LG G4c: kompakt s děravou pamětí [recenze]

LG přichází s kompaktním modelem G4c. Co má společného s vlajkovým modelem a vyplatí se jej koupit?
Kapitoly článku

Krátce po vlajkovém modelu LG G4 se čtyřková řada rozrostla o několik dalších zařízení. Jedním z nich je kompaktní model G4c, který nese stejný design, jen v menším těle. Jak ovšem zjistíte po přečtení recenze, vzhled je téměř to jediné, co má telefon s výkonnějším sourozencem společné.

Klepněte pro větší obrázek
LG G4c je levnější variantou modelu G4, s cenou však značně klesla i výbava.

První dojmy z testování:

  • „Telefon opravdu vypadá jako zmenšená G4“
  • „Díky prohnutí lze displej ovládat jednou rukou.“
  • „1 GB operační paměti na Lollipopu opravdu nestačí.“
  • „Kde se na zádech vzal ten škrábanec?“
  • „Dvoudenní výdrž jsem nečekal.“
  • „Od fotoaparátu jsem čekal více.“
  • „Zapínání dvojitým poklepáním na displej je návykové.“

LG G4c
H525N
rozměry a hmotnost: 140 × 70 × 10,2 mm, 136 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 540 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 410 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 5 (Lollipop)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
31 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design a konstrukce: zmenšená G4

Vzhled telefonu už podle názvu vychází z modelu G4, přesněji z jeho plastové varianty, protože kůži zde rozhodně nenajdete. Rozměry přístroje se zmenšily na 140 × 70 × 10,2 mm, „céčko“ je tedy výrazně menší, ale naopak tlustší. Poklesla též váha, a to na 136 gramů. Tělo je sice plastové, přesto velmi pevné a žádného vrzání se nedočkáte. Čeho si všimnete na první pohled, je jeho prohnutí. To sice není tak výrazné jako například u G Flex 2, ale přesto pomáhá ke komfortnějšímu úchopu v ruce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design telefonu vychází z vlajkového modelu, na materiálech se však bohužel šetřilo.

Čelní strana telefonu nabízí tradiční sestavu: displej, sluchátko, přední kamerku, notifikační diodu, senzory přiblížení a regulace jasu. Jak už bývá u LG zvykem, nechalo boky prázdné a veškeré ovládací prvky přesunulo na záda přístroje. Nalezneme zde tlačítka pro ovládání hlasitosti se zapínacím tlačítkem uprostřed, čočku fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu a výstup reproduktoru. Na horní straně našel své místo sluchátkový jack a mikrofon. Druhý mikrofon spolu s micro USB konektorem se nachází na straně spodní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefony LG se v posledních letech vyznačují prázdnými boky, ovládací prvky se nachází na zádech přístroje. Kdo to jednou zkusí, nechce jinak.

Hned v úvodu musím telefonu vytknout jednu zásadní věc a tou je kvalita materiálu. Po vybalení z krabičky telefon sice vypadá parádně, ovšem po pár dnech se začnou objevovat první vady na kráse. Záda telefonu jsou velmi citlivá na poškrábání, takže se slézání barvy neubráníte. Při běžném používání jsem první škrábance a odřenou barvu objevil už po třech dnech. Po dvou týdnech začala barva slézat dokonce i z ovládacích tlačítek a rohy byly sedřené na holý plast.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní kdyt není moc kvalitní, barva z něj začne slézat už po prvních dnech použávání

Displej: HD stačí

Musím se přiznat, že jsem si displej LG G4c velmi oblíbil, výrobce sice zůstal u HD rozlišení, to je však na pěti palcích dostačující. Oproti konkureci má LG navíc jednu výhodu - zahnuté tělo. Tato nepatrná drobnost ovšem zajišťuje pohodlné ovládání telefonu jednou rukou, což zdaleka nemůžu říci o všech zařízeních se stejnou úhlopříčkou. Výborné jsou též vlastnosti zobrazovače, ten disponuje špičkovým podáním barev a výbornými pozorovacími úhly. Díky vysokému jasu musím pochválit i čitelnost na přímém slunečním světle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výrobce se tentokrát nehnal za vysokým rozlišením, radši vsadil na reálné barvy a skvělé pozorovací vlastnosti.

Výbava: ach ta paměť

O výkon se starají čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410 taktovaný na 1,2 GHz spolu s grafikou Adreno 306. Tato sestava je schopná rozjet i náročnější hry. Limitujícím prvkem je ovšem pouhý 1 GB operační paměti, což je v boji proti konkurenci, která nabízí dvojnásobek, obrovský nedostatek. Při spuštění více aplikací často dochází k jejich pádům. Přepínání mezi otevřenými programy je pomalé, jelikož se aplikace musí znovu načítat do paměti. S rostoucím počtem aplikací telefon stále více zpomaluje a po delší době už prodlevy trvají i několik sekund.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon bez problémů rozjede i náročnější hry, po jejich nainstalování vám ale nezbyde téměř žádné místo ve vnitřní paměti.

Kritický budu i ohledně 8GB vnitřního úložiště, z něhož vám po prvním spuštění zbydou pouze 3 GB. Po nainstalování několika aplikací takřka nezbyde žádné volné místo a budete donuceni k pořízení paměťové karty.

Výsledky benchmarků:

  • Antutu: 20 677
  • Geekbench 3: 445 (Singlecore)
  • Geekbench 3: 1 305 (Multicore)
  • 3DMark - Ice Storm: 5 220
  • 3DMark - Ice Storm Unlimited: 4 294
  • 3DMark - Ice Storm Extreme: 2 608
  • 3DMark - Sling Shot (ES 3.0): 53
  • PC Mark: 3 075
  • Vellamo - Browser (Chrome): 1 675
  • Vellamo - Metal: 716
  • Vellamo - Multicore: 1 134
  • GPU Bench: 9 914
  • Quadrant: 13 847

Témata článku: LG, , , , Huawei P8, Huawei P8 64GB, Huawei P8 Lite, Huawei P8 Max, Lenovo P70, LG G4, LG G4 Stylus, LG G4c, LG G4s, Vodafone Smart, Vodafone Smart Prime 6, Komp, LG SmartWorld, Klasické zobrazení, Jasný konkurent, Kvalitní ips, Lehké zklamání, Vestavěný reproduktor, Dlaň, Kvalitní reproduktor, Čistý zvuk