, kde, za kolik

LG G2 se začne během následujících osmi týdnů prodávat nejprve doma v Jižní Koreji, potom v Severní Americe, v Evropě a pak v dalších oblastech. Počítáme, že k nám by se telefon mohl dostat někdy v říjnu. Cena ohlášena nebyla, očekáváme ji někde na úrovni modelů HTC One či Samsung Galaxy S4, tedy kolem 16 tisíc.

Napsal jsem to už do nadpisu – tiskovka byla plná superlativů, LG je ohromně ambiciózní a se svou novou G2 chce mezi ty nejlepší smartphony. Tlačítka na zádech jsou jistě originální, optickou stabilizaci fotoaparátu si velmi rád vyzkouším, „vychytávky“ v uživatelském prostředí také (i když pravděpodobně jen jednou). Až praxe ale ukáže, jak Korejci zvládli své dílo jako celek. Co však můžeme říct s jistotou už dnes – nakročeno mají dobře.

LG G2
D802
rozměry a hmotnost: 139 × 71 × 8,9 mm, 143 g
displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 2 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (63) Další článek: LG dnes představí špičkovou G2. Už teď víme, jak vypadá

Témata článku: LG, , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), LG G2, LG Optimus, LG Optimus G, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Nejpoužívanější funkce, Kameraman, Nejpohodlnější způsob, Použitá technologie, Diodový blesk, Zvonící mobil, Zmiňovaný displej