Mobil není žehlička. Proč se zdráháme zbavit se starých telefonů?

Co uděláte se starým telefonem, když koupíte nový? Z průzkumu, který pro Vodafone zpracovala společnost STEM/Mark, vyplývá, že putuje do šuplíku. Přitom by po řádné recyklaci mohl udělat ještě velkou službu, může pomoci lidem v rozvojových zemích, ve výuce, nebo posloužit třeba k výrobě šperků.

Češi se staví k recyklaci pozitivně. Běžný odpad jako papír, plast a sklo recykluje více jak 92 % obyvatelstva.  Elektroodpad (pračky, lednice, televize apod.) recykluje přes 91 % lidí. Pouze necelých 9 % obyvatel však odnese k recyklaci svůj starý telefon. Čím to? Že bychom měli k mobilu osobnější vztah, než třeba k žehličce?

Klepněte pro větší obrázek

Nejčastěji jsou staré telefony ponechány v domácnostech jako náhradní kusy pro případ nouze a pouze leží v šuplících. Takto si starý telefon uchovává více než polovina lidí. Necelá 3 % lidí ovšem starý nepoužívaný telefon vyhodí do obyčejného netříděného odpadu. Přitom sběrná místa má třeba Vodafone přímo ve svých prodejnách. Vyhozením telefonu do popelnice lidé zatěžují životní prostředí nerozkladnými látkami.

Klepněte pro větší obrázek

Češi si svých telefonů váží, staré za nové mění nejčastěji až po pěti letech (25 % lidí). Po třech letech vymění telefon 21 % lidí a pouze dva roky si svůj přístroj ponechává necelých 20 % lidí v Česku.

Jako nejčastější důvod k výměně telefonu uvedla naprostá většina respondentů (88 %), že telefon přestal fungovat. Více jak polovina lidí zhodnotila jako podstatný důvod pro pořízení nového telefonu potřebu internetového připojení v mobilu. Naopak nejméně často sáhnou po novém zařízení z důvodu, že to stávající už není tak pěkné. Shodlo se na tom 88 % dotazovaných. Více jak čtvrtina respondentů jde ovšem s dobou a nový telefon si pořídí, jelikož chce využívat moderní technologie.

Recyklace starých telefonů, ať už funkčních nebo nefunkčních, má  příznivý dopad na životní prostředí. Často se staré nefunkční telefony rozebírají na materiál, který se dále využívá při další výrobě. Nejškodlivějšími materiály pro životní prostředí jsou těžké kovy jako měď, zinek, nikl, stříbro nebo olovo. Naopak funkční telefony lze využít například jako učební pomůcky při programování nebo testování. V případě, že do Vodafonu donesete telefon se stářím do dvou let,  bude pravděpodobně vykoupen nebo repasován. Z vybraných telefonů dále zpracovatelé vyrábí například šperky.

Diskuze (22) Další článek: Microsoft vydal aplikaci Send. Mění tradiční e-maily na chat

Témata článku: , , , MOBI, Kovy, Šperky, Pomůcky, Polovina lidí, Mobil, Pro +, Stříbro, Nefunkční telefon, Starý, Vybraný telefon, Popelnice, Nejčastější důvod, Telefon, Starý telefon, Látka, Nen