Microsoft se pochlubil futuristickými technologiemi

Každý rok se inženýři Microsoftu sjedou do mateřského Redmondu a přetahují se o to, kdo v posledních měsících vymyslel to nejlepší. Letošní rok není vyjímkou.

Technologická líheň Microsoftu se jmenuje prostě Microsoft Research. Skládá se z devíti poboček rozesetých po celém světě (dvě v Evropě) a v minulosti její inženýři přivedli na svět třeba vyhlazování písma ClearType, Kinect, Kodu a další technologie včetně lišty ribbon. Za poslední roky se v podstatě svými nápady podílejí na všem, co nakonec Microsoft nabízí i koncovým uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek
Výzkumná centra Microsoftu

Jednou za rok se všichni sjedou do Redmondu a na uzavřené konferenci TechFest kolegům ukážou, co vlastně v průběhu roku dělali. Je to zároveň možnost, jak se ukázat i světu a managementu firmy, protože při bezmála stotisícihlavém Microsoftu může samozřejmě nejeden nápad snadno zapadnout.

Automatická detekce budov

Jedním z potenciálně úspěšných produktů je třeba technologie, která na fotografii rozpozná kontury budovy, pochopí její geometrii a automaticky vytvoří 3D model. Možná vám to připadne povědomé, s tím samým si totiž hraje i Google při automatickém generování modelů pro Google Earth. Nechá si nafotit města ze všech světových stran a software pak podle perspektivy spočítá úhly a vzdálenosti a rekonstruuje budovu do modelu. Stejným způsobem fungují i 3D modely vybraných měst na mapách od Nokie.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft se pokouží automaticky detekovat tvary budov z prostých fotografií

Multidotekový projektor na rameno

Většina hardwarových experimentů z Microsoft Research pochopitelně není připravená pro ostré nasazení, některé prototypy tak mohou být trošku legrační. Je to případ i tohoto přenosného projektoru na rameno, který tak trochu připomíná náramní zbraň Predátora. Ve skutečnosti je to Kinect s integrovaným projektorem.

Projektor na libovolnou plochu promítá nějaké uživatelské rozhraní a Kinect snímá vaše doteky na tomto virtualizovaném prostředí – třeba na klávesnici.

Automaticky generované popisky obrázků

V tomto případě inženýry inspiroval Bing. Ten na titulní obrazovce pokaždé zobrazuje nějakou fotografii s encyklopedickým popiskem. Programátoři tedy vyvinuli technologii, která podobným způsobem popíše jakýkoliv řádně indexovaný obrázek. Když se tedy bude jednat o fotografii Hradčan, automatický popisek jednoduše vypíše, že se jedná o turistický cíl a historické sídlo českých vladařů.

Klepněte pro větší obrázek
Obrázek z internetu s automatickým popiskem

ChronoZoom

Konečně nějaký nápad s vlastním názvem. ChronoZoom je už relativně starý projekt, který by měl využívat HTML5, nicméně nyní používá Silverlight. V podstatě se jedná o běžnou encyklopedii, nicméně informace nejsou vypsané na klasické textové stránce, ale jsou zobrazené formou obřího obrázku, na kterém je v podstatě zobrazená celá časová osa historie Země. Když tedy odzoomujete, můžete se rychle posunout do hluboké minulosti, a když se přiblížíte, posouváte se třeba po jednotlivých letech. Záleží na rozlišení vstupních dat. V podstatě to celé připomíná prohlížení nějakého obřího obrázku.

IllumiShare

O tomto projektu jsme na Živě.cz už psali. Principiálně jde o stejnou technologii jako v případě výše zmíněného multidotekového projektoru, nicméně tentokrát je obraz sdílený skrze internet s dalším uživatelem. Dohromady si tak můžete zahrát třeba piškvorky, i když od sebe budete vzdálení tisíce kilometrů.

Holoflector

Holoflector je pro změnu inteligentní zrcadlo, které doplňuje obraz o rozšířenou realitu. Když si tedy budete čistit chrup, kamera (Kinect) rozpozná zkažený zub a na zrcadle se přesně u nebohé skloviny označí varovný symbol, za polopropustným zrcadlem je totiž obrazovka. I tomuto projektu jsme se už věnovali.

Kompletní seznam experimentálních projektů představených na konferenci TechFest najdete v tomto seznamu. Co myslíte, stane se některá z těchto technologií součástí nějakého skutečného produktu?

Diskuze (7) Další článek: Happy týden: dárek k Tabu 8.9 a C3350

Témata článku: Microsoft, , , Micro, Stotisíc, F +, Úspěšný produkt, Integrovaný projektor, Ostré nasazení, Experimentální projekt, Mic, Automatická detekce